LearnDash LMS - en to ja_JP translation catalogue (2156 entries)

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: No %s found
ja_JP: %sは見つかりません

[ctx: placeholder: commentd count]
note: translators: placeholder: commentd count.
en: %d Comments
ja_JP: %d コメント

note: translators: placeholder: Link to Registration article.
en: registration
ja_JP: 登録フォーム

[ctx: placeholder: Link to Registration article.]
note: translators: placeholder: Link to Registration article.
en: When active the LearnDash templates will be used for user login and %s pages.
ja_JP: アクティブにすると、LearnDashテンプレートがユーザーログインページと%sページに使用します。

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label, scheduled date]
note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label, scheduled date.
en: %1$s scheduled for: %2$s.
ja_JP: 予定している%1$s: %2$s.

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: Display results after each submitted answer
ja_JP: 提出された各回答の後に結果を表示

en: e.g. 0
ja_JP: 例えば0

en: Automatically Submit After
ja_JP: 自動的に送信

en: The video now starts automatically on page load
ja_JP: ページの読み込み時にビデオを自動的に開始

en: LearnDash Facebook Group
ja_JP: LearnDash Facebookグループ

en: Have some questions or need a helping hand? The LearnDash support team is standing by, ready to assist you!
ja_JP: なにか質問やサポートが必要ですか？ LearnDashサポートチームはいつでもがお手伝いするためにお待ちしています!

en: Reporting
ja_JP: レポート

en: Popular Support Topics
ja_JP: 人気のサポートトピック

en: 404 Error on LearnDash Content
ja_JP: 404 LearnDashコンテンツのエラー

en: Hiding Post Meta Data
ja_JP: ポストメタデータを非表示

en: Invalid License Notice
ja_JP: 無効なライセンス通知

en: Recommended WordPress Themes
ja_JP: おすすめのWordPressテーマ

en: Course Grid Add-on
ja_JP: Course Gridアドオン

en: User Profiles
ja_JP: ユーザープロフィール

en: Popular Articles
ja_JP: 人気の記事

[ctx: placeholder: Course.]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder
ja_JP: %sビルダー

en: LearnDash Core Docs
ja_JP: LearnDashコアドキュメント

en: Getting Started Guide
ja_JP: 入門ガイド

en: Getting Started
ja_JP: はじめに

en: Search documentation
ja_JP: ドキュメントを検索

en: Search the Documentation website. A new tab will be opened on submission.
ja_JP: ドキュメントのWebサイトを検索します。クリックすると新しいタブが開きます。

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Announcements
ja_JP: お知らせ

en: LearnDash News
ja_JP: LearnDashニュース

en: LearnDash Tips
ja_JP: LearnDashのヒント

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Sell Online %s
ja_JP: オンライン%sを販売

en: Tips and Tricks
ja_JP: Tipsとトリック

en: How to Get Help [Article]
ja_JP: サポートが必要な場合 [記事]

en: LearnDash YouTube Channel
ja_JP: LearnDash YouTubeチャンネル

en: LearnDash Community Facebook Group
ja_JP: LearnDashコミュニティFacebookグループ

en: User Profiles [Guide]
ja_JP: ユーザープロファイル [ガイド]

en: Course Grid Add-on [Article]
ja_JP: Course Gridアドオン [記事]

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Creating a %s Listing
ja_JP: %sのリストの作成

en: WooCommerce Integration [Article]
ja_JP: WooCommerce連携 [記事]

en: Stripe Integration [Article]
ja_JP: Stripe連携 [記事]

en: PayPal Settings [Article]
ja_JP: PayPal設定 [記事]

[ctx: placeholder: Course.]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Access Settings [Article]
ja_JP: %sのアクセス設定 [記事]

[ctx: placeholder: Courses.]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Selling Your %s
ja_JP: %sを販売

en: LearnDash Login & Registration [Guide]
ja_JP: LearnDashログインと登録 [ガイド]

en: Certificate Documentation
ja_JP: 証明書のドキュメント

[ctx: placeholder: Quizzes.]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Documentation
ja_JP: %sのドキュメント

[ctx: placeholder: Quizzes, course, quizzes, course, Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quizzes, course, quizzes, course, Quiz, Questions.
en: %1$s are a great way to check if your learners are understanding the %2$s content. You can have one or more %3$s throughout a %4$s, or you can put it at the end. In this video we demonstrate how to create a %5$s and how to add %6$s.
ja_JP: %1$sは、学習者が%2$sのコンテンツを理解しているかどうかを確認するのに最適な方法です。%4$s全体で1つ以上の%3$sを持つことも、最後に置くこともできます。このビデオでは、%5$sを作成する方法と%6$sを追加する方法を実際にやってみます。

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes
en: Creating %s
ja_JP: %sの作成

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s Documentation
ja_JP: %sのドキュメント

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Documentation
ja_JP: %sのドキュメント

[ctx: placeholders: Course, Lessons, Topics]
note: translators: placeholders: Course, Lessons, Topics
en: Now that you have your %1$s created, it is time to start adding content via %2$s and %3$s. In this video we will show how to do this and explain the various settings.
ja_JP: %1$sを作成したら、次は%2$sと%3$sを使用してコンテンツの追加を開始します。このビデオでは、これを行う方法を示し、さまざまな設定について説明します。

[ctx: placeholders: Lessons, Topics]
note: translators: placeholders: Lessons, Topics.
en: Adding Content Using %1$s & %2$s
ja_JP: %1$sと%2$sを使用したコンテンツの追加

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder [Article]
ja_JP: %sビルダー [記事]

[ctx: placeholder: Courses, Course]
note: translators: placeholder: Courses, Course.
en: Creating %1$s with the %2$s Builder
ja_JP: %2$sビルダーを使用して%1$sを作成

en: Save license
ja_JP: ライセンスを保存

en: Full width
ja_JP: 全幅

en: Extra-wide (1600px)
ja_JP: エクストラワイド (1600ピクセル)

en: Wide (1180px)
ja_JP: ワイド (1180ピクセル)

en: Narrow (768px)
ja_JP: 狭め (768ピクセル)

en: Default (960px)
ja_JP: デフォルト (960 ピクセル)

en: Adjust the maximum width of the content area within Focus Mode
ja_JP: フォーカスモード内のコンテンツ領域の最大幅を調整

en: Focus Mode Content Width
ja_JP: フォーカスモードのコンテンツ幅

[ctx: placeholders: Questions]
note: translators: placeholders: Questions.
en: All available %1$s have been added.
ja_JP: 使用可能な%1$sをすべて追加しました。

[ctx: placeholders: Topics]
note: translators: placeholders: Topics.
en: All available %1$s have been added.
ja_JP: 使用可能な%1$sをすべて追加しました。

[ctx: placeholders: Quizzes]
note: translators: placeholders: Quizzes.
en: All available %1$s have been added.
ja_JP: 使用可能な%1$sをすべて追加しました。

[ctx: placeholders: Lessons]
note: translators: placeholders: Lessons.
en: All available %1$s have been added.
ja_JP: 使用可能な%1$sをすべて追加さしました。

[ctx: placeholders: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: Start adding your first %1$s
ja_JP: 最初の%1$sの追加を開始する

[ctx: placeholders: Topic]
note: translators: placeholders: Topic.
en: Start adding your first %1$s
ja_JP: 最初の%1$sの追加を開始する

[ctx: placeholders: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz.
en: Start adding your first %1$s
ja_JP: 最初の%1$sの追加を開始する

[ctx: placeholders: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson.
en: Start adding your first %1$s
ja_JP: 最初の%1$sの追加を開始する

[ctx: placeholders: questions]
note: translators: placeholders: Questions.
en: Search %1$s
ja_JP: %1$s を検索

[ctx: placeholders: topics]
note: translators: placeholders: Topics.
en: Search %1$s
ja_JP: %1$s を検索

[ctx: placeholders: quizzes]
note: translators: placeholders: Quizzes
en: Search %1$s
ja_JP: %1$s を検索

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholders: Lessons.
en: Search %1$s
ja_JP: %1$s を検索

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Require users to watch the full video as part of the %s progression. Use shortcode [ld_video] to move within the post content.
ja_JP: %sの進行の一部として、ユーザーがビデオをすべて見るように要求します。投稿コンテンツ内を移動するには、[ld_video]ショートコードを使用します。

en: Collapse
ja_JP: 折り畳む

en: Add Section Heading
ja_JP: セクション見出しの追加

en: Add answer
ja_JP: 回答追加

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson.
en: Add %1$s
ja_JP: %1$sを追加

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholders: Topic.
en: Add %1$s
ja_JP: %1$sを追加

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz.
en: Add %1$s
ja_JP: %1$sを追加

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholders: Question.
en: Add %1$s
ja_JP: %1$sを追加

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: Add %1$s
ja_JP: %1$sを追加

en: New Section Heading
ja_JP: 新しいセクション見出し

en: New answer
ja_JP: 回答を新規追加

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson.
en: New %1$s
ja_JP: %1$s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholders: Topic.
en: New %1$s
ja_JP: %1$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz.
en: New %1$s
ja_JP: %1$s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: New %1$s
ja_JP: %1$s

[ctx: placeholder: current page numer of total pages]
note: translators: placeholder: current page number of total pages
en: %1$d of %2$d
ja_JP: %2$dの%1$d

en: Recommended at least 256M memory.
ja_JP: 少なくとも256Mのメモリを推奨します。

en: Registration successful, please check your email to set your password.
ja_JP: 登録に成功しましたので、メールでパスワードを設定してください。

en: Lost Your Password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか ?

en: Please check your email for the password reset link.
ja_JP: パスワードリセットリンクについては、メールでご確認ください。

en: Videos will automatically resize based on screen size
ja_JP: 動画を画面サイズに基づいて自動的にサイズ変更します

en: This will make your videos within video progression responsive. Disable if you notice video display issues.
ja_JP: これにより、ビデオの進行状況内でビデオをレスポンシブにします。ビデオ表示に問題が発生した場合は無効にします。

en: Video Responsive CSS
ja_JP: ビデオレスポンシブ CSS

en: registered useres only
ja_JP: 登録ユーザーのみ

en: Search or select a template…
ja_JP: テンプレートを検索または選択…

en: Subject:
ja_JP: 件名:

en: Answer
ja_JP: 回答

en: Average score
ja_JP: 平均得点

en: Custom fields
ja_JP: カスタムフィールド

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add %s
ja_JP: %s の追加

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: %s sorted
ja_JP: %s ソート済み

en: TextArea
ja_JP: テキストエリア

en: Display position
ja_JP: 表示する場所

en: in a button
ja_JP: ボタンのテキスト

en: below the "result text"
ja_JP: 「テスト結果」の下に”

en: minute
ja_JP: 分

en: oldest entry
ja_JP: 一番古いエントリ

en: newest entry
ja_JP: 最新のエントリ

en: best user
ja_JP: ベストユーザー

en: Sort list by
ja_JP: リストの並び順

en: Correct and incorrect answer mark
ja_JP: 正解・不正解のマーク

en: Number answers
ja_JP: 回答に番号を付与する

en: anonymous users only
ja_JP: 匿名ユーザーのみ

en: all users
ja_JP: すべてのユーザー

en: Time limit
ja_JP: 制限時間

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Active Template
ja_JP: アクティブ テンプレート

[ctx: placeholders: lesson label]
note: translators: placeholder: Lesson Label
en: Please go back and complete the previous %s.
ja_JP: もとに戻って直前の %s を完了してください。

en: answer
ja_JP: 回答

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: %s per page
ja_JP: 1ページに表示する%sの数

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Display
ja_JP: %sの表示

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Price
ja_JP: %s 価格

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Completion
ja_JP: %s 完了

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Materials
ja_JP: %s の受講用教材

en: Anonymous users only
ja_JP: 匿名ユーザーのみ

[ctx: Course Navigation Home Label]
note: translators: placeholder: Course Navigation Home Label
en: %s Home
ja_JP: %s ホーム

en: Login to Enroll
ja_JP: ログインして登録

en: Get Started
ja_JP: 始める

en: Price
ja_JP: 価格

en: Not Enrolled
ja_JP: 未登録

en: Current Status
ja_JP: 現在の状態

en: Registration confirmation will be emailed to you.
ja_JP: 登録確認のメールが送信されます.

en: Register an Account
ja_JP: アカウントを登録します

en: Invalid email.
ja_JP: 無効なメールアドレス.

en: Invalid username.
ja_JP: 無効なユーザー名です。

en: Registration requires a valid email.
ja_JP: 登録には有効なEメールアドレスが必要です。

en: Registration requires a username.
ja_JP: 登録にはユーザー名が必要です。

en: Don't have an account? Register one!
ja_JP: アカウントをお持ちではないですか?登録してください!

en: Register
ja_JP: 登録

en: Incorrect username or password. Please try again
ja_JP: ユーザー名またはパスワードが正しくありません。もう一度やり直してください

en: Print Your Certificate
ja_JP: 証明書を印刷する

[ctx: Last activity date in infobar]
note: translators: Last activity date in infobar.
en: Last activity on %s
ja_JP: %sの最後のアクティビティ

[ctx: placeholder: Progress percentage]
note: translators: placeholder: Progress percentage
en: %s%% Complete
ja_JP: %s%%完了

[ctx: Placeholder: Lesson Progress]
note: translators: placeholder: Lesson Progress
en: %s Progress
ja_JP: %s 受講状況

en: Materials
ja_JP: 素材

[ctx: Lesson Complete Percentage]
note: translators: placeholder: Lesson Complete Percentage
en: %s%% Complete
ja_JP: %s%%完了

[ctx: Lesson Content Label]
note: translators: Course Status Label.
en: %s Content
ja_JP: %s コース内容

en: Download Certificate
ja_JP: 証明書をダウンロードする

en: You've earned a certificate!
ja_JP: 証明書を取得しました!

en: Group Leader
ja_JP: グループリーダー

[ctx: Profile Course Content Label]
note: translators: Profile Course Content Label
en: Your %s
ja_JP: あなたの%s

[ctx: Course Progress Overview Label]
note: translators: Course Progress Overview Label
en: %s Progress
ja_JP: %s 受講状況

en: reset
ja_JP: リセット

[ctx: Profile Course Label]
note: translators: Profile Course Label
en: %s Name
ja_JP: %sの名前

[ctx: Profile Search Courses]
note: translators: Profile Search Courses
en: Search Your %s
ja_JP: %sを検索する

en: Essays
ja_JP: エッセイ

en: No assignments at this time
ja_JP: 現在課題はありません

en: Expand
ja_JP: 拡張

[ctx: User Status Course Steps]
note: translators: User Status Course Steps.
en: %1$d/%2$d Steps
ja_JP: %1$d/%2$d ステップ

[ctx: User Status Course Progress]
note: translators: User Status Course Progress
en: %s%% Complete
ja_JP: %s%%完了

[ctx: Placeholder for course home link]
note: translators: Placeholder for course home link.
en: %s Home
ja_JP: %s ホーム

[ctx: Focus mode welcome placeholder]
note: translators: Focus mode welcome placeholder.
en: Hello, %s!
ja_JP: こんにちは、 %s!

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: No content found at this address
ja_JP: このアドレスにコンテンツが見つかりません

en: Leave a Comment
ja_JP: コメントする

en: Waiting Review
ja_JP: レビュー待ち

en: Download Assignment
ja_JP: 課題をダウンロード

en: Delete Assignment
ja_JP: 課題の削除

en: No file selected
ja_JP: ファイルが選択されてません

en: Browse
ja_JP: 参照

[ctx: No assignments message]
en: No assignments submitted at this time
ja_JP: 現在、送信済みの課題はありません

en: You have an assignment awaiting approval.
ja_JP: 承認待ちの課題があります。

en: You have assignments awaiting approval.
ja_JP: 承認待ちの課題があります。

en: You don't currently have access to this content
ja_JP: 現在このコンテンツにアクセスできません

en: This logo will appear in the Focus Mode and LearnDash Login form when enabled. Optional.
ja_JP: このロゴは、有効にするとフォーカスモードとLearnDashログインフォームに表示されます。オプション。

en: Logo Upload
ja_JP: LOGO アップロード

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Customized registration enabled for LearnDash %s
ja_JP: LearnDash %sに対してカスタマイズした有効な登録フォーム

en: Default registration used
ja_JP: 使用する既定の登録

en: Login & Registration
ja_JP: ログインと登録

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Distraction-free %s experience
ja_JP: 雑音の少ない%sエクスペリエンス

en: Focus Mode
ja_JP: フォーカスモード

en: This color is used when there are warning, important messages.
ja_JP: この色は、警告メッセージ、重要なメッセージがある場合に使用します。

en: Notifications, Warnings, etc...
ja_JP: 通知、警告など...

en: Color used for all successful progress-related items (completed items, certificates, and progress bars).
ja_JP: 成功したすべての進行状況関連項目 (完成した項目、証明書、および進行状況バー) に使用する色。

en: Progress Color
ja_JP: 進捗状況バーの色

en: Main color used throughout the theme (buttons, action items, and highlights).
ja_JP: テーマ全体で使用するメインカラー(ボタン、アクションアイテム、ハイライト)。

en: Accent Color
ja_JP: アクセントカラー

en: Theme LearnDash 3.0 Options
ja_JP: LearnDash 3.0テーマのオプション

en: No Pagination Match
ja_JP: ページネーションがマッチしません

en: No attributes passed in
ja_JP: 渡された属性はありません

en: LearnDash: Focus Mode Dropdown
ja_JP: LearnDash: フォーカスモードドロップダウン

en: Your response is awaiting for approval.
ja_JP: 返信は承認を待っています。

en: User Status
ja_JP: ユーザーステータス

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: LearnDash - Registered %s and progress information of users. Visible only to users logged in.
ja_JP: LearnDash - 登録した%sとユーザーの進行状況情報。ログインしたユーザーにのみ表示されます。

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: You must watch the video before accessing this content
ja_JP: このコンテンツにアクセスする前にビデオを視聴する必要があります

[ctx: In Progress item status]
en: Not Graded
ja_JP: グレードなし

[ctx: In Progress item status]
en: Graded
ja_JP: 評定されました

[ctx: In Progress item status]
en: Complete
ja_JP: 完了

[ctx: In Progress item status]
en: In Progress
ja_JP: 進度

en: year | years
ja_JP[0]: 年

en: month | months
ja_JP[0]: 月

en: day | days
ja_JP[0]: 日

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Manage %s in builder
ja_JP: ビルダーで%sを管理

en: Legacy
ja_JP: レガシー

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s draft updated.
ja_JP: %s の下書きを更新しました.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s submitted.
ja_JP: %s は送信済。

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s saved.
ja_JP: %s を保存しました。

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s published.
ja_JP: %sを公開しました.

[ctx: placeholder: Post Type Singular Label, Revision Title]
note: translators: placeholders: Post Type Singular Label, Revision Title.
en: %1$s restored to revision from %2$s.
ja_JP: %1$sは%2$sからリビジョンに復元しました。

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label.
en: %s updated.
ja_JP: %sを更新しました。

en: Certificate draft updated.
ja_JP: 証明書の下書きを更新しました。

en: Certificate submitted.
ja_JP: 証明書を送信しました。

en: Certificate saved.
ja_JP: 証明書を保存しました。

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Certificate restored to revision from %s
ja_JP: 証明書は%sからリビジョンに復元されました

en: Number of allowed assignment uploads reached.
ja_JP: 許可されたアップロードの数に達しました。

en: Assignment successfully uploaded.
ja_JP: 課題が正常にアップロードされました。

en: Assignment successfully deleted.
ja_JP: 課題は正常に削除されました。

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: Could not delete the %s.
ja_JP: %sを削除できませんでした。

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Updated
ja_JP: %sを更新

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Scheduled
ja_JP: %sの予定

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Reverted to Draft
ja_JP: %sを下書きに戻す

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Published Privately
ja_JP: %sは非公開で公開

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Published
ja_JP: %sを公開

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Select a %s
ja_JP: %s を選択

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search or select a %s
ja_JP: %sを検索または選択

[ctx: Add New Certificate Label]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Custom Button Label
ja_JP: ボタンのカスタムラベル

note: translators: placeholders: Plugin name. Plugin update link.
en: here
ja_JP: こちら

[ctx: placeholders: Plugin name. Plugin update link.]
note: translators: placeholders: Plugin name. Plugin update link.
en: License of your plugin %1$s is invalid or incomplete. Please click %2$s and update your license.
ja_JP: プラグイン%1$sのライセンスが無効または不完全です。%2$sをクリックし、ライセンスを更新してください。

en: Submitted Essay Updated
ja_JP: 提出済みエッセイを更新しました

en: Submitted Essay Scheduled
ja_JP: 提出済みエッセイの予定

en: Submitted Essay Reverted to Draft
ja_JP: 提出済みエッセイを下書きに戻しました

en: Submitted Essay Published Privately
ja_JP: 提出済みエッセイを非公開公開

en: Submitted Essay Published
ja_JP: 提出済みエッセイを公開

en: Submitted Essay Not found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に入っていない提出済みエッセイ

en: Submitted Essay Not found
ja_JP: 提出済みエッセイが見つかりません

[ctx: placeholders: Quiz, Questions]
note: translators: placeholders: Quiz, Questions.
en: Reprocess %1$s %2$s
ja_JP: 再処理 %1$s %2$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Back to %s
ja_JP: %sへ戻る

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Back to %s
ja_JP: %sへ戻る

[ctx: Essay answer grading option has not been set]
en: Not set
ja_JP: 未設定

[ctx: Essay answer grading option]
en: Graded, Full Points Awarded
ja_JP: 採点、フルポイントを授与

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, Full Points Awarded
ja_JP: 採点なし、フルポイントを授与

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, No Points Awarded
ja_JP: 採点なし、ポイント付与なし

[ctx: Submit essay answer as an upload]
en: File upload
ja_JP: ファイルアップロード

[ctx: Submit essay answer in a text box]
en: Text entry
ja_JP: テキスト入力

[ctx: Type of essay answer]
en: Answer format
ja_JP: 回答形式

[ctx: Content type, e.g. lesson]
en: or add an existing one from the sidebar
ja_JP: コンテンツタイプ、例えば、レッスンまたは、またはサイドバーから既存のものを追加

[ctx: Content type, e.g. lesson]
en: Add a new
ja_JP: 新規追加

[ctx: Displayed when the post type, e.g. course, has no content]
en: has no content yet.
ja_JP: まだコンテンツはありません。

[ctx: Total points]
en: TOTAL:
ja_JP: 総計:

[ctx: Manage Questions in builder]
note: translators: placeholders: Questions
en: Manage %1$s in builder
ja_JP: ビルダーで%1$sを管理

[ctx: Builder - Final quiz. Placeholder in JavaScript]
en: Final
ja_JP: 最終

[ctx: Amount of steps in this course or quiz]
en: in this
ja_JP: この中で

[ctx: plural - Amount of steps in a course or quiz]
en: steps
ja_JP: ステップ

[ctx: singular - Amount of steps in a course or quiz]
en: step
ja_JP: ステップ

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholders: Quizzes.
en: Drop %1$s here
ja_JP: ここに%1$sをドロップ

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: Drop %1$s here
ja_JP: ここに%1$sをドロップ

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholders: Lessons.
en: Drop %1$s here
ja_JP: ここに%1$sをドロップ

[ctx: No matching Lesson, Topic, Quiz or Question found]
en: Nothing matches your search
ja_JP: 検索に一致するものは何もありません

[ctx: Select an option]
en: Select
ja_JP: 選択

[ctx: Question settings. Placeholder in JavaScript]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: Sort matrix answer element]
en: Sort element
ja_JP: 並べ替え要素

[ctx: Matrix answer Criteroion]
en: Criterion
ja_JP: 条件

[ctx: Undo action in the builder]
en: Undo
ja_JP: 取り消し

[ctx: Builder - Add selected Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Add Selected
ja_JP: 選択を追加

[ctx: Builder - Load more Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Load More
ja_JP: さらに読み込む

[ctx: Builder - Refresh list of Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Refresh
ja_JP: 更新

[ctx: Lesson, Topic, Quiz or Question]
en: Start adding your first
ja_JP: 最初の追加を開始する

[ctx: Lesson, Topic, Quiz or Question posts]
en: View all
ja_JP: 全て表示

[ctx: List of recent lessons, topics, quizzes or questions]
en: Recent
ja_JP: 最近

[ctx: Rename the current element in the builder interface]
en: Rename
ja_JP: 名前の変更

[ctx: Move the current element down in the builder interface]
en: Move down
ja_JP: 下に移動

[ctx: Move the current element up in the builder interface]
en: Move up
ja_JP: 上へ移動

[ctx: Add lesson, topic, quiz...]
en: Add
ja_JP: 追加

[ctx: Please wait while the form is loading]
en: Please wait...
ja_JP: お待ちください...

[ctx: Answer for a question]
en: Enter an answer
ja_JP: 回答を入力する

[ctx: Title for the new course, lesson, quiz]
en: Enter a title
ja_JP: タイトルを入力

en: Click here to edit the matrix
ja_JP: マトリックスを編集するには、ここをクリックしてください

en: Edit answer settings
ja_JP: 回答設定を編集

en: Answer updated
ja_JP: 回答を更新しました

[ctx: nth sort answer correct]
en: <sup>th</sup>
ja_JP: <sup>番目</sup>

[ctx: Third sort answer correct]
en: 3<sup>rd</sup>
ja_JP: 3<sup></sup>

[ctx: Second sort answer correct]
en: 2<sup>nd</sup>
ja_JP: 2<sup></sup>

en: Update Answer
ja_JP: 回答を更新

en: Click here to edit the answer
ja_JP: 回答を編集するには、ここをクリックしてください

en: Solution hint
ja_JP: ソリューションのヒント

en: Message for incorrect answer - optional
ja_JP: 不正解の場合のメッセージ - オプション

en: Currently same message is displayed as above.
ja_JP: 現在、上記と同じメッセージを表示します。

en: Use different message for incorrect answer
ja_JP: 不正解の場合に異なるメッセージを使用

en: Message for correct answer - optional
ja_JP: 正解のためのメッセージ - オプション

en: An error occurred while submitting your request. Please try again.
ja_JP: リクエストの送信中にエラーが発生しました。もう一度やり直してください。

[ctx: Builder elements]
en: Collapse All
ja_JP: すべて折りたたむ

[ctx: Builder elements]
en: Expand All
ja_JP: すべて展開

[ctx: Builder actions dropdown]
en: Actions
ja_JP: アクション

[ctx: Link back to the post type overview]
en: Back to
ja_JP: 戻る

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Start by adding a %s.
ja_JP: %sを追加して開始します。

en: answers
ja_JP: 回答

en: Section Headings
ja_JP: セクションの見出し

en: Section Heading
ja_JP: セクション見出し

en: There was an unexpected error while loading. Please try refreshing the page. If the error continues, contact LearnDash support.
ja_JP: 読み込み中に予期しないエラーが発生しました。ページを更新してみてください。エラーが続く場合は、LearnDashサポートにお問い合わせください。

[ctx: placeholders: Question, Quiz]
note: translators: placeholders: Question, Quiz.
en: Remove %1$s from %2$s
ja_JP: %2$sから%1$sを削除

en: View all docs
ja_JP: すべてのドキュメントを表示

[ctx: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course
en: Creating %1$s for Your %2$s
ja_JP: %2$sに対して%1$sを作成する

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add your first %s
ja_JP: 最初の%sを追加する

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: You don't have any %s yet
ja_JP: %sはまだありません

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add your first %s
ja_JP: 最初の%sを追加する

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: You don't have any %s yet
ja_JP: %sはまだありません

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add your first %s
ja_JP: 最初の%sを追加する

[ctx: placeholder: %1$s: Questions, %2$s: Quiz, %3$s: Questions, %4$s: Quiz]
note: translators: placeholder: %1$s: Questions, %2$s: Quiz, %3$s: Questions, %4$s: Quiz
en: You can add %1$s when you create a %2$s, or you can choose to add %3$s at any time and add them to a %4$s later.
ja_JP: %2$sを作成するときに%1$sを追加するか、または%3$sをいつでも追加して、後で%4$sに追加することもできます。

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: You don't have any %s yet
ja_JP: %sはまだありません

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add your first %s
ja_JP: 最初の%sを追加

[ctx: placeholder: %1$s: Quizzes, %2$s: Course, %3$s: Quiz, %4$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Quizzes, %2$s: Course, %3$s: Quiz, %4$s: Course
en: %1$s are a great way to check if your learners are understanding the %2$s content. You can have a %3$s in the middle of a %4$s, or you can put it at the end
ja_JP: %1$sは、受講者が%2$sのコンテンツを理解しているかどうかを確認するのに最適な方法です。%4$sの中央に%3$sを持つこともできますし、最後にそれを置くこともできます

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: You don't have any %s yet
ja_JP: %sはまだありません

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: Courses.
en: Getting started with LearnDash %s
ja_JP: LearnDash %sの使用を開始する

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add your first %s
ja_JP: 最初の%sを追加する

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: You don't have any %s yet
ja_JP: %sはまだありません

en: Related help and documentation
ja_JP: 関連するヘルプとドキュメント

en: Need more help?
ja_JP: もっとサポートが必要ですか?

[ctx: Button to add a certificate]
en: Add your first Certificate
ja_JP: 最初の証明書を追加

[ctx: placeholder: %1$s: Quiz, %2$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Quiz, %2$s: Course
en: Certificates can be awarded based on %1$s performance or at the very end of a %2$s. Once earned, the Certificate is available for PDF download from the user’s LearnDash profile.
ja_JP: 証明書は、%1$sの結果に基づいて、または%2$sの最後に与えられます。取得した証明書は、ユーザーのLearnDashプロファイルからPDFをダウンロードすることができます。

[ctx: Placeholder text when no certificates have been created]
en: You don't have any Certificates yet
ja_JP: 証明書はまだありません

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Leaderboard
ja_JP: %sのリーダーボードを表示

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Statistics
ja_JP: %sの統計を表示

[ctx: Assignment approval status]
en: Not Approved
ja_JP: 未承認

[ctx: Assignment approval status]
en: Approved
ja_JP: 承認済み

[ctx: Question type description for Sort Answers]
en: Please sort the answers in the right order with the "move" button. The answers will be displayed randomly.
ja_JP: 「移動」ボタンで正しい順序に回答を並べ替えてください。回答はランダムに表示されます。

[ctx: Question type description for Free Answers]
en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
ja_JP: 正解 (行ごとに1つ) (回答は小文字に変換されます)

en: point
ja_JP: ポイント

note: translators: placeholder: Link to Bootcamp page
en: mini-Bootcamp
ja_JP: ミニブートキャンプ

[ctx: placeholder: Link to Bootcamp page]
note: translators: placeholder: Link to Bootcamp page
en: Go to the LearnDash %s
ja_JP: LearnDashの%sに移動

en: First time using LearnDash?
ja_JP: LearnDashを初めて使用しますか?

[ctx: placeholders: Questions]
note: translators: placeholders: Questions.
en: Process Mismatched %s only?
ja_JP: プロセスが一致しない %s のみ?

[ctx: placeholders: Questions, Quiz, Quiz Title]
note: translators: placeholders: Questions, Quiz, Quiz Title.
en: Reprocess %1$s for %2$s: "%3$s"
ja_JP: %2$sの再処理%1$s: "%3$s"

[ctx: placeholders: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Invalid %s ID
ja_JP: 無効な %s ID

en: Current Active LD Theme
ja_JP: 現在アクティブなLDテーマ

en: Path to the CA certificates
ja_JP: CA証明書へのパス

en: Path to the CA certificates not set.
ja_JP: CA証明書へのパスが設定されていません。

en: Active LD Theme
ja_JP: アクティブなLDテーマ

en: Select a template to update or delete the title.
ja_JP: タイトルを更新または削除するテンプレートを選択します。

[ctx: placeholder: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, Quiz.
en: Customize the default time format for the %1$s Leaderboard and %2$s Statistics.
ja_JP: %1$sのリーダーボードと%2$sの統計情報のデフォルトの日時形式をカスタマイズします。

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Custom %s Time Formats
ja_JP: %sの時刻形式をカスタム

note: translators: placeholder: Date preview, Time preview, Date format string, Time format string,
en: Default format: %1$s %2$s  %3$s %4$s
ja_JP: デフォルト形式: %1$s %2$s %3$s %4$s

[ctx: placeholder: questions, quizzes]
note: translators: placeholder: questions, quizzes
en: All %1$s can be used across multiple %2$s
ja_JP: すべての%1$sは複数の%2$sで使用可能

[ctx: placeholder: placeholder: questions, quizzes, quiz]
note: translators: placeholder: questions, quizzes, quiz
en: Share %1$s across multiple %2$s. Progress and statistics are maintained on a per-%3$s basis.
ja_JP: 複数の%2$sで共有する%1$s。進捗状況と統計情報は、%3$s単位で維持します。

[ctx: placeholder: questions, Quiz]
note: translators: placeholder: questions, Quiz
en: Number of additional %1$s displayed in the %2$s Builder sidebar when clicking the "Load More" link.
ja_JP: [その他の読み込み]リンクをクリックすると、%2$sビルダーサイドバーに表示する追加の%1$sの数。

[ctx: placeholder: quizzes, Quiz]
note: translators: placeholder: quizzes, Quiz.
en: Manage and create full %1$s within the %2$s Builder.
ja_JP: %2$sビルダー内で完全な%1$sを管理して作成します。

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Control settings for %s creation, and visual organization
ja_JP: %s作成およびビジュアル組織の制御設定

[ctx: Quiz Builder]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Global %s Management & Display Settings
ja_JP: グローバルの%s管理と表示の設定

en: New front-end design options and settings can be used when the LearnDash 3.0 template is activated.
ja_JP: LearnDash 3.0のテンプレートをアクティブにすると、新しいフロントエンドのデザインオプションと設定を使用できます。

en: Alter the look and feel of your Learning Management System
ja_JP: 学習管理システムのルック・アンド・フィールを変更

en: Design & Content Elements
ja_JP: デザインとコンテンツ要素

en: Path to the CA certificates not set. Please add it to curl.cainfo in the php.ini file. Otherwise, PayPal may not work.
ja_JP: CA証明書へのパスが設定されていません。php.iniファイルのcurl.cainfoに追加してください。それ以外の場合、PayPalは動作しない可能性があります。

en: Login Logo 2
ja_JP: ログインロゴ2

en: Login Logo
ja_JP: ログインロゴ

en: Login / Registration Settings
ja_JP: ログイン/登録設定

[ctx: Questions, quiz, question]
note: translators: placeholders: Questions, quiz, question.
en: Controls the pagination for the %1$s admin widget when editing a %2$s or %3$s.
ja_JP: %2$sまたは%3$sを編集する際に、%1$sの管理ウィジェットのページネーションを制御します。

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: Backend %s Widget
ja_JP: バックエンド・%s・ウィジェット

en: Controls the global pagination for the LD shortcodes as well as courseinfo widget. These can be overridden individually.
ja_JP: LDショートコードとcourseinfoウィジェットの全体のページネーションを制御します。これらは個別に上書きできます。

en: Shortcodes & Widgets
ja_JP: ショートコードとウィジェット

[ctx: placeholder: default per page number]
note: translators: placeholder: default per page number.
en: Pagination defaults to %d
ja_JP: ページネーションの既定値は%d

en: Controls the pagination for the WordPress Profile LearnDash elements.
ja_JP: WordPressプロファイルのLearnDashエレメントのページネーションを制御します。

en: WP Profile
ja_JP: WPプロファイル

en: Specify the default number of items displayed per page for various listing outputs.
ja_JP: さまざまな一覧表示に対して、ページごとに表示する項目の既定の数を指定します。

en: Global Pagination Settings
ja_JP: グローバルページネーション設定

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: Manage the email content that will be sent out to the user when a %1$s is completed. You must enable "User Notification" on a per %2$s basis.
ja_JP: %1$sが完了したときにユーザーに送信するEメールのコンテンツを管理します。%2$sごとに「ユーザー通知」を有効にする必要があります。

en: USER NOTIFICATIONS
ja_JP: ユーザー通知

en: ADMIN NOTIFICATIONS
ja_JP: 管理者通知

en: Supported variables
ja_JP: サポートされている変数

[ctx: placeholder: admin email]
note: translators: placeholder: admin email.
en: This is the email address of the sender. If not provided the admin email %s will be used.
ja_JP: これは送信者のEメールアドレスです。指定しない場合は、管理者のEメール %s を使用します。

en: This is the name of the sender. If not provided will default to the system email name.
ja_JP: これは、送信者の名前です。指定しない場合はシステムのEメール名がデフォルトになります。

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Control the %s email notification options
ja_JP: %sのEメール通知オプションを制御

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Email Settings
ja_JP: %sのEメール設定

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
ja_JP: アクションドロップダウンによる%sのタグを管理

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
ja_JP: アクション・ドロップダウンによる%sのカテゴリを管理

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: Control which taxonomies can be used to better organize your LearnDash %s.
ja_JP: LearnDasの%sをより良く整理するために使用できる分類を制御します。

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
ja_JP: アクション・ドロップダウンによる%sのタグ管理

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
ja_JP: アクション・ドロップダウンによる%sのカテゴリの管理

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
ja_JP: %1$sのすべての投稿に対して RSSフィードを有効にします。

[ctx: placeholder: qizzes, link to WP Permalins page]
note: translators: placeholder: quizzes, link to WP Permalins page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
ja_JP: すべての%1$sの一覧表示しているフロントエンド・アーカイブ・ページを有効にします。変更を有効にするには、%2$sが必要です。

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Includes the %s post type in front end search results
ja_JP: フロントエンド検索結果に%sのポストタイプを含む

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Search
ja_JP: %sの検索

en: Admin is included in reports
ja_JP: 管理者をレポートに含む

en: Admin is not included in reports
ja_JP: 管理者はレポートに含まれていない

en:  Include admin users in reports, including ProPanel reporting.
ja_JP:  ProPanelレポートを含むレボートに管理者ユーザーを含めます。

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder:  course.
en: Admin can access %s content in any order
ja_JP: 管理者は任意の順序で%sコンテンツにアクセス可能

en: Admin must follow the progression and access rules
ja_JP: 管理者は進行規則とアクセスルールに従う必要があります

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder:  course.
en: Allow admin users to access %s content in any order bypassing progression and access limitations
ja_JP: 管理者ユーザーが進行とアクセスの制限を回避して任意の順序で%sのコンテンツにアクセスできるようにする

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Admin has access to all %s automatically
ja_JP: 管理者はすべての%sに自動的にアクセス可能

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Admin has access to enrolled %s only
ja_JP: 管理者は登録済みの%sのみにアクセス可能

[ctx: placeholder: courses, course]
note: translators: placeholder: courses, course.
en: Allow admin users to have access to %1$s automatically without requiring %2$s enrollment.
ja_JP: %2$sの登録を必要とせずに、管理者ユーザーが%1$sに自動的にアクセスできるようにします。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Auto-enrollment
ja_JP: %sの自動登録

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Controls the admin user-experience navigating %s.
ja_JP: %sをナビゲートする管理者のユーザーエクスペリエンスを制御します。

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
ja_JP: %1$sのすべての投稿に対してRSSフィードを有効にします。

[ctx: placeholders: courses, link to WP Permalins page]
note: translators: placeholders: courses, link to WP Permalins page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
ja_JP: すべての%1$sを一覧表示しているフロントエンド・アーカイブ・ページを有効にします。変更を有効にするには、%2$sが必要です。

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Includes the %s post type in front end search results
ja_JP: フロントエンドの検索結果に%sのポストタイプを含む

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Search
ja_JP: %s検索

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Control which templates can be used to better organize your LearnDash %s.
ja_JP: LearnDash%sをより良く整理するために使用できるテンプレートを制御します。

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Global %s Management & Display Settings
ja_JP: グローバルの%s管理と表示の設定

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
ja_JP: アクションドロップダウンによる%sタグを管理

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
ja_JP: アクションドロップダウンによる%sのカテゴリを管理

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: courses.
en: Control which taxonomies can be used to better organize your LearnDash %s.
ja_JP: LearnDash%sをより良く整理するために使用できる分類を制御します。

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
ja_JP: %1$sのすべての投稿に対してRSSフィードを有効にします。

[ctx: placeholder: , link to WP Permalins page]
note: translators: placeholder: lessons, link to WP Permalins page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
ja_JP: すべての%1$sを一覧表示しているフロントエンド・アーカイブのページを有効にします。変更を有効にするには、%2$sが必要です。

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Includes the %s post type in front end search results
ja_JP: フロントエンド検索結果に%sのポストタイプを含む

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Search
ja_JP: %sの検索

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Control options specific to the %s post type
ja_JP: %sのポストタイプ固有のオプションを制御

en: Manage WP Tags via the Actions dropdown
ja_JP: アクションドロップダウンによるWPタグを管理

en: WP Post Tags
ja_JP: WP投稿タグ

en: Manage WP Categories via the Actions dropdown
ja_JP: アクションドロップダウンによるWPカテゴリを管理

en: WP Post Categories
ja_JP: WP投稿カテゴリ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
ja_JP: アクションドロップダウンによる%sタグを管理

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
ja_JP: アクションドロップダウンによる%sのカテゴリを管理

[ctx: placeholder: Default Order By, Order]
note: translators: placeholder: Default Order By, Order.
en: Using default sorting by %1$s in %2$s order
ja_JP: %2$sの順序%1$sによるデフォルトの並べ替えを使用

[ctx: placeholder: lessons, topics]
note: translators: placeholder: lessons, topics.
en: Customize the display order of %1$s and %2$s.
ja_JP: %1$sと%2$sの表示順序をカスタマイズします。

[ctx: placeholder: Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic.
en: %1$s and %2$s Order
ja_JP: %1$sおよび%2$sの順序

[ctx: placeholder: default per page number]
note: translators: placeholder: default per page number.
en: Currently showing default pagination %d
ja_JP: 現在、デフォルトのページネーション%dを表示

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: Customize the pagination options for ALL %1$s content tables and %2$s navigation widgets.
ja_JP: すべての%1$sのコンテンツの表と%2$sのナビゲーション・ウィジェットのページネーション・オプションをカスタマイズします。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Table Pagination
ja_JP: %s表のページネーション

[ctx: placeholders: Lesson, topics and quizzes, courses]
note: translators: placeholders: Lesson, topics and quizzes, courses.
en: %1$s, %2$s and %3$s can be shared across multiple %4$s
ja_JP: %1$s、%2$s、%3$sを複数の%4$s間で共有

en: Steps Displayed
ja_JP: 表示するステップ

[ctx: placeholder: Lesson, Topic, Quiz, Course.]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic, Quiz, Course.
en: Manage all %1$s, %2$s, and %3$s associations within the %4$s Builder.
ja_JP: %4$sビルダー内のすべての%1$s、%2$s、および%3$sの関連付けを管理します。

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Control settings for %s creation, and visual organization
ja_JP: %sの作成およびビジュアルオーガナイゼイションの設定を制御

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Global %s Management & Display Settings
ja_JP: グローバルの%sの管理と表示の設定

en: Featured image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Enables WordPress supported settings within the editor and theme.
ja_JP: エディタとテーマ内でWordPressがサポートする設定を有効にします。

en: Editor Supported Settings
ja_JP: サポートする設定のエディター

[ctx: placeholder: URL for RSS Feed]
note: translators: placeholder: URL for CPT Archive.
en: RSS Feed URL: %s
ja_JP: RSSフィードのURL: %s

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
ja_JP: %1$sのすべての投稿に対してRSSフィードを有効にします。

en: RSS/Atom Feed
ja_JP: RSS/Atomフィード

[ctx: placeholder: URL for CPT Archive]
note: translators: placeholder: URL for CPT Archive.
en: Archive URL: %s
ja_JP: アーカイブURL: %s

en: re-save your permalinks
ja_JP: パーマリンクを再保存

[ctx: placeholder: topics, link to WP Permalins page]
note: translators: placeholder: topics, link to WP Permalins page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
ja_JP: すべての%1$sを一覧表示しているフロントエンドのアーカイブページを有効にします。変更を有効にするには、%2$sが必要です。

en: Archive Page
ja_JP: アーカイブページ

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Includes the %s post type in front end search results
ja_JP: フロントエンドの検索結果に%sのポストタイプを含む

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Search
ja_JP: %sの検索

en: Select a category to update or delete the title.
ja_JP: タイトルを更新または削除するカテゴリを選択してください。

en: Category management
ja_JP: カテゴリー管理

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s categories cannot be disabled.
ja_JP: %sのカテゴリを無効にすることはできません。

en: REST API must be enabled
ja_JP: REST APIを有効にする必要があります

en: Customize the LearnDash REST API namespace and endpoints. Leave text fields blank to revert to default.
ja_JP: LearnDash REST APIの名前空間とエンドポイントをカスタマイズします。既定値に戻すには、テキストフィールドを空白のままにします。

en: Control and customize the REST API endpoints.
ja_JP: REST APIのエンドポイントを制御およびカスタマイズします。

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Select image
ja_JP: 画像を選択

en: Select/upload image
ja_JP: 画像を選択/アップロード

en: remove image
ja_JP: 画像を削除

note: translators: placeholder: Course.
en: Show Profile Header
ja_JP: プロファイル ヘッダーを表示

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: The %s cannot be marked as completed until the set time has elapsed.
ja_JP: %sは、設定された時間が経過するまで完了としてマークできません。

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Timer
ja_JP: %sのタイマー

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Default maximum file size supported is: %s
ja_JP: サポートしているデフォルトの最大ファイルサイズ: %s

[ctx: placeholder: toic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Cannot be enabled while %s timer or Video progression are enabled
ja_JP: %sのタイマーまたはビデオの進行が有効になっている間は有効にできません

[ctx: placeholder: topic, topic]
note: translators: placeholder: topic, topic.
en: The video will be visible after the user has completed the %1$s’s associated steps. The full video must be watched in order to complete the %2$s.
ja_JP: ユーザーが%1$sの関連ステップを完了すると、ビデオを表示します。%2$sを完了するには、すべてのビデオを視聴する必要があります。

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: The video will be shown and must be fully watched before the user can access the %s’s associated steps.
ja_JP: ユーザーが%sに関連付けられた手順にアクセスするには、ビデオを表示し完全に視聴する必要があります。

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Cannot be enabled while %s timer or Assignments are enabled
ja_JP: %sタイマーまたは課題が有効になっている場合は有効にできません

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Any content added below is displayed on the %s page
ja_JP: 以下に追加したコンテンツを%sページに表示

[ctx: placeholder: topic, topic]
note: translators: placeholder: topic, topic.
en: List and display support materials for the %1$s. This is visible to any user having access to the %2$s.
ja_JP: %1$sのサポート資料を一覧表示します。これは、%2$sにアクセスできるすべてのユーザーに表示します。

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Specify a delay between video completion and %s completion.
ja_JP: ビデオの完了から%s完了までの遅延を指定します。

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en:  Automatically mark the %s as completed once the user has watched the full video.
ja_JP:  ユーザーがビデオをすべて見た時点で%sを完了として自動的にマークします。

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s auto-completion
ja_JP: %sの自動補完

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
ja_JP: %sおよび任意のコンテンツ設定のルック＆フィールを制御

[ctx: placeholder: Quiz, Quiz, quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, Quiz, quiz.
en: The %1$s Title is displayed in addition to the %2$s Post title. Recommended for %3$s shortcode usage.
ja_JP: %2$sの投稿タイトルに加えて、%1$sのタイトルを表示します。%3$sのショートコードを使用する際にお勧めします。

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Only the %s Post title is shown
ja_JP: %sの投稿タイトルのみを表示

[ctx: placeholder: quiz, Quiz, Quizzes.]
note: translators: placeholder: quiz, Quiz, Quizzes.
en: A second %1$s title will be displayed on the %2$s Post. This option is recommended if displaying %3$s via Shortcode.
ja_JP: 2番目の%1$sのタイトルを%2$sの投稿に表示します。このオプションは、ショートコードで%3$sを表示する場合にお勧めします。

[ctx: placeholder: question.]
note: translators: placeholder: question.
en: Answer display will be randomized within any given %s.
ja_JP: 回答の表示を任意の%s内でランダム化します。

en: Randomize Answers
ja_JP: ランダムな回答

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Numbering
ja_JP: %sのナンバリング

en: Point Value
ja_JP: 成績表

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Any enabled elements below will be displayed in each %s
ja_JP: 以下で有効にしている要素を各%sに表示

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Additional %s Options
ja_JP: 追加の%sのオプション

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Display subset of %s
ja_JP: %sのサブセットを表示

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Display all %s
ja_JP: すべての%sを表示

en: Randomize Order
ja_JP: 順序をランダムにする

en: Sort by Category
ja_JP: カテゴリで並べ替え

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Custom %s Ordering
ja_JP: %sの順序を変更

en: Display a summary table before submission
ja_JP: 提出前に概要表を表示

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Summary
ja_JP: %sのサマリー

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: An overview table will be shown for all %s.
ja_JP: すべての%sの概要表を表示する。

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Overview Table
ja_JP: %sの概要表

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: All %s at once (or paginated)
ja_JP: 一度にすべての%s(または改ページ)

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: One %s at a time
ja_JP: 一度に1つの%s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Start automatically, without the "Start %s" button
ja_JP: “%sを開始” ボタンを押さずに自動的に開始

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Any content added below is displayed on the %s page
ja_JP: 下記に追加しているコンテンツを%sページに表示

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: List and display support materials for the %1$s. This is visible to any user having access to the %2$s.
ja_JP: %1$sの参考資料を一覧にして表示します。これは、%2$sにアクセスできるすべてのユーザーに表示します。

[ctx: placeholder: count of questions, questions label.]
note: translators: placeholder: questions.
en: out of %1$d %2$s.
ja_JP: %1$d %2$s から。

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: %s per page (0 = all)
ja_JP: 1ページあたりの%s(0 = すべて)

en: Display results at the end only
ja_JP: 最後にのみ結果を表示

en: Display Back button
ja_JP: 戻るボタンを表示

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Controls how the %s will look and what will be displayed
ja_JP: %sの外観と表示する内容を制御

en: Specific date
ja_JP: 特定の日付

[ctx: placeholder: lesson, course.]
note: translators: placeholder: lesson, course.
en: The %1$s will be available X days after %2$s enrollment.
ja_JP: %1$sは、%2$s登録後にX日で利用可能になります。

en: Enrollment-based
ja_JP: 登録ベース

en: Immediately
ja_JP: 即時

[ctx: placeholder: Lessons]
note: Translators: placeholder: Lesson.
en: %s Release Schedule
ja_JP: %sのリリース予定

[ctx: placeholder: lesson, course]
note: Translators: placeholder: lesson, course.
en: This %1$s is accessible to all visitors regardless of %2$s enrollment
ja_JP: この%1$s は、%2$sの登録に関係なく、すべての訪問者がアクセス可能

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Associated %s
ja_JP: 関連付けた%s

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: Controls the timing and way %s can be accessed.
ja_JP: %sにアクセスできるタイミングと方法を制御します。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Access Settings
ja_JP: %sアクセス設定

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Add a comma-list of user IDs to grant access to this %s
ja_JP: この%sにアクセスを許可するユーザーのIDをカンマ区切りのリストで追加

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Displays a list of %s enrollees by user ID. Note that not all enrollees may be reflected. We do not recommend editing this field.
ja_JP: %s登録者の一覧をユーザーIDで表示します。すべての登録者が反映されるわけではないことに注意してください。このフィールドの編集はお勧めしません。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course
en: Alter %s Access List
ja_JP: %sのアクセスリストを変更

[ctx: placeholder: course, quiz, course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Delete the user's %1$s and %2$s data when the %3$s access expires.
ja_JP: %3$sのアクセス有効期限が切れたときに、ユーザーの%1$sおよび%2$sデータを削除します。

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: All user %s data will be deleted upon access expiration
ja_JP: アクセスの有効期限が切れると、すべてのユーザーの%sデータを削除

en: Data Deletion
ja_JP: データの削除

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Set the number of days a user will have access to the %s from enrollment date.
ja_JP: 登録日から%sにアクセスできる日数を設定します。

en: days
ja_JP: 日

en: Access Period
ja_JP: アクセス期間

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Access Expiration
ja_JP: %sのアクセス有効期限

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Number of points awarded for completing this %s.
ja_JP: この%sを完了するために付与されるポイントの数。

en: Awarded on Completion
ja_JP: 完了時に授与

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Number of points required in order to gain access to this %s.
ja_JP: この%sにアクセスするために必要なポイントの数。

en: point(s)
ja_JP: ポイント

en: Required for Access
ja_JP: アクセスに必要

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s to Complete
ja_JP: %sを完了

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: The user must complete all selected %1$s in order to access this %2$s
ja_JP: この%2$sにアクセスするには、ユーザーは選択したすべての%1$sを完了する必要があります

en: All Selected
ja_JP: すべて選択済み

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: courses, course.
en: The user must complete any one of the selected %1$s in order to access this %2$s
ja_JP: この%2$sにアクセスするには、ユーザーは選択した%1$sのいずれかを完了する必要があります

en: Any Selected
ja_JP: 選択したいずれか

en: Compare Mode
ja_JP: 比較モード

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Prerequisites
ja_JP: %s 前提条件

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: The %1$s is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Users need to purchase the %2$s (recurring fee) in order to gain access.
ja_JP: %1$sはLearnDashのPayPalおよび/またはStripeを介して保護されています。ユーザーがアクセスするには、%2$s(定期的な料金)を購入する必要があります。

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: The %1$s is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Users need to purchase the %2$s (one-time fee) in order to gain access.
ja_JP: %1$sはLearnDashのPayPalおよび/またはStripeを介して保護されています。ユーザーがアクセスするには、%2$s(1回限りの料金)を購入する必要があります。

en: Buy now
ja_JP: 今すぐ購入

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: The %s is protected. Registration and enrollment are required in order to access the content.
ja_JP: %sは保護されています。コンテンツにアクセスするには、ユーザ登録とコースを登録する必要があります。

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: The %s is not protected. Any user can access its content without the need to be logged-in or enrolled.
ja_JP: %sは保護されていません。すべてのユーザーは、ログインまたは登録する必要なく、コンテンツにアクセスできます。

en: Access Mode
ja_JP: アクセスモード

[ctx: placeholder: "Take this Course" button label]
note: translators: placeholder: "Take this Course" button label
en: Redirect the "%s" button to a specific URL.
ja_JP: "%s" ボタンを特定の URL にリダイレクトします。

en: Button URL
ja_JP: ボタン URL

en: Valid range is 1 to 5 when the Billing Cycle is set to years.
ja_JP: 請求サイクルを年に設定している場合、有効な範囲は1 ~ 5です。

en: Valid range is 1 to 24 when the Billing Cycle is set to months.
ja_JP: 請求サイクルを月に設定している場合は、有効な範囲は1 ~ 24です。

en: Valid range is 1 to 52 when the Billing Cycle is set to weeks.
ja_JP: 請求サイクルが週を設定している場合、有効な範囲は1~52です。

en: Valid range is 1 to 90 when the Billing Cycle is set to days.
ja_JP: 請求サイクルに日を設定している場合、1~90が有効な範囲です。

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Controls how users will gain access to the %s
ja_JP: ユーザーが%sにアクセスする方法を制御

[ctx: placeholder: input form field]
note: translators: placeholder: input form field.
en: From %s %% score, display this message:
ja_JP: %s %%のスコアから、次のメッセージを表示:

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: View %s Button
ja_JP: %sボタンを表示

en: Correct / Incorrect Messages
ja_JP: 正解/不正解時のメッセージ

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Select which data users should be able to view when reviewing their submitted %s.
ja_JP: 送信した%sを確認するときに、ユーザーが表示できるデータを選択します。

en: Custom Answer Feedback
ja_JP: 回答のフィードバックをカスタム

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: The number of correctly answered %s is NOT displayed on the Results page.
ja_JP: %sの正解の数は結果ページに表示されません。

en: No. of Correct Answers
ja_JP: 正解の数

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: The achieved %s score is NOT be displayed on the Results page
ja_JP: 達成した%sのスコアは結果ページに表示されません

en: Overall Score
ja_JP: 総合評点

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Display the score achieved for each %s Category
ja_JP: %sのカテゴリごとに達成したスコアを表示

en: Category Score
ja_JP: カテゴリースコア

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Display the average score of all users who took the %s
ja_JP: %sを使用したすべてのユーザーの平均スコアを表示

en: Enable the items you wish to display on the Result Page
ja_JP: 結果ページに表示したい項目を有効

en: Custom Results Display
ja_JP: カスタム結果の表示

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Restart %s button
ja_JP: %s再開ボタン

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: The message below is displayed on the %s results page.
ja_JP: 以下のメッセージを%sの結果ページに表示します。

en: When enabled, the first message will be diplayed to ALL users. To customize the message based on earned score, add new Graduation Levels and set the 'From' field to the desired grade.
ja_JP: 有効にすると、最初のメッセージがすべてのユーザーに表示します。獲得したスコアに基づいてメッセージをカスタマイズするには、新しい卒業レベルを追加し、’開始’フィールドに求める成績を設定します。

en: Result Message(s)
ja_JP: 結果メッセージ

en: Controls how the results page will look
ja_JP: 結果ページの表示方法を制御

en: Results Page Display
ja_JP: 結果ページ表示

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: All %s required to complete
ja_JP: 完了するために必要なすべての%s

en: Retries Applicable to
ja_JP: 適用可能な再試行

en: You must input a whole number value or leave blank to default to 0.
ja_JP: 整数の値を入力するか、空白のままにしてデフォルトを0にする必要があります。

en: Number of Retries Allowed
ja_JP: 許可する再試行回数

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Restrict %s Retakes
ja_JP: %sの再試験を制限

en: % score
ja_JP: %のスコア

en: Set the score needed to receive a certificate. This can be different from the "Passing Score".
ja_JP: 証明書の受け取りに必要なスコアを設定します。これは「合格点」とは異なる場合があります。

en: Certificate Awarded for
ja_JP: 授与された証明書

en: Passing Score
ja_JP: 合格スコア

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Controls the requirement for accessing and completing the %s
ja_JP: %sへのアクセスと完了するための必要条件をを制御

en: Progression and Restriction Settings
ja_JP: 進行と制限の設定

en: Allowed Users
ja_JP: 許可ユーザー

[ctx: placeholderss: Quizzes Quiz]
note: translators: placeholderss: quizzes, quiz.
en: Select one or more %1$s that must be completed prior to taking this %2$s.
ja_JP: この%2$sを受ける前に完了する必要がある、%1$sを1つ以上選択します。

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Prerequisites
ja_JP: %sの前提条件

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: No previous %s required
ja_JP: 以前の%sは必要ありません

[ctx: placeholder: Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic.
en: Select a %1$s or %2$s
ja_JP: %1$sまたは%2$sを選択

[ctx: placeholder: Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic.
en: Search or select a %1$s or %2$s…
ja_JP: %1$sまたは%2$sを検索または選択…

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Controls the requirements for accessing the %s
ja_JP: %sにアクセスするための必要条件を制御

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Access Settings
ja_JP: %sアクセス設定

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Allows the user to move freely through the %s without following the designated step sequence
ja_JP: ユーザが下記の指定したステップに従わずに%sを自由に移動することを許可

en: Free form
ja_JP: フリーフォーム

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Requires the user to progress through the %s in the designated step sequence
ja_JP: 指定したステップの流れで%sを進める必要があります

en: Linear
ja_JP: リニア

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progression
ja_JP: %sの進捗

en: Controls how users interact with the content and their navigational experience
ja_JP: ユーザーのコンテンツのインタラクションとナビゲーション体験を操作する方法を制御

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: %s Navigation Settings
ja_JP: %sナビゲーション設定

en: Cannot be enabled while Video progression or Assignments are enabled
ja_JP: ビデオの進行または課題が有効になっている間は有効にできません

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: topic.
en: The %s cannot be marked as completed until the set time has elapsed.
ja_JP: %sは、設定された時間が経過するまで完了としてマークできません。

en: Manually grade
ja_JP: 手動採点

en: No grading or approval needed. The assignment will be automatically approved and full points will be awarded.
ja_JP: 採点や承認は必要ありません。課題は自動的に承認され、フルポイントを付与します。

en: Auto-approve
ja_JP: 自動承認

en: Grading Type
ja_JP: グレーディングタイプ

en: available point(s)
ja_JP: 使用可能なポイント

en: Award points for submitting assignments
ja_JP: 課題を提出するための特典ポイント

en: Default maximum file size supported is controlled by your host.
ja_JP: サポートされるデフォルトの最大ファイル サイズは、ホストによって制御されます。

en: File Size Limit
ja_JP: 最大ファイルサイズ制限

en: Specify the type of files users can upload. Leave blank for any.
ja_JP: ユーザーがアップロードできるファイルの種類を指定します。空白の場合はどのようなファイルでも受け付けます。

en: File Extensions
ja_JP: ファイル拡張子

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Cannot be enabled while %s timer or Video progression are enabled
ja_JP: %sのタイマーまたはビデオの進行が有効になっている間は有効にできません

en: Assignment Uploads
ja_JP: 課題のアップロード

en: Users can pause, move backward and forward within the video
ja_JP: ユーザーはビデオを一時停止、早送り・逆送りが可能

en: Only available for YouTube and local videos.
ja_JP: YouTubeもしくはローカルの動画のみご利用いただけます。

en: Video Controls Display
ja_JP: ビデオコントロールの表示

[ctx: placeholder: Lesson, Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson, Lesson.
en: The video will be visible after the user has completed the %1$s’s associated steps. The full video must be watched in order to complete the %2$s.
ja_JP: ユーザーが%1$sの関連ステップを完了すると、ビデオを表示します。%2$sを完了するには、ビデオをすべて視聴する必要があります。

en: After completing sub-steps
ja_JP: サブステップの完了後

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: The video will be shown and must be fully watched before the user can access the %s’s associated steps.
ja_JP: ユーザは、%sに関連付けられた手順にアクセスするには、ビデオを表示して完全に視聴する必要があります。

en: Before completed sub-steps
ja_JP: サブステップを完了する前

en: Display Timing
ja_JP: 表示タイミング

en: Input URL, iFrame, or shortcode here.
ja_JP: ここに、URL、iFrame、またはショートコードを入力します。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Cannot be enabled while %s timer or Assignments are enabled
ja_JP: %sのタイマーまたは課題が有効になっている間は有効にできません

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: The below video is tied to %s progression
ja_JP: 以下のビデオは%sの進行に結び付きます

en: Video Progression
ja_JP: ビデオの進捗

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Any content added below is displayed on the %s page
ja_JP: 以下に追加したコンテンツを%sページに表示

[ctx: placeholder: lesson, lesson]
note: translators: placeholder: lesson, lesson.
en: List and display support materials for the %1$s. This is visible to any user having access to the %2$s.
ja_JP: %1$sのサポートの資料を一覧表示します。これは、%2$sにアクセスできるすべてのユーザーに表示します。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Materials
ja_JP: %s の受講用教材

en: Allow the user to delete their own uploaded files. This is only possible up until the assignment has been approved.
ja_JP: ユーザーがアップロードした自分のファイルを削除を許可します。これは、課題が承認されるまでのみ可能です。

en: Allow file deletion
ja_JP: ファイルの削除を許可

en: Specify the maximum number of files a user can upload for this assignment.
ja_JP: この課題に対してユーザーがアップロードできるファイルの最大数を指定します。

en: file(s) maximum
ja_JP: ファイルの最大

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Display the Mark Complete button on a %s even if not yet clickable.
ja_JP: まだクリックできない場合でも 、%sに完了マークボタンを表示します。

en: Mark Complete Button
ja_JP: 完了済みボタン

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Specify a delay between video completion and %s completion.
ja_JP: ビデオの完了から%s完了までの遅延を指定します。

en: Completion delay
ja_JP: 完了の遅延

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en:  Automatically mark the %s as completed once the user has watched the full video.
ja_JP:  ユーザがビデオを一度全て見た後に%sを完了と自動でマークします。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s auto-completion
ja_JP: %sの自動補完

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
ja_JP: %sおよび任意のコンテンツ設定のルック＆フィールを制御

en: Order Direction
ja_JP: 順番の方向

[ctx: placeholder: lesson order by, lesson order direction labels]
note: translators: placeholder: lesson order by, lesson order direction labels.
en: Using default sorting by %1$s in %2$s order
ja_JP: %2$sの順番で%1$sによるデフォルトの並び順を使用

[ctx: placeholders: lessons, topics]
note: translators: placeholders: lessons, topics.
en: Customize the display order of %1$s and %2$s.
ja_JP: %1$sと%2$sの表示順序をカスタマイズします。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Custom %s Order
ja_JP: カスタム%sの順番

en: Currently showing default pagination
ja_JP: 現在、デフォルトのページネーションを表示

[ctx: placeholders: course, course]
note: translators: placeholders: course, course.
en: Customize the pagination options for this %1$s content table and %2$s navigation widget.
ja_JP: この%1$sのコンテンツの表と%2$sのナビゲーション・ウィジェットのページネーションのオプションをカスタマイズします。

en: Custom Pagination
ja_JP: カスタムページネーション

en: Only visible to enrollees
ja_JP: 登録者にのみ表示

en: Always visible
ja_JP: 常に表示

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Choose whether to display the %s content table to ALL users or only enrollees
ja_JP: %s内容の表を、すべてのユーザーか登録者のみに表示するかを選択

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Certificate
ja_JP: %sの証明書

en: Add a list of needed documents or URLs. This field supports HTML.
ja_JP: 必要なドキュメントまたは URL の一覧を追加します。このフィールドはHTMLをサポートします。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Any content added below is displayed on the main %s page
ja_JP: 以下に追加されたコンテンツを、%sページのメインに表示

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: List and display support materials for the %s. This is visible to all users (including non-enrollees) by default.
ja_JP: %sのサポート資料の一覧と表示。デフォルトでは、これはすべてのユーザー (非登録者を含む) に表示します。

en: Select Certificate
ja_JP: 証明書を選択

en: Search or select a certificate…
ja_JP: 証明書を検索または選択…

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
ja_JP: %sおよび任意のコンテンツ設定のルック&フィールを制御

en: Display and Content Options
ja_JP: 表示とコンテンツオプション

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: Browser cookies have limited memory. This may not work with large %s.
ja_JP: ブラウザのCookieのメモリは限られています。そのため大きな%sでは動作しない場合があります。

en: Browser Cookie Answer Protection
ja_JP: ブラウザのCookieの応答保護

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Templates
ja_JP: %sテンプレート

en: Admin
ja_JP: 管理者

en: Email Notifications
ja_JP: メール通知

en: Front-end Profile Display
ja_JP: フロントエンドプロファイル表示

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Statistics
ja_JP: %s の統計情報

[ctx: placeholder: links to Real Simple CAPTCHA]
note: translators: placeholder: links to Real Simple CAPTCHA.
en: This option requires additional plugin: %s
ja_JP: このオプションには追加のプラグインが必要: %s

en: Really Simple CAPTCHA
ja_JP: とてもシンプルなCAPTCHA

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Display on %s results page
ja_JP: %s結果ページに表示

en: Number of displayed entries
ja_JP: 表示するエントリの数

en: Automatic user entry
ja_JP: 自動ユーザー入力

en: Users can apply more than once to the leaderboard
ja_JP: ユーザーはリーダーボードに複数回しようできます

en: Multiple Applications per user
ja_JP: ユーザーあたりの複数の応募

en: All user
ja_JP: すべてのユーザー

en: Who can apply?
ja_JP: 応募できるのは誰ですか?

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: At the end of the %1$s (before the %2$s result)
ja_JP: %1$sの最後 (%2$s結果の最初)

[ctx: placeholder: quiz.]
note: translators: placeholder: quiz.
en: On the %s startpage
ja_JP: %sの開始ページで

[ctx: placeholder: quiz, Quiz]
note: translators: placeholder: quiz, Quiz
en: Enable this option to gather data from your users before or after the %1$s. All data is stored in the %2$s Statistics.
ja_JP: %1$sの前または後に、ユーザーからデータを収集するにはこのオプションを有効にします。すべてのデータは%2$sの統計に保存します。

en: seconds
ja_JP: 秒

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Save the user’s answers into a browser cookie until the %s is submitted
ja_JP: %sが送信されるまで、ユーザーの回答をブラウザーのCookieに保存します

en: Cookie time limit
ja_JP: クッキーの時間制限

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The admin will receive an email notification when the following users have taken the %s.
ja_JP: 管理者は、次のユーザーが%sを受けはじめると、メール通知を受け取ります。

en: Email trigger
ja_JP: メールのトリガー

en: Protect the statistics from spam. Results will only be saved every X minutes.
ja_JP: スパムから統計情報を保護します。結果はX分ごとにしか保存されません。

en: IP-lock time limit
ja_JP: IPロック時間制限

en: Re-apply after
ja_JP: 後に再適用

en: Select a ProQuiz association
ja_JP: ProQuizの関連を選択

en: Controls data handling options, notifications and templates.
ja_JP: データ処理オプション、通知、テンプレートを制御します。

en: Administrative and Data Handling Settings
ja_JP: 管理およびデータ処理の設定

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
ja_JP: この%1$sを%2$sに関連付けます。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Associated %s
ja_JP: 関連付けられた%s

[ctx: placeholder: Topic, Course.]
note: translators: placeholders: Topic, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
ja_JP: この%1$sを%2$sに関連付けます。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Select %s
ja_JP: %s を選択

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search or select a %s…
ja_JP: %sを検索または選択します…

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Select %s
ja_JP: %s を選択

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Search or select a %s…
ja_JP: %sを検索または選択します…

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Controls how, where, and when the %s can be accessed.
ja_JP: %sにアクセスする方法、場所、およびタイミングを制御します。

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Access Settings
ja_JP: %sのアクセス設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Use %s Builder
ja_JP: %sビルダーを使用

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Builder
ja_JP: %sビルダー

[ctx: placeholder: Course Label]
note: translators: placeholder: Course Label.
en: %s Shortcodes
ja_JP: %s ショートコード

[ctx: Topic Settings]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: Course Settings]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: Toggles visibility of the LearnDash Bootcamp section]
en: Show LearnDash Bootcamp
ja_JP: LearnDashブートキャンプを表示

en: View more
ja_JP: 更に表示

en: Something went wrong connecting to www.learndash.com. Please reload the page.
ja_JP: 何かwww.learndash.comとの接続に問題が発生しました。ページを再読み込みしてください。

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Setting up a learning site is no small task – but you are not alone! Below are some resources available to you so that you can get the most out of your LearnDash powered %s!
ja_JP: 学習サイトを設定するのは簡単なことではありません - しかし、あなたは一人ではありません! LearnDashによる%sを最大限に活用するために、以下にいくつかのリソースを紹介します!

en: Important Resources
ja_JP: 重要なリソース

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: The final step is to create a User Profile so that your users can instantly see which %s they have access to, their progress, performance, and earned certificates!
ja_JP: 最後の手順で、ユーザプロフィールを作成するので、ユーザーが、どの %s にアクセス可能なのか、進捗状況、実績、および獲得した証明書を即座に確認できます!

en: Adding a User Profile Page
ja_JP: ユーザープロファイルページを追加

[ctx: placeholder: Course, Courses, Course]
note: translators: placeholder: Course, Courses, Course.
en: Your %1$s is created and you have also configured registration/login and how you will accept payment (in the event that you are selling your %2$s). It is now time to create a %3$s Listing which is easy to do using the Course Grid Add-on.
ja_JP: %1$sを作成して、登録/ログイン、および支払いの受け入れ方法を設定しました (%2$sを販売している場合)。今度は、Course Gridアドオンを使用することで簡単に%3$sリストを作成する時間です。

[ctx: placeholders: Courses, courses]
note: translators: placeholders: Courses, courses.
en: If you are selling your %1$s then you have many options available to you! In the first video we demonstrate how you can quickly start accepting payments with PayPal and Stripe. In the second video we will show you how to sell %2$s using the popular WordPress shopping cart WooCommerce.
ja_JP: %1$sを販売している場合は、多くのオプションを利用できます。最初のビデオでは、PayPalとStripeで支払いの受け付けをすばやく開始する方法を示します。2番目のビデオでは、人気のWordPressショッピングカートであるWooCommerceを使用して%2$sを販売する方法を紹介します。

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses
en: Once you have finished creating your %s it is time to configure user registration so that people can access them! In this video we explain how to create an attractive login and registration form.
ja_JP: %sの作成が完了したら、ユーザー登録を設定して、ユーザーがアクセスできるようにします。このビデオでは、魅力的なログインと登録フォームを作成する方法を説明します。

en: Setting-up User Registration
ja_JP: ユーザー登録の設定

en: Additional Resources:
ja_JP: 追加リソース:

en: Contact Support
ja_JP: サポートに問い合わせる

en: Getting Started [Guide]
ja_JP: はじめに [ガイド]

en: LearnDash Documentation
ja_JP: LearnDashドキュメント

en: Additional Resources
ja_JP: 追加リソース

en: In this video we will briefly explain the layout of LearnDash, our free add-ons, and where you can go to read more details about our features.
ja_JP: このビデオでは、LearnDashの構成、無料のアドオン、および機能の詳細を得られる場所、について簡単に説明します。

en: You do not have sufficient permissions to change the license information.
ja_JP: ライセンス情報を変更するための十分なアクセス許可がありません。

[ctx: License key]
en: Enter your license key here
ja_JP: ここにライセンスキーを入力してください

[ctx: License email]
en: Enter your Email here
ja_JP: ここにメールを入力してください

note: translators: placeholder: Link to the license page on the LearnDash website.
en: on your account.
ja_JP: あなたのアカウント。

[ctx: Link to the license page on the LearnDash website]
note: translators: placeholder: Link to the license page on the LearnDash website.
en: You can also find them listed %1$s
ja_JP: %1$s のリストにもあります

en: Your license details were emailed to you after purchase.
ja_JP: ライセンスの詳細は、購入後に電子メールで送信します。

en: Your active license gives you access to product support and updates that we push out.
ja_JP: アクティブなライセンスを使用すると、サポートおよび当社が発行する更新プログラムにアクセスできます。

en: We know you are excited to get started, but before you do it is very important that you first add your license details below!
ja_JP: 私たちはあなたが始めることに興奮していることは承知していますが、始める前にまず最初に以下にライセンスの詳細を追加することは非常に重要です!

en: Welcome to LearnDash!
ja_JP: LearnDashへようこそ!

[ctx: Bootcamp headline]
en: Enter Your License
ja_JP: ライセンスを入力

en: Hide LearnDash Bootcamp
ja_JP: LearnDashブートキャンプを非表示

[ctx: LearnDash Bootcamp Title]
en: LearnDash Bootcamp
ja_JP: LearnDashブートキャンプ

[ctx: placeholder: link to purchase LearnDash]
note: translators: placeholder: Link to purchase LearnDash.
en: Please enter your email and a valid license or %s a license now.
ja_JP: 今すぐメールアドレスと有効なライセンス、または%sライセンスを入力してください。

en: Mark Incomplete
ja_JP: 未完了に設定する

en: LearnDash Overview
ja_JP: LearnDashの概要

en: Shortcodes
ja_JP: ショートコード

[ctx: Lesson Settings]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: Question Settings]
en: Settings
ja_JP: 質問設定 設定

[ctx: Quiz Settings]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Primary %s
ja_JP: プライマリ %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Select a %s
ja_JP: %s を選択

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s switcher
ja_JP: %sスイッチャー

en: Please go back and complete the previous step.
ja_JP: 前の手順に戻って完了してください。

[ctx: placeholder: commentd count]
note: translators: placeholder: comments count.
en: Comments (%d)
ja_JP: コメント (%d)

en: View
ja_JP: 表示

en: Edit date
ja_JP: 編集日

en: Set Enrolled Date:
ja_JP: 設定した録日:

en: Select Template
ja_JP: テンプレートを選択

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Skip %s
ja_JP: %sをスキップ

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: %s displayed
ja_JP: %sを表示

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag ID
ja_JP: %s タグID

en: Quick Links
ja_JP: クイックリンク

en: Statistic time format
ja_JP: 統計の時刻形式

en: WordPress default
ja_JP: WordPressのデフォルト

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Template Management
ja_JP: %sのテンプレート管理

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Builder
ja_JP: LearnDash %s ビルダー

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: Control which Taxonomies can be used with the LearnDash %s.
ja_JP: LearnDashの%sで使用できる分類を制御します。

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Taxonomies
ja_JP: %s タクソノミー（分類）

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
ja_JP: LearnDashの%sカスタムポストタイプのオプションを制御します。

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Custom Post Type Options
ja_JP: %sのカスタム投稿タイプオプション

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: Shared %1$s %2$s
ja_JP: 共有した%1$s %2$s

[ctx: placeholder: Link to Data Upgrade page]
note: translators: placeholder: Link to Data Upgrade page.
en: The Data Upgrade %s must be run to enable the following settings.
ja_JP: 次の設定を有効にするには、データのアップグレード %s を実行する必要があります。

en: Result in percent
ja_JP: 結果をパーセントで表示

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: From Email
ja_JP: 送信元メールアドレス

en: From Name
ja_JP: 差出人名

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com.
ja_JP: 複数のメールアドレスをコンマで区切る、例えば、wp@test.com, test@test.com.

en: Mail To
ja_JP: 送信先

en: Template deleted.
ja_JP: テンプレートを削除しました。

en: Template updated.
ja_JP: テンプレートを更新しました。

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Manage %s templates. Select a template then update the title or delete.
ja_JP: %sテンプレートを管理します。テンプレートを選択し、タイトルを更新するか削除します。

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s templates
ja_JP: %sのテンプレート

en: Select a template
ja_JP: テンプレートを選択

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: Control which taxonomies can be used with the LearnDash %1$s %2$s.
ja_JP: LearnDashの%1$s %2$sで使用できる分類を制御します。

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Taxonomies
ja_JP: %s タクソノミー（分類）

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Custom Post Type Options
ja_JP: %sのカスタム投稿タイプオプション

en: Category deleted.
ja_JP: カテゴリを削除しました.

en: Category updated.
ja_JP: カテゴリーを更新しました。

en: Select a category
ja_JP: カテゴリを選択

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag base
ja_JP: %sのタグベース

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category base
ja_JP: %sのカテゴリベース

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: %s per page
ja_JP: 1ページに表示する%sの数

en: Label to replace "questions" (plural).
ja_JP: 「質問」(複数形)を置き換えるラベル。

en: Label to replace "question" (singular).
ja_JP: 「質問」(単数形)を置き換えるラベル。

en: Controls if comments are enabled.
ja_JP: コメントが有効になっているかどうかを制御。

en: Comments enabled
ja_JP: コメントを有効

en: Public
ja_JP: 公開

en: Controls access to view single Assignments on the front-end.
ja_JP: フロントエンドで単一の課題を表示するためのアクセスを制御します。

en: Publicly Viewable
ja_JP: パブリックに表示可能

en: Control the LearnDash Assignment Custom Post Type Options.
ja_JP: LearnDashの課題カスタムポストタイプオプションを制御します。

en: Assignment Custom Post Type Options
ja_JP: 課題のカスタム投稿タイプ・オプション

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Materials
ja_JP: %s の受講用教材

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Position
ja_JP: %sの位置

en: Import/Export
ja_JP: インポート/エクスポート

en: LearnDash Import/Export
ja_JP: LearnDashのインポート/エクスポート

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholders: Questions.
en: No associated %s
ja_JP: %sに関連付けられてません

en: LearnDash LMS Blocks
ja_JP: LearnDash LMSブロック

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Selector
ja_JP: %s カテゴリーセレクタ

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned tag slug.
ja_JP: %sをメンションされたタグスラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned category slug.
ja_JP: %sをメンションされたカテゴリースラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
ja_JP: 前述のWPタグIDを持つ%sを表示します。

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
ja_JP: 前述のWPタグスラッグを含む%sを表示します。

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned category ID.
ja_JP: %sをメンションされたカテゴリーIDと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
ja_JP: %sをメンションされたWPカテゴリースラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned tag ID.
ja_JP: %sをメンションされたタグIDと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s per page
ja_JP: %s ページずつ

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: LearnDash %s List
ja_JP: LearnDash %sの一覧

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category ID
ja_JP: %s カテゴリーID

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag Settings
ja_JP: %sタグ設定

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Settings
ja_JP: %s カテゴリ設定

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
ja_JP: 前述のWPタグIDの%sを表示します。

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
ja_JP: 前述のWPタグスラッグを含む%sを表示します。

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned category ID.
ja_JP: %sをメンションされたカテゴリーIDと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
ja_JP: %sをメンションされたWPカテゴリースラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned tag ID.
ja_JP: %sをメンションされたタグIDと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows a %s category dropdown.
ja_JP: %sカテゴリー ドロップダウンリストを表示します。

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned tag slug.
ja_JP: %sをメンションされたタグスラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned category slug.
ja_JP: %sをメンションされたカテゴリースラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Quizzess]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s per page
ja_JP: %sページずつ

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: LearnDash %s List
ja_JP: LearnDash %sの一覧

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag Settings
ja_JP: %sタグ設定

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Settings
ja_JP: %s カテゴリ設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s List
ja_JP: LearnDash %sの一覧

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category ID
ja_JP: %s カテゴリーID

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag ID
ja_JP: %s タグID

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag Slug
ja_JP: %s のタグスラッグ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag Settings
ja_JP: %sタグ設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Selector
ja_JP: %s カテゴリーセレクタ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Slug
ja_JP: %s カテゴリースラッグ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Settings
ja_JP: %sカテゴリ設定

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
ja_JP: 前述のWPタグIDの%sを表示します。

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
ja_JP: 前述のWPタグスラッグの%sを表示します。

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned category ID.
ja_JP: %sをメンションされたカテゴリーIDと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
ja_JP: %sをメンションされたWPカテゴリースラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned tag ID.
ja_JP: %sをメンションされたタグIDと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned tag slug.
ja_JP: %sをメンションされたタグスラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows a %s category dropdown.
ja_JP: %sカテゴリー ドロップダウンリストを表示します。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Expire Status
ja_JP: LearnDash %sの期限切れ状況

en: [ld_topic_list] shortcode output shown here
ja_JP: [ld_topic_list] ショートコード出力をここに表示

en: [ld_quiz_list] shortcode output shown here
ja_JP: [ld_quiz_list] ショートコード出力をここに表示

en: [ld_lesson_list] shortcode output shown here
ja_JP: [ld_lesson_list] ショートコード出力をここに表示

en: Show Progress Bar
ja_JP: 進行状況バーを表示

en: Grid Settings
ja_JP: グリッド設定

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: No associated %s
ja_JP: 関連付けていない%s

en: Available
ja_JP: 利用可能

en: Recommended
ja_JP: 推奨

[ctx: placeholder: Language directory]
note: translators: placeholder: Language directory.
en: All translations are stored into the directory: %s
ja_JP: すべての翻訳は次のディレクトリに格納されます: %s

en: LearnDash Transactions Options
ja_JP: LearnDashトランザクションオプション

en: LearnDash Certificates Options
ja_JP: LearnDash 証明書オプション

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question
en: LearnDash %s Settings
ja_JP: LearnDash %sの設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Settings
ja_JP: LearnDash %sの設定

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: LearnDash %s Settings
ja_JP: LearnDash %sの設定

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: LearnDash %s Settings
ja_JP: LearnDash %sの設定

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Settings
ja_JP: LearnDash%s設定

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: New %s Tag Name
ja_JP: 新しい%sの名前

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add New %s Tag
ja_JP: 新しい %s タグを追加

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Update %s Tag
ja_JP: %sを更新

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Edit %s Tag
ja_JP: %sを編集

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Tag:
ja_JP: 親 %s タグ：

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Tag
ja_JP: 親 %s タグ

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: All %s Tags
ja_JP: 全ての %s タグ

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Search %s Tag
ja_JP: %sのタグを検索

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Tag
ja_JP: %s タグ

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Tags
ja_JP: %s タグ

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: New %s Category Name
ja_JP: 新規%s カテゴリー名

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add New %s Category
ja_JP: %sカテゴリを新規追加

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Update %s Category
ja_JP: カテゴリ %s を更新

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Edit %s Category
ja_JP: %sのカテゴリを編集

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Category:
ja_JP: 親%sカテゴリ:

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Category
ja_JP: 親 %s カテゴリー

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: All %s Categories
ja_JP: %s カテゴリー一覧

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Search %s Categories
ja_JP: %s カテゴリーを検索

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Categories
ja_JP: %s カテゴリ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: New %s Tag Name
ja_JP: 新しい%sの名前

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add New %s Tag
ja_JP: 新しい %s タグを追加

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Update %s Tag
ja_JP: %sを更新

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s Tag
ja_JP: %sを編集

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Tag:
ja_JP: 親 %s タグ：

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Tag
ja_JP: 親 %s タグ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: All %s Tags
ja_JP: 全ての %s タグ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Search %s Tag
ja_JP: %sのタグを検索

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag
ja_JP: %s タグ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tags
ja_JP: %s タグ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: New %s Category Name
ja_JP: 新規%s カテゴリー名

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add New %s Category
ja_JP: %sカテゴリを新規追加

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Update %s Category
ja_JP: カテゴリ %s を更新

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s Category
ja_JP: %s カテゴリを編集

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Category:
ja_JP: 親%sカテゴリ:

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Category
ja_JP: 親 %s カテゴリー

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: All %s Categories
ja_JP: %s カテゴリー一覧

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Search %s Categories
ja_JP: %s カテゴリーを検索

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category
ja_JP: %s カテゴリー

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Categories
ja_JP: %s カテゴリ

en: Missing ProQuiz Associated Settings.
ja_JP: ProQuiz関連の設定が見つかりません。

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Category
ja_JP: %s カテゴリー

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Assigned %s
ja_JP: 割当%s

[ctx: placeholder: Quiz Title]
note: translators: Quiz Title.
en: Revert: %s
ja_JP: 元に戻す: %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Custom Fields Settings
ja_JP: LearnDash%sカスタムフィールド設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Leaderboard Settings
ja_JP: LearnDash%sリーダーボードの設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Template Settings
ja_JP: LearnDash%sテンプレート設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Result Text Settings
ja_JP: LearnDash%s結果テキスト設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Mode Settings
ja_JP: LearnDash%sモード設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Result Settings
ja_JP: LearnDash%s結果設定

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Advanced Settings
ja_JP: LearnDashの%s詳細設定

en: new template name
ja_JP: 新しいテンプレート名

en: Select a templates to save or new
ja_JP: 保存するテンプレートを選択または新規作成

en: Save as Template
ja_JP: テンプレートとして保存

en: Select a Template to load
ja_JP: 読み込むテンプレートを選択

[ctx: placeholder: Question Title]
note: translators: Question Title.
en: Revert: %s
ja_JP: 元に戻す: %s

en: Use Template
ja_JP: テンプレートを使用

en: Each Sort Element must be unique, and only one-to-one associations are supported.
ja_JP: 各並べ替え要素は一意である必要があり、1対1の関連付けのみがサポートされます。

en: In this mode, Sort Elements must be assigned to their corresponding Criterion.
ja_JP: このモードでは、並べ替え要素を対応する基準に割り当てる必要があります。

en: Answer Type
ja_JP: 回答タイプ

en: Template
ja_JP: テンプレート

[ctx: placeholders: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: %s Category
ja_JP: %s カテゴリー

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: This upgrade will sync your existing user data for %s into a new database table for better reporting. (Required)
ja_JP: このアップグレードでは、よりよいレポートのために既存のユーザー データを%sの新しいデータベーステーブルに同期します。(必須)

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Upgrade User %s Data
ja_JP: ユーザの%sデータをアップグレード

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: Course, course.
en: This upgrade will sync your existing user data for %s into a new database table for better reporting. (Required)
ja_JP: このアップグレードでは、よりよいレポートのために既存のユーザーデータを%sの新しいデータベース テーブルに同期します。(必須)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Upgrade User %s Data
ja_JP: ユーザーの%sデータをアップグレード

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$s: %2$d of %3$d Users
ja_JP: %1$s: %2$dの%3$d ユーザー

en: Rename WPProQuiz DB Tables
ja_JP: WPProQuiz DBテーブルの名前を変更

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID.
en: ProQuestion ID [%1$d] ProQuiz ID Model not found [%2$d].
ja_JP: ProQuestion ID [%1$d] ProQuiz ID モデルが見つかりません [%2$d]。

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID.
en: ProQuestion ID [%1$d] ProQuiz ID empty [%2$d].
ja_JP: ProQuestion ID [%1$d] ProQuiz ID 空 [%2$d]。

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID.
en: ProQuestion ID [%d] Model not found.
ja_JP: ProQuestion ID [%d] モデルは見つかりません。

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count, Questions label]
note: translators: placeholders: result count, total count, Questions label.
en: %1$s: %2$d of %3$d %4$s
ja_JP: %1$s: %2$d の %3$d %4$s

[ctx: placeholders: Quiz questions, Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz questions, Quiz.
en: This upgrade will convert the %1$s %2$s to WordPress custom post type. <strong>This is required before enabling %3$s Builder.</strong> (Optional)
ja_JP: このアップグレードでは、%1$s %2$s を WordPressカスタム投稿タイプに変換します。<strong>%3$s Builderを有効する前に必要です。</strong>(オプション)

[ctx: placeholders: Quiz, Questions]
note: translators: placeholders: Quiz, Questions.
en: Upgrade %1$s %2$s
ja_JP: アップグレード %1$s %2$s

en: Incomplete
ja_JP: 未完了

en: Complete
ja_JP: 完了

en: Continue previous upgrade processing?
ja_JP: 以前のアップグレード処理を続行しますか?

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: passed
ja_JP: パス

en: percentage
ja_JP: ペイアウト

en: points
ja_JP: ポイント

en: total
ja_JP: 合計

en: course_completed_on
ja_JP: 完了したコース

en: course_completed
ja_JP: 完了したコース

en: steps_total
ja_JP: ステップ合計

en: steps_completed
ja_JP: 完了済みのステップ

en: course_title
ja_JP: コースタイトル

en: course_id
ja_JP: コースID

en: name
ja_JP: 名前

en: user_id
ja_JP: ユーザーID

[ctx: placeholder: Total of question points]
note: translators: placeholder: Total of question points.
en: Total Points: %s
ja_JP: 合計ポイント: %s

[ctx: placeholders: post type labels like Question]
note: translators: placeholders: post type labels like Question.
en: Are you sure you want to move this %s to Trash?
ja_JP: この%sをゴミ箱に移動しますか?

[ctx: placeholders: post type labels like Question, second Quiz]
note: translators: placeholders: post type labels like Question, second Quiz.
en: Are you sure you want to remove this %1$s from the %2$s?
ja_JP: この%1$sを%2$sから削除しますか?

[ctx: placeholder: Questions label, number of questions]
note: translators: placeholder: Questions label, number of questions.
en: Total %1$s: %2$s
ja_JP: 合計 %1$s: %2$s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Drop %s Here
ja_JP: ここに%sをドロップ

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Click the '+' to add a new %s
ja_JP: '+' をクリックして新しい%sを追加

en: Recommended at least 100M memory.
ja_JP: 少なくとも100Mメモリをお勧めします。

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: %1$s Shared %2$s
ja_JP: %1$sで共有している%2$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Builder Interface
ja_JP: %sビルダー・インターフェイス

[ctx: placeholders: Post Type singular label]
note: translators: placeholders: Post Type singular label.
en: Add %s content.
ja_JP: %sコンテンツを追加。

[ctx: placeholders: Post Type singular label]
note: translators: placeholders: Post Type singular label.
en: Add %s title
ja_JP: %sタイトルを追加する

[ctx: placeholders: default per page]
note: translators: placeholders: default per page.
en: Default %d. Set to zero for all.
ja_JP: デフォルトの%d。ゼロを設定した場合すべてを表示します。

en: Sorry, you are not allowed to view this item.
ja_JP: 申し訳ありませんが、この項目を表示することは許可されていません。

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Limit results to be within a specific %s. Required for non-admin users.
ja_JP: 特定の%s内の結果を制限します。管理者以外のユーザーに必要です。

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Attempts
ja_JP: %sを試行

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Attempts
ja_JP: %sの試行を表示する

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
ja_JP: 前述のWPタグIDを持つ%sを表示します。

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
ja_JP: 前述のWPタグスラッグを含む%sを表示します。

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned category ID.
ja_JP: %sをメンションされたカテゴリーIDと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
ja_JP: %sをメンションされたWPカテゴリースラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned tag ID.
ja_JP: %sをメンションされたタグIDと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned tag slug.
ja_JP: %sをメンションされたタグスラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows a %s category dropdown.
ja_JP: %sカテゴリードロップダウンリストを表示します。

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned category slug.
ja_JP: %sをメンションされたカテゴリースラッグと一緒に表示します。

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Registered %s
ja_JP: %s 受講登録済のコース一覧

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show Registered %s
ja_JP: 登録済み%sを表示

[ctx: placeholder: default per page]
note: translators: placeholder: default per page.
en: Leave empty for default (%d) or 0 to show all items.
ja_JP: 既定値 (%d) または0の場合は空のままにして、すべての項目を表示します。

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s per page
ja_JP: %sページずつ

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
ja_JP: %2$s内で使用しない場合は、%1$sIDが必要です。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Total User %s Points
ja_JP: ユーザー %s の合計ポイント

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays %s related information
ja_JP: このブロックには%sの関連情報を表示

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Info [courseinfo]
ja_JP: LearnDash %s 情報 [courseinfo]

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Not Started
ja_JP: LearnDash %sはまだ開始していません

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s List
ja_JP: LearnDash %s一覧

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag Settings
ja_JP: %sタグ設定

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Settings
ja_JP: %sカテゴリ設定

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Access Settings
ja_JP: %sのアクセス設定

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s In Progress
ja_JP: LearnDash %sが進行中

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Info [ld_course_info]
ja_JP: LearnDash%s情報 [ld_course_info]

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Content
ja_JP: LearnDash %sコンテンツ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Complete
ja_JP: LearnDash %s 完了

en: LearnDash Visitor
ja_JP: LearnDash 訪問者

en: This block displays User meta field
ja_JP: このブロックはユーザーのメタフィールドを表示

en: LearnDash User meta
ja_JP: LearnDashユーザーメタ

en: [usermeta] shortcode output shown here
ja_JP: [usermeta] ショートコード出力をここに表示

en: [user_groups] output shown here
ja_JP: [user_groups] 出力をここに表示

en: [ld_user_course_points] shortcode output shown here
ja_JP: [ld_user_course_points] ショートコード出力をここに表示

en: Preview User ID
ja_JP: ユーザー ID のプレビュー

en: LearnDash Student
ja_JP: LearnDash受講生

en: LearnDash Profile
ja_JP: LearnDashプロファイル

en: [ld_profile] shortcode output shown here
ja_JP: [ld_profile] ショートコード出力をここに表示

en: LearnDash Payment Buttons
ja_JP: LearnDash支払いボタン

en: [learndash_payment_buttons] shortcode output shown here
ja_JP: [learndash_payment_buttons] ショートコード出力をここに表示

en: [courseinfo] shortcode output shown here
ja_JP: [courseinfo] ショートコード出力をここに表示

en: This can be used to change the date format. Default: "F j, Y, g:i a.
ja_JP: これを使用して、日付形式を変更します。デフォルト: "F j, Y, g:i a.

en: [learndash_course_progress] shortcode output shown here
ja_JP: [learndash_course_progress] ショートコード出力をここに表示

en: [ld_course_list] shortcode output shown here
ja_JP: [ld_course_list] ショートコード出力をここに表示

en: WP Tag Settings
ja_JP: WPタグの設定

en: WP Category Settings
ja_JP: WPカテゴリの設定

en: Show Content
ja_JP: コンテンツを表示する

en: Show Grid
ja_JP: グリッドを表示

en: [ld_course_info] shortcode output shown here
ja_JP: [ld_course_info] ショートコード出力をここに表示

en: per page
ja_JP: ページごと

en: Show Thumbnail
ja_JP: サムネイルを表示

en: Label Before
ja_JP: 接頭辞ラベル

en: [ld_course_expire_status] shortcode output shown here
ja_JP: [ld_course_expire_status] ショートコード出力をここに表示

en: Enter a User ID to test preview
ja_JP: プレビューをテストするユーザー IDを入力

en: Label After
ja_JP: 接尾辞ラベル

en: Show Preview
ja_JP: ショープレビュー

en: [course_content] shortcode output shown here
ja_JP: [course_content] ショートコード出力をここに表示

note: translators: placeholder: Group.
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Price Type must be Free, PayNow or Subscribe.
ja_JP: %sの価格の種類は、無料、PayNowまたは購読にする必要があります。

en: Please enable one or more 'Show' options within the Block Settings.
ja_JP: ブロック設定内で1つ以上の”表示”オプションを有効にしてください。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Invalid %1$s ID.
ja_JP: 無効な%1$sIDです。

[ctx: placeholder: Course, Course]
note: translators: placeholder: Course, Course.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
ja_JP: %2$s内で使用しない場合は、%1$sIDが必要です。

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This upgrade will upgrade the %s meta elements. (Optional)
ja_JP: このアップグレードでは、%sのメタ要素をアップグレードします。(オプション)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Upgrade %s Meta
ja_JP: %sメタをアップグレード

en: Check Updates
ja_JP: 更新を確認

en: You must first complete the following:
ja_JP: まず、次の操作を完了する必要があります:

en: Show Profile Link
ja_JP: プロフィールリンクを表示

en: REST API Settings
ja_JP: REST APIの設定

en: Invalid user ID.
ja_JP: 無効なユーザー ID。

en: Invalid User ID.
ja_JP: 無効なユーザー ID。

en: User ID to enroll user into.
ja_JP: ユーザーを登録するユーザー ID。

en: Invalid user ID. #1
ja_JP: 無効なユーザー ID です。#1

en: User IDs to remove from Group.
ja_JP: グループから削除するユーザーID。

en: User IDs to enroll into Group.
ja_JP: グループに登録するユーザーID。

en: Missing User IDs.
ja_JP: ユーザーIDが見つかりません。

en: Filter returned results by step type.
ja_JP: 返された結果をステップの種類別にフィルター処理します。

en: Returned values.
ja_JP: 返した値。

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
ja_JP: 要求したページ番号が使用可能なページ数よりも大きいです。

en: You need to define an include parameter to order by include.
ja_JP: インクルードによって順序付けるインクルードパラメータを定義する必要があります。

en: You need to define a search term to order by relevance.
ja_JP: 関連性別に順序付ける検索語を定義する必要があります。

en: Essay URL
ja_JP: エッセイのURL

en: Assignment URL
ja_JP: 課題のURL

en: LearnDash LMS Purchase Transactions
ja_JP: LearnDash LMS 購入トランザクション

en: Order Date
ja_JP: 注文日

en: Order ID
ja_JP: 注文ID

en: Billing ZIP
ja_JP: 請求先の郵便番号

en: Billing State
ja_JP: 請求先住所（県）

en: Billing City
ja_JP: 請求先住所（市区町村）

en: Billing Address
ja_JP: 請求先住所

en: IP Address
ja_JP: IPアドレス

en: Phone #
ja_JP: 電話番号 #

en: Zip
ja_JP: 郵便番号

en: State
ja_JP: 都道府県

en: City
ja_JP: 市区町村

en: Street Address
ja_JP: 番地

en: Middle Initial
ja_JP: ミドルネームのイニシャル

en: Cardholder Name
ja_JP: カード所有者名

en: Invoice
ja_JP: 請求書

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: First Name
ja_JP: 名

en: Order Email
ja_JP: Eメールの順序

en: Order Total
ja_JP: ご注文合計

en: Order Item
ja_JP: アイテムの順序

en: Transaction Type
ja_JP: 取引タイプ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash LMS %s Essays
ja_JP: LearnDash LMS %s エッセイ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash LMS %s Assignments
ja_JP: LearnDash LMS %s の課題

en: Essay Upload Dir
ja_JP: エッセイをアップロードするディレクトリ

en: Directory not writable
ja_JP: ディレクトリに書き込みできません

en: Directory does not exists
ja_JP: ディレクトリが存在しません

en: Assignment Upload Dir
ja_JP: 課題をアップロードするディレクトリ

[ctx: placeholder: percent complete]
note: translators: placeholder: percent complete
en: %s%% Complete
ja_JP: %s%%完了

[ctx: placeholders: Translation Name, Translation Locale]
note: translators: placeholders: Translation Name, Translation Locale.
en: <h2>Updating translations for %1$s (%2$s)...</h2>
ja_JP: <h2>%1$s (%2$s) の翻訳の更新...</h2>

[ctx: placeholder: human relative date time]
note: translators: placeholder: Human relative date time.
en: %s ago
ja_JP: %s前

[ctx: placeholder: Courses, default per page]
note: translators: placeholder: placeholder: Courses, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
ja_JP: 1ページあたりの数は%1$sです。デフォルトは%2$dです。ゼロに設定するとすべてを表示します。

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Order of %s displayed.
ja_JP: %sの順序を表示。

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Order
ja_JP: %sの順序

en: Date Taken (default) - Order by date taken
ja_JP: 取得日(デフォルト) - 取得日による順序

note: translators: placeholder: Quizzes.
en: See <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">the full list of available orderby options here</a>.
ja_JP: <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">利用可能な順序のオプションの完全なリストはこちら</a>を参照してください。

[ctx: placeholders: courses, default per page]
note: translators: placeholders: courses, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
ja_JP: 1ページあたりの%1$s 。デフォルトは%2$d。ゼロを設定するとすべてを表示します。

[ctx: placeholders: courses, default per page]
note: translators: placeholders: courses, default per page.
en: Registered %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
ja_JP: 1ページあたりの登録した%1$s。デフォルトは%2$d。ゼロを設定するとすべてを表示します。

[ctx: placeholder: Default per page]
note: translators: placeholder: Default per page number.
en: Default per page controls all shortcodes and widget. Default is %d. Set to zero for no pagination.
ja_JP: すべてのショートコードとウィジェットを制御するデフォルトの1ページあたりに表示する数。デフォルトは%d。ゼロに設定するとページネーションを使用しません。

en: DESC (default) - highest to lowest values
ja_JP: 降順(デフォルト) - 最大から最小値

[ctx: placeholders: default per page]
note: translators: placeholders: Default amount shown per page
en: Default is %d. Set to zero for no pagination.
ja_JP: デフォルトは%d。ゼロでページネーションなしに設定します。

en: Review
ja_JP: レビュー

[ctx: placeholders: Language Name, Language code]
note: translators: placeholders: Language Name, Language code.
en: Translation removed: %1$s (%2$s)
ja_JP: 削除された翻訳: %1$s (%2$s)

[ctx: placeholders: Language Name, Language code]
note: translators: placeholders: Language Name, Language code.
en: Translation updated: %1$s (%2$s)
ja_JP: 翻訳更新: %1$s (%2$s)

[ctx: placeholders: Language Name, Language code]
note: translators: placeholders: Language Name, Language code.
en: Translation installed: %1$s (%2$s)
ja_JP: インストールされている翻訳: %1$s (%2$s)

[ctx: placeholder: plugin title]
note: translators: placeholder: plugin title.
en: %s: Translations
ja_JP: %s: 翻訳

en: Directory successfully renamed.
ja_JP: ディレクトリの名前を変更しました。

[ctx: placeholder: user name]
note: translators: placeholder: user name.
en: User statistics: %s
ja_JP: 登録ユーザー統計: %s

en: -- Select --
ja_JP: -- 選択 --

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s order by
ja_JP: %sの順序

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Order
ja_JP: %sの順序

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s order by
ja_JP: %sの順序

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Order of %s displayed
ja_JP: 表示する%sの順序

en: Progress Order
ja_JP: 進行状況の順序

en: Registered order by
ja_JP: 登録した順序

en: Registered per page
ja_JP: ページごとの登録済み

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s per page
ja_JP: %sの1ページあたりの数

en: Author:
ja_JP: 投稿者:

en: Version:
ja_JP: バージョン:

en: Plugin Installation
ja_JP: プラグインのインストール

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
ja_JP: その他の注意事項

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
ja_JP: レビュー

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
ja_JP: 変更ログ

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
ja_JP: スクリーンショット

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
ja_JP: インストール手順

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
ja_JP: 説明

[ctx: placeholder: points awarded values (30/100) 30%]
note: translators: placeholder: points awarded values (30/100) 30%.
en: Points Awarded: %s
ja_JP: 付与されたポイント: %s

en: Unable to write to UPLOADS directory. Is this directory writable by the server?
ja_JP: UPLOADSディレクトリに書き込むことができません。このディレクトリはサーバーによって書き込み可能ですか?

en: Progress order:
ja_JP: 進行状況の順序:

en: Progress order by:
ja_JP: 進行状況の順序:

en: ASC (default) - lowest to highest values
ja_JP: 昇順(デフォルト) - 最小から最大値

en: Registered order:
ja_JP: 登録した順序:

en: ID - Order by post id
ja_JP: ID- 投稿ID順

en: Title (default) - Order by post title
ja_JP: タイトル(デフォルト) - ポストタイトルで並べ替え

en: Registered order by:
ja_JP: 登録した順序:

en: Registered per page:
ja_JP: ページごとに登録:

en: Registered show thumbnail:
ja_JP: 登録済みサムネイルの表示:

en: Download the original strings (POT) File.
ja_JP: 元の文字列 (POT) ファイルをダウンロードします。

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Per Page
ja_JP: %s ページずつ

en: Unable to rename the update to match the existing directory.
ja_JP: 既存のディレクトリに存在する名前に変更することはできません。

en: Activate Plugin
ja_JP: プラグインを有効にする

en: Return to LearnDash Add-ons Page
ja_JP: LearnDashアドオンページに戻る

en: Third Party
ja_JP: 第三者

note: Description of the plugin
en: LearnDash LMS Plugin - Turn your WordPress site into a learning management system.
ja_JP: LearnDash LMSプラグイン - あたなのWordPressサイトを学習管理システムにします。

en:  on
ja_JP:  オン

en:  . Points:
ja_JP:  ポイント:

en:  question(s)
ja_JP:  問題(s)

en:  out of
ja_JP:  中の

en: Score
ja_JP: スコア

en: Rank:
ja_JP: ランク:

en: comments
ja_JP: コメント

[ctx: profile remove quiz link label]
en: (remove)
ja_JP: (削除)

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: remove this %s item
ja_JP: この%s項目を削除します

[ctx: profile edit quiz link label]
en: (edit)
ja_JP: (編集)

[ctx: placeholders: quiz, attempts count]
note: translators: placeholders: quiz, attempts count.
en: You have already taken this %1$s %2$d time(s) and may not take it again.
ja_JP: この%1$sを%2$d回既に取得しているため、もう一度それを取得することはできません。

[ctx: placeholders: topic label]
note: translators: placeholder: Topic label
en: Please go back and complete the previous %s.
ja_JP: もとに戻って直前の %s を完了してください。

[ctx: placeholders lesson]
note: translators: placeholder: Lesson
en: Please go back and complete the previous %s.
ja_JP: もとに戻って直前の %s を完了してください。

[ctx: Pending Certificate Status Label]
en: Pending
ja_JP: 保留中

en: Edit profile
ja_JP: プロフィール編集

[ctx: placeholder lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Please go back and complete the previous %s.
ja_JP: もとに戻って直前の %s を完了してください。

en: page
ja_JP: ページ

en: Delete this uploaded Assignment
ja_JP: アップロードした課題を削除する

en: Files you have uploaded
ja_JP: アップロードしたファイル

[ctx: placeholder: comma list of file extentions]
note: translators: placeholder: comma list of file extentions.
en: Allowed file types: %s
ja_JP: 許可されているファイルの種類：%s

[ctx: Course progress details link]
en: (details)
ja_JP: (詳細)

[ctx: profile edit course link label]
en: (edit)
ja_JP: (編集)

en: Certificate
ja_JP: コース修了証

en: Status:
ja_JP: ステータス:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Primary %s
ja_JP: プライマリ %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Standalone %s
ja_JP: スタンドアロン%s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select a %s
ja_JP: %s を選択

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Switch to the Primary %s to edit this setting
ja_JP: この設定を編集するためにプライマリ%sに切り替え

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s switcher
ja_JP: %sスイッチャー

en: Return to
ja_JP: 戻る

en: Set all parent steps as incomplete?
ja_JP: すべての親ステップを不完全として設定しますか?

en: Set all children steps as incomplete?
ja_JP: すべての子ステップを未完了として設定しますか?

en: Read more.
ja_JP: 続きを読む。

[ctx: Course Status Label]
note: translators: Course Status Label.
en: %s Status:
ja_JP: %s 状況:

en: Front
ja_JP: 進む

en: special filter
ja_JP: 特別なフィルター

en: History
ja_JP: 履歴

en: not ticked
ja_JP: カチカチ音なし

en: ticked
ja_JP: カチカチ音あり

en: (view)
ja_JP: (表示)

en: only anonymous users
ja_JP: 匿名ユーザーのみ

en: only registered users
ja_JP: 登録ユーザーのみ

en: all
ja_JP: すべて

en: Which users should be displayed:
ja_JP: ユーザーが表示される：

en: Reset entire statistic
ja_JP: すべての統計をリセット

en: Reset user statistics
ja_JP: ユーザー統計情報をリセット

en: Reset statistics
ja_JP: 統計情報をリセット

en: Sub-Total:
ja_JP: 小計

en: Points scored
ja_JP: 獲得点数

en: Time
ja_JP: 時間

en: Hints used
ja_JP: 利用されたヒント

en: average
ja_JP: 平均

en: Anonymous user
ja_JP: 匿名ユーザー

en: Select a test:
ja_JP: テストを選択:

en: Please select user name:
ja_JP: ユーザー名を選択してください：

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Activate statistics
ja_JP: 統計をアクティブにする

en: Stats not enabled
ja_JP: 統計が有効でない

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title.
en: %1$s: %2$s - Statistics
ja_JP: %1$s: %2$s - 統計

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
ja_JP: 既知および信頼したソースから.wpqまたは* .xmlファイルのみをインポートします。

en: Start export
ja_JP: エクスポートを開始

en: or
ja_JP: または

en: Format:
ja_JP: フォーマット:

en: Choose the respective Quiz, which you would like to export and press on "Start export"
ja_JP: エクスポートしたいテストを選択し "エキスポート開始"ボタンを押してください。

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Add field
ja_JP: フィールドを追加

en: One entry per line
ja_JP: 行ごとに1つのエントリ

en: Edit list
ja_JP: リストを編集

en: Yes/No
ja_JP: はい/いいえ

en: Radio
ja_JP: ラジオボタン

en: Drop-Down menu
ja_JP: ドロップダウンメニュー

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

en: Textarea
ja_JP: テキストエリア

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Required?
ja_JP: 必須?

en: Field name
ja_JP: 項目名

en: Where should the fields be displayed:
ja_JP: フィールドを表示する場所:

en: Display Position
ja_JP: 表示する場所

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
ja_JP: このオプションを有効にすると、カスタムフィールドを有効にします。

en: Custom fields enable
ja_JP: カスタムフィールド有効

en: The statistic function have to be enabled.
ja_JP: 統計関数を有効にする必要があります。

en: You can create custom fields, e.g. to request the name or the e-mail address of the users.
ja_JP: ユーザーの名前やEメールアドレスなどを入力するためカスタムフィールドを作成できます。

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: (0 = All on one page)
ja_JP: (0 = すべて1ページに表示)

en: Check -> continue
ja_JP: チェック - > 続ける

en: Normal + Back-Button
ja_JP: ノーマル + 戻るボタン

en: Normal
ja_JP: ノーマル

en: In a button
ja_JP: ボタンの中

en: Below the result text
ja_JP: 結果テキストの下

en: don't display
ja_JP: 表示しない

en: Where should leaderboard be displayed:
ja_JP: トップランキングの表示位置：

en: Entries
ja_JP: エントリー

en: How many entries should be displayed
ja_JP: 表示するエントリー数

en: minutes
ja_JP: 分

en: User can apply after:
ja_JP: ユーザーはこのあと参加可:

en: Users can apply multiple times
ja_JP: ユーザーは複数回志願出来る

en: Sort list by?
ja_JP: リストの並び順?

en: Plugin is not installed.
ja_JP: プラグインがインストールされていません。

en: Plugin has been detected.
ja_JP: プラグインが確認されました。

en: This option requires additional plugin:
ja_JP: このオプションには追加のプラグインが必要:

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
ja_JP: このオプションを有効にすると、登録されていないユーザーに追加のキャプチャが表示されます。

en: display captcha
ja_JP: キャプチャを表示する

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
ja_JP: このオプションを有効にすると、ログインしたユーザーは自動的にトップランキングにエントリーされます

en: insert automatically
ja_JP: 自動的に挿入

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
ja_JP: 登録されていないユーザーは名前と電子メールを入力する必要があります（Ｅメールは表示されません）

en: Registered users only
ja_JP: 登録ユーザーのみ

en: Who can sign up to the list
ja_JP: リストにサインアップできるユーザー

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
ja_JP: トップランキングは内部統計機能から独立して動作します。

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
ja_JP: トップランキングにより、ユーザーはテスト結果を公開リストに公開し共有できます。

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
ja_JP: このオプションを有効にすると、問題にカテゴリーが表示されます。

en: Display category
ja_JP: カテゴリーを表示

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
ja_JP: このオプションを有効にすると、回答の正解・不正解が色別されなくなります

en: Correct / Incorrect Answer Marks
ja_JP: 正解/不正解の回答マーク

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
ja_JP: このオプションを有効にすると、回答の正解・不正解のメッセージが表示されます。

en: Hide correct- and incorrect message
ja_JP: 正解・不正解のメッセージを非表示

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
ja_JP: このオプションをオンにすると、すべての回答に番号が付けられます(単一および複数選択のみ)

en: Number Answers
ja_JP: 回答のナンバリング

en: Show points
ja_JP: 点数を表示

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
ja_JP: このオプションを有効にした場合、最終的なスコアを結果ページに表示しません。

en: Hide score - display
ja_JP: スコアを非表示

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
ja_JP: このオプションを有効にすると、結果ページに各カテゴリの結果を表示します。

en: Show category score
ja_JP: カテゴリー 点数を表示します

en: Statistics-function must be enabled.
ja_JP: 統計機能を有効にする必要があります。

en: Show average points
ja_JP: 平均点数を表示

en: Add graduation
ja_JP: 修了を追加

en: Delete graduation
ja_JP: 修了を削除する

en: percent
ja_JP: パーセント

en: from:
ja_JP: はじまり:

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
ja_JP: 10,15%または10.15%を許容する(小数点の後の最大2桁)

en: Values can also be mixed up
ja_JP: 値を混在させることも可能

en: Maximal 15 levels
ja_JP: 最大15レベル

en: Hint:
ja_JP: ヒント：

en: Activate graduation
ja_JP: 修了を有効にする

en: Results text
ja_JP: 結果内容

en: Autostart
ja_JP: 自動スタート

en: User e-mail notification
ja_JP: ユーザーＥメール通知

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
ja_JP: 電子メールの設定は、一般設定で編集できます。

en: for all users
ja_JP: すべてのユーザー

en: for registered users only
ja_JP: 登録ユーザーのみ

en: Admin e-mail notification
ja_JP: 管理者へのメール通知

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you enable this option, no %1$s overview will be displayed, before finishing %2$s.
ja_JP: このオプションを有効にすると、%2$sを終了する前に%1$sの概要を表示しません。

[ctx: placeholders: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: In all selected %s statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
ja_JP: 選択したすべての%sの統計関数がアクティブである必要があります。そうでない場合は、自動的にアクティブになります。

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you enable this option, you can choose %1$s, which user have to finish before he can start this %2$s.
ja_JP: このオプションを有効にすると、この%2$sを開始できるようにする前に、ユーザが終わらせるために%1$sを選択できます。

en: Prerequisites
ja_JP: 前提条件

en: in percent
ja_JP: パーセントで表示

en: Resets user identification for all users.
ja_JP: すべてのユーザーのユーザーIDをリセットします。

en: User identification has been reset.
ja_JP: ユーザー id がリセットされました。

en: Reset the user identification
ja_JP: ユーザー id をリセットします

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
ja_JP: このオプションを有効にすると、クッキーは自動的に登録していない（匿名）のユーザーに設定される。これはIPアドレスにより簡単な仕事よりもユーザーの仕事を保証する。

en: user identification by cookie
ja_JP: クッキーによってユーザーの識別

en: Anonymous user only
ja_JP: 匿名ユーザーのみ

en: registered users only
ja_JP: 登録ユーザーのみ

en: All users
ja_JP: すべてのユーザー

en: This option applies to:
ja_JP: このオプションを適用する:

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you activate this option, the user can complete the %1$s only once. Afterwards the %2$s is blocked for this user.
ja_JP: このオプションを有効にすると、%1$sを1回だけ完了できます。その後、%2$sはこのユーザーに対してブロックします。

en: View Profile Statistics
ja_JP: プロファイル統計を表示

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
ja_JP: 統計情報をスパムから保護します。結果は、同じ ip アドレスからは X 分ごとは保存のみ。(0 = 非アクティブ)

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
ja_JP: 分単位(推奨1440分 = 1日)

en: Statistics IP-lock
ja_JP: 統計 IP ロック

en: 0 = no limit
ja_JP: 0 = 制限無し

en: Seconds
ja_JP: 秒

en: Display answers randomly
ja_JP: 回答をランダムに表示する

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
ja_JP: フロントエンドでの「設問を見る」ボタンを非表示にします。

en: Hide "View question" button
ja_JP: 「設問を見る」ボタンを非表示にします

en: Hide title
ja_JP: タイトルを非表示

en: Save order
ja_JP: 順序を保存

en: Total
ja_JP: 合計

en: "Different points - mode 2" enabled
ja_JP: 「相違点 - モード 2」は有効

en: "Different points - mode 2" disable
ja_JP: 「異なる点 - モード2」無効

en: "Different points for each answer" enabled
ja_JP: 「それぞれの答えの相違点」は有効

en: Explanation of points calculation
ja_JP: 点数計算の説明

en: Disable correct and incorrect
ja_JP: 正解と不正を無効

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
ja_JP: 正と誤の区別を無効にする。

en: Different points - modus 2 activate
ja_JP: 「相違点 - モード2」は無効

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
ja_JP: 「それぞれの答えの異なる点」がアクティブな場合は、特別なモードをアクティブにできます。<br>これは、計算方法を変える

en: Single choice options
ja_JP: 単一選択のオプション

en: Graded, Full Points Awarded
ja_JP: 採点、満点獲得

en: Not Graded, Full Points Awarded
ja_JP: 採点なし、フルポイント受領

en: Not Graded, No Points Awarded
ja_JP: 未採点、ポイント受領なし

en: The user can only progress if the essay is marked as "Graded" and if the user has enough points to move on.
ja_JP: ユーザーは、エッセイが「採点済み」としてマークしている場合と、ユーザーが進むのに十分なポイントを持っている場合にのみ進行できます。

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Text Box
ja_JP: テキストボックス

en: How should the user submit their answer?
ja_JP: ユーザーの回答の送信方法をどうしますか?

en: less true { [a] [b] [c] } more true
ja_JP: より弱い { [a] [b] [c] } より強い

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
ja_JP: より弱い { [1] [2] [3] [4] [5] } より強い

en: Examples:
ja_JP: 例：

en: The number of options in the maximum score.
ja_JP: 最大スコアのオプションの数。

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
ja_JP: 評価を {}で囲みます. 個人評価も[]でマークされています。

en: Here you can create an assessment question.
ja_JP: ここで評価の質問を作成できます。

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
ja_JP: 例えば.

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
ja_JP: もしモードが「すべての答えの異なる点数」でアクティブな場合は、Iポイントとしてポイントを割り当てることができます 。それ以外はすべての答え 1 ポイントが授与されます。

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with [ ] e.g. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. In this case answers play, love OR hate are correct.
ja_JP: 検索語に複数のオプションを指定できます。例えばで単語を囲む<span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;">"私は {[再生] [愛] [嫌い]} サッカー" </span>。この場合回答を再生、愛または憎悪が正しい。

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
ja_JP: 検索した言葉を｛｝で囲みます。例えば【私はサッカーを｛する｝】大文字と小文字は無視されます。

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
ja_JP: 正解(行ごとに1つ)(回答は小文字に変換されます)

en: Criterion
ja_JP: 条件

en: Add Media
ja_JP: メディアを追加

en: Delete answer
ja_JP: 回答を削除する

en: Allow HTML
ja_JP: HTMLの許可

en: Answer:
ja_JP: 回答：

en: Options
ja_JP: オプション

en: Save as template
ja_JP: テンプレートとして保存

en: Create new template
ja_JP: 新規テンプレートを作成

en: template name
ja_JP: テンプレート名

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
ja_JP: 残りの使用可能な領域の左の列の幅、および右の列が自動入力の調整をします。このように増加基準テキストの文字に対応します。既定値は 20% です。

en: Percentage width of criteria table column:
ja_JP: 条件テーブルのパーセント幅:

en: Add new answer
ja_JP: 回答を新規追加

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
ja_JP: 「移動」ボタンで正しい順序に回答を並べ替えてください。回答はランダムに表示されます。

en: Answers
ja_JP: 回答

en: Essay / Open Answer
ja_JP: エッセーまたはオープン回答

en: Assessment
ja_JP: アセスメント

en: Fill in the blank
ja_JP: 空白を埋める

en: "Matrix Sorting" choice
ja_JP: 「マトリックス並べ替え」選択

en: "Sorting" choice
ja_JP: 「並べ替え」選択

en: "Free" choice
ja_JP: "自由"選択

en: Multiple choice
ja_JP: 複数選択

en: Single choice
ja_JP: 単一選択

en: Answer type
ja_JP: 回答タイプ

en: Activate hint for this question?
ja_JP: この問題のヒントを有効にしますか？

en: Here you can enter solution hint.
ja_JP: 回答のヒントを入力できます。

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
ja_JP: 間違って答えた場合、このテキストが表示されます。これは、複雑な問題のための説明として使用することができます。 「正解」または「不正解」のメッセージは常に自動的に表示されます。

en: Message with the incorrect answer
ja_JP: 不正解のメッセージ

en: Same text for correct- and incorrect-message?
ja_JP: 正解・不正解の両方に同じメッセージですか？

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
ja_JP: このテキストは、正しく答えた場合表示されます。複雑な質問の説明として使用することができます。「正解」または「不正解」のメッセージは常に自動的に表示されます。

en: Message with the correct answer
ja_JP: 正解のメッセージ

en: Message with the correct / incorrect answer
ja_JP: 正しい・正しくない答えのメッセージ

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create new category
ja_JP: 新規カテゴリーを作成

en: You can manage categories in global settings.
ja_JP: 一般設定でカテゴリーを管理できます。

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
ja_JP: あなたは質問の分類カテゴリを割り当てることができます。カテゴリとは例えば目に見える統計機能のことです。

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
ja_JP: 正解と不正解のメッセージに達成ポイント数を表示しますか？

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
ja_JP: このオプションを有効にすると、回答ごとに異なるポイントを入力できます。

en: Different points for each answer
ja_JP: それぞれの答えの相違点

en: (required)
ja_JP: (必須)

en: (optional)
ja_JP: (オプション)

en: load template
ja_JP: テンプレートを読む込み

en: Start import
ja_JP: インポートの開始

en: Successfully
ja_JP: 正常

en: Error
ja_JP: エラー

en: Import
ja_JP: インポート

en: No data will be deleted. Only LDAdvQuiz tables will be repaired.
ja_JP: データは削除されません。LDAdvQuizテーブルのみ修復します。

en: Repair database
ja_JP: データベースを修復

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
ja_JP: 例えばIE との組み合わせで特殊文字のドメイン

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
ja_JP: 正面のajaxに問題があれば 、それを有効にしてください。

en: Is required only in rare cases.
ja_JP: まれなケースでのみ必要です。

en: jQuery support cors
ja_JP: jQueryはcorsをサポートする

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
ja_JP: タッチ ライブラリに問題がある場合は、それを解除してください。

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
ja_JP: バージョン0.13 で、モバイルデバイス用の新しいタッチライブラリを追加しました。

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Touch Library
ja_JP: タッチライブラリ

en: If you activate this option, all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
ja_JP: このオプションを有効にすると、必要ない場合でも、すべてのLDAdvQuiz-Javascriptファイルをヘッダーに読み込みます。

en: Generally all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
ja_JP: 一般的に、すべてのLDAdvQuiz-Javascriptファイルはフッターにロードし、必要な時にのみロードします。

en: Do not load the Javascript-files in the footer
ja_JP: フッターに Javascript ファイルを読み込まない

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
ja_JP: 自分のテーマは問題を起こす何かによってフィルターの内部順序を変更する。追加のショートコード [raw]と一緒に防がれている。

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around LDAdvQuiz shortcode ( [LDAdvQuiz X] ) into [raw] [LDAdvQuiz X] [/raw]
ja_JP: このオプションが有効化された場合、 [raw] ( [LDAdvQuiz X] ) LDAdvQuizのショートコードから [raw] [LDAdvQuiz X] へ自動的に設定されます。[/raw]

en: Automatically add [raw] shortcode
ja_JP: ショートコードを自動的に追加

en: These settings should only be set in cases of problems with LD Advanced Quiz.
ja_JP: これらの設定は、LearnDash Advanced Quizに問題がある場合にのみ設定する必要があります。

en: Please note
ja_JP: 注意事項

en: not to activate
ja_JP: 有効にしない

en: to activate
ja_JP: 有効にする

en: User e-mail settings
ja_JP: ユーザーのメール設定

en: Category-Overview
ja_JP: カテゴリ概要

en: IP-address of the user
ja_JP: ユーザーのIPアドレス

en: Reached points
ja_JP: 到達点数

en: Quiz-Name
ja_JP: テスト名

en: User-ID
ja_JP: ユーザーID

en: Allowed variables
ja_JP: 利用可能な変数

en: Message body:
ja_JP: メッセージ本文:

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Subject
ja_JP: 件名

en: The value entered is not a valid email address
ja_JP: 入力した値が有効なEメールアドレスではありません

en: From Email:
ja_JP: 差出人メールアドレス：

en: This is the email name of the sender. If not provided will default to the system email name.
ja_JP: これは、送信者のＥメール名です。指定されない場合はシステムＥメール名がデフォルトとなります。

en: From Name:
ja_JP: 差出人名：

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
ja_JP: 複数のメール アドレスをコンマで区切る、例えば wp@test.com、test@test.com

en: To:
ja_JP: 宛先:

en: Admin e-mail settings
ja_JP: 管理者のメールアドレスの設定

en: Time format:
ja_JP: 時刻の形式：

en: Select example:
ja_JP: 例題の選択：

en: Statistic time format
ja_JP: 統計の時刻形式

en: Documentation on date and time formatting
ja_JP: 日付と時刻のフォーマットのドキュメント

en: Leaderboard time format
ja_JP: リーダーボードの時刻形式

en: Global settings
ja_JP: 全体設定

en: Settings in case of problems
ja_JP: 問題が発生した場合の設定

en: E-Mail settings
ja_JP: Eメール設定

en: back to overview
ja_JP: 一覧に戻ります

en: Table is loading
ja_JP: 表を読み込み中

en: Result
ja_JP: 結果

en: Pos.
ja_JP: 位置。

note: translators: placeholder: page number
en: Page %d
ja_JP: ページ %d

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Check
ja_JP: チェック

en: Hint
ja_JP: ヒント

en: Incorrect
ja_JP: 不正解

en: Grading can be reviewed and adjusted.
ja_JP: 採点はレビュー後に修正できます。

en: Correct
ja_JP: 正解

en: This response will be reviewed and graded after submission.
ja_JP: この回答を送信するとレビュー後に採点されます。

en: This response will be awarded full points automatically, but it will be reviewed and possibly adjusted after submission.
ja_JP: この応答には自動的に全ポイントが与えられますが、後から確認して修正することもできます。

en: This response will be awarded full points automatically, but it can be reviewed and adjusted after submission.
ja_JP: この応答には自動的に全ポイントが与えられますが、後から確認して修正できます。

en: Essay type not found
ja_JP: エッセイの種類が見つかりません

en: Upload your answer to this question.
ja_JP: この問題に対する回答をアップロードしてください。

en: Type your response here
ja_JP: ここに返信を入力してください

en: Sort elements
ja_JP: 並べ替えの条件

[ctx: placeholder: Quiz Category]
note: translators: placeholder: Quiz Category.
en: Category: %s
ja_JP: カテゴリ: %s

[ctx: placeholder: total quiz points]
note: translators: placeholder: total quiz points.
en: %s point(s)
ja_JP: %s ポイント

en: Question
ja_JP: 質問

en: Show leaderboard
ja_JP: トップランキングを表示

[ctx: Restart Quiz Button Label]
note: translators: Restart Quiz Button Label.
en: Restart %s
ja_JP: %s を再受講

en: Your score
ja_JP: あなたのスコア

en: Average Score
ja_JP: 平均得点

en: Time has elapsed
ja_JP: 終了時間となりました

en: Answered
ja_JP: 回答済み

en: Time Limit
ja_JP: 残り時間

en: Information
ja_JP: インフォメーション

en: You must specify a date.
ja_JP: 日付を指定する必要があります。

en: You must specify an email address.
ja_JP: Ｅメールアドレスを指定してください。

en: You must specify a text.
ja_JP: テキストを入力してください。

en: You must specify a number.
ja_JP: あなたは、番号を指定する必要があります。

en: You must fill out this field.
ja_JP: このフィールドに入力する必要があります。

en: Captcha
ja_JP: キャプチャ

en: Delete all entries
ja_JP: すべてのエントリ-を削除

en: Apply
ja_JP: 適用

en: cancel
ja_JP: キャンセル

en: save
ja_JP: 保存

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Results
ja_JP: 結果

en: Entered on
ja_JP: 入力

en: E-Mail
ja_JP: E-mail

en: User
ja_JP: ユーザー

en: UR = unregistered user, R = registered user
ja_JP: UR ＝未登録ユーザー、R = 登録済みユーザー

en: Type
ja_JP: タイプ

en: How many entries should be shown on one page:
ja_JP: 表示する投稿数の決定：

en: Oldest entry
ja_JP: 最も古いエントリー

en: Newest entry
ja_JP: 最新のエントリー

en: Best user
ja_JP: ベストユーザー

en: Sort by:
ja_JP: 並び替え:

en: XML could not be loaded.
ja_JP: XMLは読み込みできませんでした。

en: File is not compatible with the current version
ja_JP: ファイルは現在のバージョンと互換性がありません

en: File have wrong format
ja_JP: ファイルフォーマットが正しくありません

en: File was not uploaded
ja_JP: ファイルはアップロードされませんでした

en: You entered wrong captcha code.
ja_JP: Captcha コードが正しくありません。

en: Your name can not exceed 15 characters.
ja_JP: 名前の文字列の長さは最大 15 文字までです。

en: You can not enter again.
ja_JP: 再入力はできません。

en: You signed up successfully.
ja_JP: サインアップが完了いたしました。

en: No name or e-mail entered.
ja_JP: 名前やメールアドレスが入力されていません。

en: Ungraded
ja_JP: 未採点

en: Deleted user
ja_JP: 削除されたユーザー

en: Anonymous
ja_JP: 匿名

en: No category
ja_JP: カテゴリーがありません

en: Not categorized
ja_JP: カテゴリーがありません

[ctx: Create quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Create %s
ja_JP: %sを作成

en: File cannot be processed
ja_JP: ファイルを処理することはできません

note: translators: placeholder: questions, quiz.
en: All fields have to be filled.
ja_JP: すべての 項目を埋めてください。

en: Today
ja_JP: 今日

en: Cannot delete only answer
ja_JP: 回答だけを削除することはできません

en: You must specify a template name.
ja_JP: テンプレート名を指定する必要があります。

en: Not all fields completed.
ja_JP: すべてのフィールドが完了していません。

en: This entry should really be deleted?
ja_JP: このエントリを本当に削除しますか？

en: You must specify a name.
ja_JP: 名前を指定する必要があります。

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
ja_JP: 「すべての答えの相違点」は「自由」という選択では不可能ということです

en: No sort element in the criterion
ja_JP: 基準に区分する要素がありません

en: No data available
ja_JP: データなし

note: translators: placeholder: quiz.
en: Do you really want to reset the statistic?
ja_JP: 本当に、データをリセットしますか？

en: No number in the field "Points" or less than 0
ja_JP: 「ポイント」フィールドに数値がないか0以下です

en: No number in the field "Points" or less than 1
ja_JP: 「ポイント」フィールドに数値がないか1以下の数字です

note: translators: placeholder: quiz.
en: The percent values in result text are incorrect.
ja_JP: 結果テキストのパーセント値が正しくありません。

en: No answer deposited!
ja_JP: 回答がありません！

note: translators: placeholder: question.
en: Correct answer was not selected!
ja_JP: 正しい回答が選択されていません！

note: translators: placeholder: quiz.
en: Title is not filled!
ja_JP: タイトルが空白です！

en: An error has occurred.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: You are not allowed to access this file.
ja_JP: このファイルにアクセスする権限がありません。

en: PayPal - The safer, easier way to pay online.
ja_JP: PayPal - より安全で簡単なオンライン支払い方法。

en: Visitor
ja_JP: ビジター

en: This parameter determines the information to be shown by the shortcode.
ja_JP: このパラメーターは、ショートコードによって表示される情報を指定します。

en: Field
ja_JP: フィールド

en: This shortcode takes a parameter named field, which is the name of the user meta data field to be displayed. See <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_userdata#Notes">the full list of available fields here. Note for security reasons some fields are not allowed.</a>
ja_JP: このショートコードは、表示するユーザーのメタデータフィールドの名前である、名前付きのフィールドをパラメーターとして受け取ります。<a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_userdata#Notes">利用可能なフィールドの完全なリストはこちらを参照してください。セキュリティ上の理由から、一部のフィールドを許可していません。</a>

en: User meta
ja_JP: ユーザーメタ

en: Student
ja_JP: 学生

en: Enter specific User ID
ja_JP: 特定のユーザーIDを入力

note: translators: placeholder: Course.
en: Time Spent
ja_JP: 経過時間

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Title
ja_JP: %sのタイトル

en: Percentage
ja_JP: パーセンテージ

en: Total Points
ja_JP: 合計ポイント

en: Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ

en: Pass
ja_JP: パス

en: Score
ja_JP: スコア

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Info
ja_JP: %s のコース情報

en: This shortcode can show the payment buttons on any page.
ja_JP: このショートコードは、任意のページに支払ボタンを表示できます。

en: Payment Buttons
ja_JP: お支払いボタン

[ctx: placeholders: course, course, lesson, quiz]
note: translators: placeholders: course, course, lesson, quiz.
en: This shortcode displays users progress bar for the %1$s in any %2$s/%3$s/%4$s pages.
ja_JP: このショートコードには、%2$s/%3$s/%4$sのページなどに%1$sのユーザ進行状況バーを表示します。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress
ja_JP: %s 受講状況

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic
en: %s Video
ja_JP: %sのビデオ

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson
en: %s Video
ja_JP: %sのビデオ

[ctx: placeholders: Lessons, Topics]
note: translators: placeholders: Lessons, Topics.
en: This shortcode is used on %1$s and %2$s where Video Progression is enabled. The video player will be added above the content. This shortcode allows positioning the player elsewhere within the content. This shortcode does not take any parameters.
ja_JP: このショートコードは、ビデオ進行が有効になっている%1$sおよび %2$sで使用します。ビデオプレーヤーをコンテンツの上部に追加します。このショートコードを使用すると、コンテンツ内の別の場所にプレイヤーを配置できます。このショートコードはパラメータを指定できません。

[ctx: placeholders: course, course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the earned %s points for the user.
ja_JP: このショートコードは、ユーザーの獲得した %s ポイントを表示しています。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: User %s Points
ja_JP: ユーザーの%sポイント

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag Slug
ja_JP: %s のタグスラッグ

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag ID
ja_JP: %s タグID

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Selector
ja_JP: %s カテゴリーセレクタ

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Slug
ja_JP: %s カテゴリースラッグ

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category ID
ja_JP: %s カテゴリーID

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Show %s Thumbnail
ja_JP: %sのサムネイルを表示

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Show %s Content
ja_JP: %sのコンテンツを表示

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s List
ja_JP: %sの一覧

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Thumbnail
ja_JP: %sのサムネイルを表示

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Content
ja_JP: %sのコンテンツを表示

[ctx: placeholders: quizzes, quizzes (URL slug)]
note: translators: placeholders: quizzes, quizzes (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you don't want to use the default <code>/%2$s/</code> page.
ja_JP: このショートコードは%1$sのリストを示しています。このショートコードは、デフォルトの<code>/%2$s/</code> ページを使用しない場合は、どのページでも使用できます。

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s List
ja_JP: %sリスト

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Expand All %s sections
ja_JP: すべての%sのセクションを展開

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Expand All %s Sections
ja_JP: すべての%sのセクションを展開

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show Earned %s Points
ja_JP: 獲得した %s ポイントを表示

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s per page
ja_JP: %sの1ページあたり数

[ctx: placeholder: courses, course, quiz]
note: translators: placeholder: placeholder: placeholder: courses, course, quiz.
en: Displays user's enrolled %1$s, %2$s progress, %3$s scores, and achieved certificates.
ja_JP: ユーザーが登録した%1$s、%2$sの進行状況、%3$sのスコア、および達成した証明書を表示します。

en: Profile
ja_JP: プロフィール

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag Slug
ja_JP: %s のタグスラッグ

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned tag id.
ja_JP: %sをメンションされたタグIDと一緒に表示する。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag ID
ja_JP: %s タグID

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Selector
ja_JP: %s カテゴリーセレクタ

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned category slug.
ja_JP: %sをメンションされたカテゴリーのスラッグと一緒に表示する。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Slug
ja_JP: %s カテゴリースラッグ

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category ID
ja_JP: %s カテゴリーID

[ctx: placeholders: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: shows a %s thumbnail.
ja_JP: %sのサムネイルを表示します。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Show %s Thumbnail
ja_JP: %sのサムネイルを表示

[ctx: placeholders: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: show %s content.
ja_JP: %sのコンテンツを表示します。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Show %s Content
ja_JP: %sのコンテンツを表示

note: translators: placeholder: course.
en: DESC - highest to lowest values
ja_JP: 降順 - 最大から最小値

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Order per %s (default)
ja_JP: %sあたりの注文(デフォルト)

note: translators: placeholder: course.
en: ID - Order by post id.
ja_JP: ID - 投稿ID順にする。

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Order by %s. (default)
ja_JP: %sの順. (デフォルト)

[ctx: placeholders: Course, Courses]
note: translators: placeholders: Course, Courses.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for all %2$s.
ja_JP: 単一の %1$s ID を入力します。すべての%2$sに対しては空白のままにします。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s List
ja_JP: %sリスト

en: Group
ja_JP: グループ

en: WP Tag ID
ja_JP: WPのタグID

en: WP Tag Slug
ja_JP: WP タグスラッグ

en: shows a WP category dropdown.
ja_JP: WPのカテゴリー・ドロップダウンリストを表示する。

en: WP Category Selector
ja_JP: WPのカテゴリセレクタ

en: WP Category ID
ja_JP: WP のカテゴリーID

en: WP Category Slug
ja_JP: WPのカテゴリスラッグ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag ID
ja_JP: %s タグID

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag Slug
ja_JP: %s のタグスラッグ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Selector
ja_JP: %s カテゴリーセレクタ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category ID
ja_JP: %s カテゴリーID

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Slug
ja_JP: %s カテゴリースラッグ

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: number of columns to show when using %s grid addon
ja_JP: %sのgridアドオンを使用する場合に表示する列の数

en: Columns
ja_JP: カラム

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show %s Thumbnail
ja_JP: %sのサムネイルを表示

en: Yes (default)
ja_JP: はい(デフォルト)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show %s Content
ja_JP: %sのコンテンツを表示

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show not-Enrolled %s only
ja_JP: 登録していない%sのみを表示

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show Enrolled %s only
ja_JP: 登録した%sのみを表示

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show All %s (default)
ja_JP: すべての%sを表示(デフォルト)

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: show current user's %s.
ja_JP: 現在のユーザーの%sを表示する。

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: My %s
ja_JP: プレイスホルダー: コース %s

en: Number
ja_JP: 番号

en: ASC - lowest to highest values
ja_JP: 昇順 - 最低から最大値

en: DESC - highest to lowest values (default)
ja_JP: 降順 - 最大値から最小値の順（既定）

en: Order
ja_JP: 注文

en: Menu - Order by Page Order Value
ja_JP: メニュー - 固定ページの順序値順

en: Date - Order by post date
ja_JP: 日付 - 投稿日順

en: Title - Order by post title
ja_JP: タイトル - 投稿のタイトル順

en: ID - Order by post id. (default)
ja_JP: ID - 投稿ID順 (既定)

en: Order by
ja_JP: 並び順

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s List
ja_JP: %sの一覧

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Other %s
ja_JP: その他の%s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LD %s Info
ja_JP: LD %sの情報

en: The label prefix shown after access has expired
ja_JP: アクセス権が終了後に表示される接頭辞ラベル

en: Label after
ja_JP: 接尾辞ラベル

en: The label prefix shown before the access expires
ja_JP: アクセス権が終了する前に表示される接頭辞

en: Label before
ja_JP: 接頭辞ラベル

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode displays the user %s access expire date.
ja_JP: このショートコードでは、 %s のユーザーアクセスの期限日が表示されます。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Expire Status
ja_JP: %sの期限切れ状態

en: Number of decimal places to show. Default is 2.
ja_JP: 表示する小数点以下の桁数。デフォルトは2です。

en: Decimals
ja_JP: 小数

en: This can be used to change the date format. Default: "F j, Y, g:i a" shows as <i>March 10, 2001, 5:16 pm</i>. See <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.date.php">the full list of available date formating strings  here.</a>
ja_JP: 日付形式を変更するのに使用します。デフォルト: "F j, Y, g:i a" は<i>March 10, 2001, 5:16 pm</i>として表示します。<a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.date.php">利用可能な日付書式設定文字列の完全なリストはこちらを参照してください。</a>

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Show
ja_JP: 表示

[ctx: placeholder: course, quizzes, course]
note: translators: placeholder: course, quizzes, course.
en: This shortcode displays %1$s related information on the certificate. <strong>Unless specified otherwise, all points, scores and percentages relate to the %2$s associated with the %3$s.</strong>
ja_JP: このショートコードは証明書に%1$sに関連した情報を表示します。<strong>特に指定しない限り、すべてのポイント、スコアと進捗状況は%3$sに関連付けられた%2$sに関連します。</strong>

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Info
ja_JP: %s のコース情報

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user has access to the %s but not yet started. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
ja_JP: このショートコードは、ユーザーが %s へのアクセス権を持ってるがまだ開始していない場合にコンテンツを表示します。ショートコードは、 <strong>任意の</strong>ページまたはウィジェット領域で使用できます。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Not Started
ja_JP: %s 未受講

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user has started but not completed the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
ja_JP: このショートコードは、ユーザーが受講を開始したが %s を未完了の場合にコンテンツを表示します。ショートコードは、ページまたはウィジェットのエリア<strong>どちらでも</strong>使用できます。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s In Progress
ja_JP: %sは進行中

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter single %s ID
ja_JP: 一つの%sIDを入力

[ctx: placeholders: Course, lesson, topics, quizzes]
note: translators: placeholders: Course, lesson, topics, quizzes.
en: This shortcode displays the %1$s Content table (%2$s, %3$s, and %4$s) when inserted on a page or post.
ja_JP: このショートコードは、固定ページまたは投稿に挿入した%1$sのコンテンツ表(%2$s、%3$s、%4$s)を表示します。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Content
ja_JP: %s コース内容

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter single %s ID.
ja_JP: 単一の %s ID を入力します。

en: Enter specific User ID. Leave blank for current User.
ja_JP: 特定のユーザーの ID を入力します。現在のユーザーで継続する場合は空白のままにします。

en: User ID
ja_JP: ユーザーID

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for current %2$s.
ja_JP: 単一の%1$s ID を入力します。現在の%2$sの場合は空白のままにします。

en: Message shown to user
ja_JP: ユーザーに表示するメッセージ

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user has completed the %s. The shortcode can be used on any page or widget area.
ja_JP: このショートコードは、ユーザーが%sを完了したかどうかを表示します。ショートコードは、いずれのページまたはウィジェット領域で使用できます。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Complete
ja_JP: %s  完了

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Updated
ja_JP: 更新しました

en: The language directory is not writable
ja_JP: 言語ディレクトリに書き込みできません

en: Refresh Translations
ja_JP: 翻訳の更新

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: Control which Taxonomies can be used with the LearnDash %s.
ja_JP: LearnDashの%sで使用できる分類を制御します。

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Taxonomies
ja_JP: %s タクソノミー（分類）

en: Enable Nested URLs
ja_JP: 入れ子になったURLを有効

en: Controls the URL slugs for the custom posts used by LearnDash.
ja_JP: LearnDashで使用されるカスタム投稿のURL スラッグを制御します。

en: LearnDash Permalinks
ja_JP: LearnDashのパーマリンク

en: Controls the URL slugs for the custom taxonomies used by LearnDash.
ja_JP: LearnDashで使用するカスタムのタクスノミのURLスラッグを制御します。

en: LearnDash Taxonomy Permalinks
ja_JP: LearnDashタクスノミパーマリンク

en: PayPal Currency Code should not be longer than 3 letters.
ja_JP: PayPalの通貨コードは3文字より長くしないでください。

en: PayPal Currency Code cannot be empty.
ja_JP: PayPal通貨コードを空にすることはできません。

en: PayPal Country Code should not be longer than 2 letters.
ja_JP: PayPalの国コードは2文字より長くしないでください。

en: PayPal Country Code cannot be empty.
ja_JP: PayPalの国コードを空にすることはできません。

en: PayPal Email must be a valid email.
ja_JP: PayPalのEメールは有効な電子メールである必要があります。

en: Check to enable the PayPal sandbox.
ja_JP: PayPalサンドボックスを有効にする場合は、このチェックボックスをオンにします。

en: Use PayPal Sandbox
ja_JP: PayPal Sandboxを使用

en: Enter the URL used for IPN notifications.
ja_JP: IPN通知に使用するURLを入力します。

en: PayPal Notify URL
ja_JP: PayPla通知URL

en: Enter the URL used for completed purchases (typically a thank you page).
ja_JP: 購入が完了した際に使用するURLを入力します(通常はサンキューページ)。

en: PayPal Return
ja_JP: PayPal 戻り

en: Enter the URL used for purchase cancellations.
ja_JP: 購入キャンセルに使用するURLを入力します。

en: PayPal Cancel URL
ja_JP: PayPalのキャンセルURL

note: translators: placeholder: Link to PayPal Country Codes.
en: Country Codes
ja_JP: 国コード

[ctx: placeholder: URL to PayPal Country Codes.]
note: translators: placeholder: Link to PayPal Country Codes.
en: Enter your country code here. See PayPal %s Documentation
ja_JP: ここに国コードを入力します。PayPal %s ドキュメントを参照

en: PayPal Country
ja_JP: PayPal国

note: translators: placeholder: Link to PayPal.
en: Currency Codes
ja_JP: 通貨コード

[ctx: placeholder: URL to PayPal Currency Codes]
note: translators: placeholder: Link to PayPal.
en: Enter the currency code for transactions. See PayPal %s Documentation
ja_JP: 取引の通貨コードを入力します。PayPal %s のドキュメントを参照

en: PayPal Currency
ja_JP: PayPal通貨

en: Enter your PayPal email here.
ja_JP: ここにPayPalのEメールを入力してください。

en: PayPal Email
ja_JP: PayPal Eメール

en: Are you sure want to reset the PayPal values?
ja_JP: PayPalの値をリセットしますか?

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Taxonomies
ja_JP: %s タクソノミー（分類）

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
ja_JP: LearnDashの%sカスタム投稿タイプのオプションを制御します。

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Custom Post Type Options
ja_JP: %sのカスタム投稿タイプオプション

en: Admin User Settings
ja_JP: 管理者ユーザー設定

en: Label to replace "Click Here to Continue" button.
ja_JP: 「クリックして続ける」ボタンを上書きするラベルです。

en: Click Here to Continue (Button)
ja_JP: クリックして続ける

en: Label to replace "Mark Complete" button.
ja_JP: 「完了済みにする」ボタンを上書きするラベルです。

en: Mark Complete (Button)
ja_JP: 完了済みにする

en: Label to replace "Take this Course" button.
ja_JP: 「このコースを受講する」ボタンをを上書きするラベルです。

en: Take this Course (Button)
ja_JP: このコースを受講する（ボタン）

en: Label to replace "quizzes" (plural).
ja_JP: 「テスト」(複数形)を上書きするラベルです。

en: Label to replace "quiz" (singular).
ja_JP: 「テスト」(単数形)を上書きするラベルです。

en: Label to replace "topics" (plural).
ja_JP: 「トピック」(複数形)を上書きするラベルです。

en: Label to replace "topic" (singular).
ja_JP: 「トピック」(単数形)を上書きするラベルです。

en: Label to replace "lessons" (plural).
ja_JP: 「レッスン」(複数形)を上書きするラベルです。

en: Label to replace "lesson" (singular).
ja_JP: 「レッスン」(単数形)を上書きするラベルです。

en: Label to replace "courses" (plural).
ja_JP: 「courses」(複数形)を上書きするラベルです。

en: Label to replace "course" (singular).
ja_JP: 「course」(単数形)を上書きするラベル。

en: Are you sure want to reset the custom labels?
ja_JP: カスタム・ラベルをリセットしますか?

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Builder
ja_JP: LearnDash%sビルダー

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Taxonomies
ja_JP: %s タクソノミー（分類）

en: Exclude
ja_JP: 除外する

en: Exclude From Search
ja_JP: フロントエンドの検索結果から除外する

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
ja_JP: LearnDashの%sのカスタム投稿タイプのオプションを制御します。

[ctx: Course Custom Post Type Options]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Custom Post Type Options
ja_JP: %sカスタム投稿タイプオプション

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Options
ja_JP: オプションを保存

en: Translations
ja_JP: 翻訳

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Materials
ja_JP: %s の受講用教材

en: PayPal Settings
ja_JP: PayPalの設定

en: LMS License
ja_JP: LMSライセンス

en: General
ja_JP: 一般

en: Custom Labels
ja_JP: カスタムラベル

note: translators: placeholder: Courses.
en: See <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">the full list of available orderby options here.</a>
ja_JP: <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">利用可能な注文オプションの完全なリストはこちら</a>を参照

[ctx: Course Shortcodes Label]
note: translators: Course Shortcodes Label
en: Shortcodes
ja_JP: ショートコード

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Points
ja_JP: %s 点

en: Builder
ja_JP: ビルダー

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Use %s Builder
ja_JP: %sビルダーを使用

en: Dismiss this notice.
ja_JP: この通知を消す。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder
ja_JP: %sビルダー

en: Certificate Shortcodes
ja_JP: 修了証明書ショートコード

en: Add-ons
ja_JP: アドオン

en: LearnDash Add-ons
ja_JP: LearnDashアドオン

en: Insert Shortcode
ja_JP: ショートコードの挿入

en: Reset Settings
ja_JP: 設定をリセット

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: You are not currently logged in.
ja_JP: 現在ログインしていません。

en: Whether to bypass trash and force deletion.
ja_JP: ゴミ箱にいれずに強制削除するかどうか。

en: Unique identifier for the object.
ja_JP: オブジェクトのユニークID。

en: The password for the post if it is password protected.
ja_JP: パスワードで保護している場合、る投稿のパスワード。

en: Sorry, you are not allowed to edit this user.
ja_JP: 申し訳ございません、このユーザーを編集することは許可されていません。

[ctx: Previous Quiz Button Label]
en: View Previous Answers
ja_JP: 以前の回答を表示

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: close
ja_JP: 閉じる

en: Invalid essay uploaded file type.
ja_JP: ファイルの種類が無効なエッセイをアップロードしました。

en: Move to Trash
ja_JP: ゴミ箱に移動

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除

en: Points awarded
ja_JP: 獲得したポイント

en: Points available
ja_JP: 利用可能なポイント

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Graded
ja_JP: 評定されました

en: Not Graded
ja_JP: グレードなし

en: Essay Grading Status
ja_JP: エッセイ採点ステータス

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Essay Upload
ja_JP: エッセイのアップロード

en: See upload below.
ja_JP: 以下のアップロードを参照してください。

en: Submitted By
ja_JP: 送信者

en: View uploaded file
ja_JP: アップロードしたファイルを表示

[ctx: Custom Essay post type status: Not Graded]
en: Not Graded
ja_JP: グレードなし

[ctx: Custom Essay post type status: Graded]
en: Graded
ja_JP: 評定されました

en: sfwd-essays
ja_JP: sfwd-エッセイ

en: Search Submitted Essays
ja_JP: 提出済みエッセイを検索

en: View Submitted Essay
ja_JP: 提出済みエッセイを見る

en: Update Submitted Essay
ja_JP: 提出済みエッセイを更新

en: Edit Submitted Essay
ja_JP: 提出済みエッセイを編集

en: New Submitted Essay
ja_JP: 新しい提出済みエッセイ

en: Add New Submitted Essay
ja_JP: 提出済みエッセイを新規追加

en: All Submitted Essays
ja_JP: すべての提出済みエッセイ

en: Parent Submitted Essay:
ja_JP: 親提出エッセイ:

en: Submitted Essays
ja_JP: 提出済みエッセイ

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Submitted Essay
ja_JP: 提出済みの課題

[ctx: Post Type General Name]
en: Submitted Essays
ja_JP: 提出済みエッセイ

en: User Description
ja_JP: 店舗の概要

en: User URL
ja_JP: ユーザーURL

en: User Email
ja_JP: ユーザーのメールアドレス

en: User Nickname
ja_JP: ユーザーニックネーム

en: User Last Name
ja_JP: 名

en: User First Name
ja_JP: 姓

en: User Nicename
ja_JP: ユーザー ナイスネーム

en: User Display Name
ja_JP: ユーザーの表示名

en: User Login
ja_JP: ユーザーログイン

en: Use Paypal
ja_JP: Paypalを使う

en: Complete Your Purchase
ja_JP: 購入を完了

en: No users.
ja_JP: ユーザーが存在しません。

en: Action
ja_JP: アクション

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label.
en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: <span style="color:red">Mail Args empty. Unepected condition from filter: ld_group_email_users_args</span>
ja_JP: <span style="color:red">メールの内容が空です。フィルタの想定できない条件: ld_group_email_users_args</span>

en: PDF Page Orientation
ja_JP: PDFページの向き

en: PDF Page Size
ja_JP: PDFページサイズ

en: Portrait
ja_JP: ポートレート

en: Landscape (default)
ja_JP: 横向き(デフォルト)

en: Letter / USLetter (default)
ja_JP: レター/USレター(デフォルト)

en: LearnDash Certificate Options
ja_JP: LearnDash証明書オプション

en: PRINT YOUR CERTIFICATE
ja_JP: 証明書を印刷する

en: Update License
ja_JP: ライセンス更新

en: License Key:
ja_JP: ライセンスキー:

en: Email:
ja_JP: メールアドレス:

en: Your license is valid.
ja_JP: あなたのライセンスは有効です。

note: translators: placeholder: Link to purchase LearnDash.
en: buy
ja_JP: 購入

en: License Settings
ja_JP: ライセンスの設定

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja_JP: このページにアクセスする権限がありません。

en: The uploaded file type is not allowed.
ja_JP: アップロードしたファイルの種類は許可されていません。

en: Uploaded file size exceeds allowed limit.
ja_JP: アップロードしたファイルサイズが許可された制限を超えています。

en: Parent:
ja_JP: 親:

en: No assignment found in Trash
ja_JP: 課題はゴミ箱にありません

en: No assignment found
ja_JP: 課題が見つかりません

en: Search Assignments
ja_JP: 課題を検索する

en: View Assignment
ja_JP: 課題を表示

en: Edit Assignment
ja_JP: 課題を編集

en: Assignments
ja_JP: 課題

en: Assignment download.
ja_JP: 課題のダウンロード。

en: Assignment Points.
ja_JP: 課題ポイント。

en: Points not enabled
ja_JP: 有効になっていないポイント

en: Update & Approve
ja_JP: 更新と承認

en: Assignment
ja_JP: 課題

en: Approve
ja_JP: 承認

en: Unable to write to directory. Is this directory writable by the server?
ja_JP: ディレクトリに書き込み出来ません。ディレクトリがサーバーに書き込めるようになっていますか?

en: Video URL
ja_JP: 動画 URL

[ctx: Course Progress Bar Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress Bar
ja_JP: %s プログレスバー

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: LearnDash %s progress bar
ja_JP: LearnDash %sプログレスバー

en: Not Started
ja_JP: 開始していません

en: In Progress
ja_JP: 進捗

[ctx: placeholder: LD Category label]
note: translators: placeholder: LD Category label
en: Select %s
ja_JP: %s を選択

en: Select category
ja_JP: カテゴリを選択

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Associated Content
ja_JP: 関連コンテンツ

[ctx: Course Navigation Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Navigation
ja_JP: %sのナビゲーション

en: Install
ja_JP: インストール

en: -- Install Translation --
ja_JP: -- 翻訳のインストール --

en: Available Translations
ja_JP: 利用可能な翻訳

en: Remove translation from server
ja_JP: サーバーから翻訳を削除する

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update translation from LearnDash
ja_JP: LearnDashから翻訳を更新

en: Download PO File from your server.
ja_JP: サーバーからPOファイルをダウンロードします。

en: Download POT File from your server.
ja_JP: サーバーからPOTファイルをダウンロードします。

en: Not from LearnDash
ja_JP: LearnDashからではない

en: No Translations installed
ja_JP: 翻訳がインストールされていません

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Name / Native
ja_JP: 名前/ネイティブ

en: Locale
ja_JP: 言語

en: Installed Translations
ja_JP: インストール済みの翻訳

en: No translations available for this plugin.
ja_JP: このプラグインで使用できる翻訳はありません。

en: Options Updated.
ja_JP: オプションを更新しました。

en: Options Reset.
ja_JP: オプションをリセット。

en: Click for Help!
ja_JP: クリックしてサポートを依頼する!

en: Minute
ja_JP: 分

en: Hour
ja_JP: 時

en: Year
ja_JP: 年

en: Day
ja_JP: 日

en: Month
ja_JP: 月

en: Upload Image
ja_JP: 画像をアップロード

en: Required
ja_JP: 必須

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: LearnDash Categories
ja_JP: LearnDashカテゴリ

[ctx: placeholder: method name]
note: translators: placeholder: method name.
en: Method %s doesn't exist
ja_JP: メソッド%sは存在しません

en: Export &raquo;
ja_JP: エクスポート &raquo;

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
ja_JP: セキュリティチェック - これをエラーで受け取った場合、ログアウトしてWordPressに戻ります

en: No attempts
ja_JP: 試行なし

en: year(s)
ja_JP: 年

en: month(s)
ja_JP: 月

en: week(s)
ja_JP: 週

en: day(s)
ja_JP: 日

en: Click the Export button below to export the transaction list.
ja_JP: トランザクション一覧をエクスポートするには、下のエクスポートボタンをクリックします。

en: Transactions
ja_JP: トランザクション

en: Certificates
ja_JP: 証明書

note: translators: placeholder: quiz.
en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Associated Settings
ja_JP: 関連付けられた設定

en: Passing Percentage
ja_JP: 獲得パーセンテージ

en: Minimum score required to award a certificate, between 0 and 1 where 1 = 100%.
ja_JP: 証明書を授与するために必要な最小スコア、1 = 100%として0から1の間。

en: Certificate Threshold
ja_JP: 証明書のしきい値

en: Repeats
ja_JP: 繰り返し

en: Enter comma-separated list of allowed file extensions: pdf,xls,zip or leave blank for any.
ja_JP: 許可するファイル拡張子をコンマ区切りのリストで入力します: pdf、xls、zipまたはすべてを許可するには空白のまま。

en: Example: pdf,xls,zip
ja_JP: 例: pdf,xls,zip

[ctx: Make Lesson Visible X Days After Sign-up]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Make %s visible X Days After Sign-up
ja_JP: サインアップ後に%sを表示するX日にする

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Sample %s
ja_JP: %sのサンプル

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Enter maximim file upload size. Example: 100KB, 2M, 2MB, 1G. Maximum upload file size: %s
ja_JP: 最大ファイルアップロードサイズを入力します。例: 100KB、2M、2MB、1G。アップロードできるファイルの最大サイズ: %s

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Maximum upload file size: %s
ja_JP: 最大アップロードファイルサイズ：%s

en: Allowed File Size
ja_JP: 許可したファイルサイズ

en: Enter comma-separated list of allowed file extensions: pdf, xls, zip or leave blank for any.
ja_JP: 許可するファイル拡張子をコンマ区切りのリストで入力します: pdf、xls、zip、または空にするとどれでも許可します。

en: Example: pdf, xls, zip
ja_JP: 例: pdf, xls, zip

en: Allowed File Extensions
ja_JP: 許可されるファイル拡張子

en: Assign the max amount of points someone can earn for this assignment.
ja_JP: この課題に対して、誰かが獲得できるポイントの最大数を割り当てます。

en: Set Number of Points for Assignment
ja_JP: 割り当てるポイント数を設定

en: Allow this assignment to be assigned points when it is approved.
ja_JP: 承認した時点で、この課題にポイントを割り当てるのを許可する。

en: Award Points for Assignment
ja_JP: 課題の特典ポイント

en: Allow Student to Delete own Assignment(s)
ja_JP: 受講生が自分の課題を削除できるようにする

en: Enter the maximum number of assignment uploads allowed. Default is 1. Use 0 to unlimited.
ja_JP: 課題に可能なアップロードの最大数を入力します。デフォルトは1です。0にすると無制限。

en: Default is 1
ja_JP: デフォルトは1です

en: Limit number of uploaded files
ja_JP: アップロードするファイルの数を制限する

en: Check this if you want to auto-approve the uploaded assignment
ja_JP: アップロードした課題を自動で承認する場合は、このチェックボックスをオンにします

en: Auto Approve Assignment
ja_JP: 課題の自動承認

en: Check this if you want to make it mandatory to upload assignment
ja_JP: 課題のアップロードを必須にする場合は、このチェックボックスをオンにします

en: Upload Assignment
ja_JP: 課題アップロード

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Minimum time a user has to spend on %s page before it can be marked complete. Examples: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec
ja_JP: %sを完了とマークするために、ユーザーがそのページに滞在する必要な最小時間,。例: 40(40秒)、20s、45sec、2m 30s、2分30秒、1h 5m 10s、1時間5分10秒

[ctx: Forced Lesson Timer Label]
note: translators: Forced Lesson Timer Label.
en: Forced %s Timer
ja_JP: 強制%sタイマー

[ctx: Associated Course Label]
note: translators: placeholder: course.
en: Associated %s
ja_JP: 関連付けられた%s

en: Associated Certificate
ja_JP: 関連する証明書

en: Expire Access After (days)
ja_JP: 次でアクセスを期限切れにする (日数)

en: Leave this field unchecked if access never expires.
ja_JP: アクセスの有効期限が切れない場合は、このフィールドをオフのままにします。

en: Expire Access
ja_JP: アクセスの期限切れ

[ctx: Course Points]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Points
ja_JP: %s 点

en: Leave this field unchecked if points not used.
ja_JP: ポイントを使用しない場合は、このフィールドをオフのままにします。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enable %s Points
ja_JP: %sのポイントを有効

[ctx: pleaceholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select how to compare the selected prerequisite %s.
ja_JP: 選択した前提条件の%sを比較する方法を選択します。

en: ALL - The student must complete all the prerequisites
ja_JP: すべて - 受講者はすべての前提条件を完了する必要があります

en: ANY (default) - The student must complete at least one of the prerequisites
ja_JP: いずれか (デフォルト) - 受講者は少なくとも1つの前提条件を完了する必要があります

en: Leave this field unchecked if prerequisite not used.
ja_JP: 前提条件を使用しない場合は、このフィールドをオフのままにします。

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enable %s Prerequisites
ja_JP: %sの前提条件を有効

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Use Default
ja_JP: デフォルトを使用

en: This field is auto-populated with the UserIDs of those who have access to this course.
ja_JP: このフィールドには、このコースにアクセスできるユーザーIDが自動的に設定します。

en: Billing Cycle for the recurring payments in case of a subscription.
ja_JP: サブスクリプションの場合の定期的な支払の請求サイクル。

en: Billing Cycle
ja_JP: 請求サイクル

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Custom Button URL
ja_JP: ボタンのカスタムURL

en: Is it open to all, free join, one time purchase, or a recurring subscription?
ja_JP: すべての人にオープン、無料参加、1 回限りの購入、または定期的なサブスクリプションですか?

en: Recurring
ja_JP: 繰り返し

en: Buy Now
ja_JP: 今すぐ購入

en: Free
ja_JP: 無料

en: Closed
ja_JP: 閉じる

en: Open
ja_JP: 開く

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: New %s Tag Name
ja_JP: 新しい%sの名前

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add New %s Tag
ja_JP: 新しい %s タグを追加

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Update %s Tag
ja_JP: %sを更新

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Tag
ja_JP: %sを編集

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Tag:
ja_JP: 親 %s タグ：

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Tag
ja_JP: 親 %s タグ

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: All %s Tags
ja_JP: 全ての %s タグ

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Search %s Tag
ja_JP: %sのタグを検索

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag
ja_JP: %s タグ

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tags
ja_JP: %s タグ

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: New %s Category Name
ja_JP: 新規%s カテゴリー名

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add New %s Category
ja_JP: %sカテゴリを新規追加

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Update %s Category
ja_JP: カテゴリ %s を更新

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Category
ja_JP: %s カテゴリを編集

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Category:
ja_JP: 親%sカテゴリ:

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Category
ja_JP: 親 %s カテゴリー

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: All %s Categories
ja_JP: %s カテゴリー一覧

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Search %s Categories
ja_JP: %s カテゴリーを検索

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category
ja_JP: %s カテゴリー

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Categories
ja_JP: %s カテゴリ

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: New %s Tag Name
ja_JP: 新しい%sの名前

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New %s Tag
ja_JP: 新しい %s タグを追加

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Update %s Tag
ja_JP: %sを更新

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Tag
ja_JP: %sを編集

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Tag:
ja_JP: 親 %s タグ：

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Tag
ja_JP: 親 %s タグ

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: All %s Tags
ja_JP: 全ての %s タグ

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search %s Tag
ja_JP: %sのタグを検索

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag
ja_JP: %s タグ

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tags
ja_JP: %s タグ

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: New %s Category Name
ja_JP: 新規%s カテゴリー名

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New %s Category
ja_JP: %sカテゴリを新規追加

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Update %s Category
ja_JP: カテゴリ %s を更新

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Category
ja_JP: %s のカテゴリを編集

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Category:
ja_JP: 親%sカテゴリ:

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Category
ja_JP: 親 %s カテゴリー

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: All %s Categories
ja_JP: %s カテゴリー一覧

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search %s Categories
ja_JP: %s カテゴリーを検索

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category
ja_JP: %s カテゴリー

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Categories
ja_JP: %s カテゴリ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: New %s Tag Name
ja_JP: 新しい%sの名前

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add New %s Tag
ja_JP: 新しい %s タグを追加

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Update %s Tag
ja_JP: %sを更新

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Edit %s Tag
ja_JP: %sを編集

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Tag:
ja_JP: 親 %s タグ：

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Tag
ja_JP: 親 %s タグ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: All %s Tags
ja_JP: 全ての %s タグ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search %s Tag
ja_JP: %sのタグを検索

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag
ja_JP: %s タグ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tags
ja_JP: %s タグ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: New %s Category Name
ja_JP: 新規%s カテゴリー名

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add New %s Category
ja_JP: %sカテゴリを新規追加

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Update %s Category
ja_JP: カテゴリ %s を更新

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Edit %s Category
ja_JP: %sのカテゴリを編集

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Category:
ja_JP: 親%sカテゴリ:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Category
ja_JP: 親 %s カテゴリー

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: All %s Categories
ja_JP: %s カテゴリー一覧

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search %s Categories
ja_JP: %s カテゴリーを検索

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category
ja_JP: %s カテゴリー

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Categories
ja_JP: %s カテゴリ

[ctx: Add New Quiz Label]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

[ctx: Add New Topic Label]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Click Here to Continue
ja_JP: 続ける

en: Mark Complete
ja_JP: 完了に設定する

en: Take this Course
ja_JP: このコースを受講する

en: Quizzes
ja_JP: テスト

en: Quiz
ja_JP: テスト

en: Topics
ja_JP: トピックス

en: Topic
ja_JP: トピック

en: Lessons
ja_JP: レッスン

en: Lesson
ja_JP: レッスン

en: Courses
ja_JP: コース

en: Course
ja_JP: コース

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Parent %s
ja_JP: 親の%s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: No %s found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に %s は見つかりませんでした

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: No %s found
ja_JP: %sは見つかりません

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Search %s
ja_JP: %sを検索

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: View %s
ja_JP: %sを表示

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: New %s
ja_JP: 新規%s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Edit %s
ja_JP: %sを編集

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Add New %s
ja_JP: 新規追加 %s

en: Add New
ja_JP: 新規追加

[ctx: placeholder: Transactions]
note: translators: placeholder: Transactions.
en: Displays a list of %s
ja_JP: %sのリストを表示

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Displays a list of %s
ja_JP: %sのリストを表示

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Displays a list of %s
ja_JP: %sのリストを表示

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Access to certificate page is disallowed.
ja_JP: 証明書ページへのアクセスは許可されていません。

en: Completed
ja_JP: 完了

en: Enter the number of posts to display per page.
ja_JP: ページごとに表示する投稿の数を入力します。

en: Posts Per Page
ja_JP: ページ毎の記事

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Sort Direction
ja_JP: 並べ替え方向

en: Choose the sort order.
ja_JP: 並べ替え順序を選択します。

en: Menu Order
ja_JP: メニューの並び順

en: Date
ja_JP: 日付

en: Select a choice...
ja_JP: 選択肢を選択...

en: select
ja_JP: 選択

en: Sort By
ja_JP: 並び替え

en:  Options
ja_JP:  オプション

en: #2: Invalid post data
ja_JP: #2: 無効な投稿データ

en: #1: Invalid post data
ja_JP: #1: 無効な投稿データ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: placeholder: Quiz.
en: View %s (new window)
ja_JP: %sを表示 (新しいウィンドウ)

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: View %s (new window)
ja_JP: %sを表示 (新しいウィンドウ)

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Settings (new window)
ja_JP: %sの設定を編集 (新しいウィンドウ)

en: Move
ja_JP: 移動

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Remove %1$s from %2$s
ja_JP: %2$sから%1$sを削除

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: View %s (new window)
ja_JP: %sを表示 (新しいウィンドウ)

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Settings (new window)
ja_JP: %sの設定を編集 (新しいウィンドウ)

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Move %s
ja_JP: %s の移動

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Ok
ja_JP: OK

en: Edit Title
ja_JP: タイトルを編集

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Move %s
ja_JP: %s の移動

[ctx: placeholders: will contain post type label, Course]
note: translators: placeholders: will contain post type label, Course.
en: Remove %1$s from %2$s
ja_JP: %2$sから%1$sを削除

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Move %s to Trash
ja_JP: %sをゴミ箱に移動

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: View %s (new window)
ja_JP: %sを表示 (新しいウィンドウ)

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Edit %s Settings (new window)
ja_JP: %sの設定を編集 (新しいウィンドウ)

en: Last Page
ja_JP: 最終のページへ

en: Next Page
ja_JP: 次のページ

en: Previous Page
ja_JP: 前のページ

en: First Page
ja_JP: 始めのページへ

en: Search...
ja_JP: 検索…

en: New
ja_JP: 新規

en: Expand/Collape Section
ja_JP: 拡張/セクションを開く

[ctx: placeholder: will be post type label like Course, Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: will be post type label like Course, Lesson, Topic.
en: Are you sure you want to move this %s to Trash?
ja_JP: この%sをゴミ箱に移動しますか?

[ctx: placeholders: will be post type labels like Course, Lesson, Topic]
note: translators: 'placeholders: will be post type labels like Course, Lesson, Topic'.
en: Are you sure you want to remove this %1$s from the %2$s? (This will also remove all sub-items)
ja_JP: %2$sからこの%1$sを削除してもよろしいですか?(これにより、すべてのサブアイテムも削除します)

[ctx: placeholder: Topic, Quizzes]
note: translators: placeholder: Topic, Quizzes.
en: Drop %1$s %2$s Here
ja_JP: ここに %1$s %2$sをドロップ

[ctx: placeholder: Lesson, Quizzes]
note: translators: placeholder: Lesson, Quizzes.
en: Drop %1$s %2$s Here
ja_JP: ここに%1$s %2$sをドロップ

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Drop Global %s Here
ja_JP: ここにグローバル %s をドロップ

[ctx: placeholder: Lesson, Topics]
note: translators: placeholder: Lesson, Topics.
en: Drop %1$s %2$s Here
ja_JP: ここに%1$s %2$sをドロップ

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Drop %s Here
ja_JP: ここに%sをドロップ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Click the '+' to add a new %s
ja_JP: '+' をクリックして新しい%sを追加

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Click the '+' to add a new %s
ja_JP: '+' をクリックして新しい%sを追加

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Click the '+' to add a new %s
ja_JP: '+' をクリックして新しい%sを追加

[ctx: placeholder: number of steps]
note: translators: placeholder: number of steps.
en: Total Steps: %s
ja_JP: 合計ステップ数: %s

en: Collapse All
ja_JP: すべて折りたたむ

en: Expand All
ja_JP: すべて展開

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Count
ja_JP: カウント

en: Changelog
ja_JP: 変更ログ

en: Leaderboard
ja_JP: リーダーボード

en: Statistics
ja_JP: 統計

en: Questions
ja_JP: 質問

en: Approval Status
ja_JP: 承認ステータス

en: loading
ja_JP: 読み込み中

en: Show more details
ja_JP: さらに詳細を表示

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Required
ja_JP: %s 必須

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Required
ja_JP: %s 必須

en: filter
ja_JP: フィルター

en: approve
ja_JP: 承認

en: Not Approved
ja_JP: 未承認

en: Approved
ja_JP: 承認済み

note: translators: placeholder: Points label.
en: Points
ja_JP: ポイント

[ctx: Assigned Course Label]
note: translators: Assigned Course Label.
en: Assigned %s
ja_JP: 割当: %s

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

[ctx: Export Quiz Data Label]
note: translators: Export Quiz Data Label.
en: Export %s Data
ja_JP: %sデータをエクスポート

[ctx: Quiz Passed Report label: YES]
en: YES
ja_JP: はい

[ctx: Quiz Passed Report label: NO]
en: NO
ja_JP: 不

[ctx: Export User Quiz Data Label]
note: translators: Export User Quiz Data Label.
en: Export User %s Data
ja_JP: ユーザーの%sデータをエクスポート

[ctx: Course Complete Report label: YES]
en: YES
ja_JP: はい

[ctx: Course Complete Report label: NO]
en: NO
ja_JP: 不

en: ERROR: Cannot create working folder. Check that the parent folder is writable
ja_JP: エラー: 作業フォルダを作成できません。親フォルダが書き込み可能であることを確認してください

[ctx: placeholders: result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$d of %2$s Users
ja_JP: %2$sのうち%1$dのユーザー

[ctx: Export User Course Data Label]
note: translators: Export User Course Data Label.
en: Export User %s Data
ja_JP: ユーザーの%sデータをエクスポート

[ctx: placeholder: Completed date]
note: translators: placeholder: Course Completed Data.
en: Completed: %s
ja_JP: 完了：%s

[ctx: Course Expires on date]
note: translators: placeholder: Course Expires Date.
en: Expires: %s
ja_JP: 期限: %s

en: (access expired)
ja_JP: (アクセス期限切れ)

[ctx: placeholder: Started date]
note: translators: placeholder: Started Date.
en: Started: %s
ja_JP: 開始: %s

en: view
ja_JP: 表示

en: Started / Completed
ja_JP: 開始済み/完了済み

en: Steps
ja_JP: ステップ

note: translators: placeholder: Status label, Status value.
en: Status
ja_JP: ステータス

en: Title
ja_JP: タイトル

[ctx: User Enrolled Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: User Enrolled %s
ja_JP: ユーザーが登録している%s

[ctx: Permanently Delete Course Data Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: Permanently Delete %s Data
ja_JP: %sのデータを恒久的に削除

[ctx: Course Info Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Info
ja_JP: %s のコース情報

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Path
ja_JP: パス

en: Update available
ja_JP: 利用可能な更新

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: The DB_USER defined in your wp-config.php does not have CREATE permission.
ja_JP: 設定ファイルwp-config.phpで定義したDB_USERにCREATEアクセス許可がありません。

en: When the LearnDash plugin or related add-ons are activated they will create the following tables. If the tables are not present try reactivating the plugin. If the table still do not show check the DB_USER defined in your wp-config.php and ensure it has the proper permissions to create tables. Check with your host for help.
ja_JP: LearnDashプラグインまたは関連するアドオンがアクティブになると、次のテーブルを作成します。テーブルが存在しない場合は、プラグインを再アクティブ化してみてください。それでもテーブルにwp-config.phpで定義しているDB_USERをチェックし、テーブルを作成するための適切なアクセス許可があることを確認してください。ホストに問い合わせてください。

en: Present
ja_JP: プリセット

en: Table Name
ja_JP: テーブル名

en: Database Tables
ja_JP: データベーステーブル

en: The following is the search order paths for override templates, relative to site root:
ja_JP: 以下は、サイトルートに対する上書きテンプレートの検索順序パス:

en: Template Path
ja_JP: テンプレートのパス

en: Template Name
ja_JP: テンプレート名

en: Object Cache
ja_JP: オブジェクトキャッシュ

en: Using Permalinks
ja_JP: パーマリンクの使用

en: Site Language
ja_JP: サイトの言語

en: Is Multisite
ja_JP: マルチサイト

en: WordPress Site URL
ja_JP: WordPressサイトURL

en: WordPress Home URL
ja_JP: WordPressホームURL

en: WordPress Version
ja_JP: WordPressのバージョン

en: WordPress Settings
ja_JP: WordPress 設定

en: Protocols
ja_JP: プロトコル

en: Libz Version
ja_JP: Libsバージョン

en: SSL Version
ja_JP: SSL バージョン

en: Version
ja_JP: バージョン

en: MySQL version
ja_JP: MySQL バージョン

en: PHP OS Family
ja_JP: PHP OSファミリー

en: PHP Version
ja_JP: PHPのバージョン

en: Translation Files
ja_JP: 翻訳ファイル

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag base
ja_JP: %sのタグベース

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category base
ja_JP: %sのカテゴリベース

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag base
ja_JP: %sのタグベース

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category base
ja_JP: %sのカテゴリベース

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag base
ja_JP: %sのタグベース

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category base
ja_JP: %sのカテゴリベース

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Permalink slug
ja_JP: %sパーマリンクスラッグ

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s Permalink slug
ja_JP: %sパーマリンクスラッグ

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Permalink slug
ja_JP: %sパーマリンクスラッグ

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Permalink slug
ja_JP: %sパーマリンクスラッグ

en: Nested URLs
ja_JP: 入れ子になったURL

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Shared %s Steps
ja_JP: 共有%sのステップ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder Interface
ja_JP: %s ビルダー インターフェイス

en: Include in Reports
ja_JP: レポートに含める

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Bypass %s limits
ja_JP: %s 制限をバイパスしています

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Auto-enroll
ja_JP: %s 自動登録

[ctx: placeholder: datetime]
note: translators: placeholder: datetime.
en: last run %s
ja_JP: 最後の実行 %s

en: Please run the Data Upgrade.
ja_JP: データアップグレードを実行してください。

en: DB Version
ja_JP: DB バージョン

en: LearnDash License Valid
ja_JP: LearnDashライセンスは有効

en: No
ja_JP: いいえ

[ctx: placeholder: date]
note: translators: placeholder: date.
en: last check: %s
ja_JP: 最終チェック: %s

en: Yes
ja_JP: はい

en: Learndash Version
ja_JP: LearnDashバージョン

en: Please upgrade.
ja_JP: アップグレードしてください。

en: Value
ja_JP: 値

en: Setting
ja_JP: 設定

en: Are you sure that you want to remove ALL LearnDash data?
ja_JP: すべてのLearnDashデータを削除しますか?

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Copy Failed
ja_JP: コピーに失敗しました

en: Copy Success
ja_JP: コピーが成功しました

en: Copy System Info
ja_JP: システム情報のコピー

en: Support
ja_JP: サポート

en: Last run: none
ja_JP: 最後の実行: なし

[ctx: placeholders: date/time, user name]
note: translators: placeholders: date/time, user name.
en: Last run: %1$s by %2$s
ja_JP: 最終実行: %1$sによって%2$s

note: translators: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page.
en: LearnDash Data Upgrade
ja_JP: LearnDashデータアップグレード

[ctx: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page]
note: translators: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page.
en: LearnDash Notice: Please perform a %s. This is a required step to ensure accurate reporting.
ja_JP: LearnDash通知: %sを実行してください。これは、正確なレポートを確実に行うために必要な手順です。

en: Data Upgrades
ja_JP: データのアップグレード

en: Click to toggle
ja_JP: クリックで切り替え

en: User Reports
ja_JP: ユーザー レポート

[ctx: Learndash Report Menu Label]
en: Reports
ja_JP: レポート

[ctx: LMS License Tab Label]
en: LMS License
ja_JP: LMSライセンス

[ctx: Transactions Tab Label]
en: Transactions
ja_JP: トランザクション

[ctx: Quiz Leaderboard Tab Label]
en: Leaderboard
ja_JP: リーダーボード

[ctx: Quiz Statistics Tab Label]
en: Statistics
ja_JP: 統計

[ctx: Edit Quiz Label]
note: translators: placeholder: Edit Quiz Label.
en: Edit %s
ja_JP: %sを編集

[ctx: Quiz Import/Export Tab Label]
en: Import/Export
ja_JP: インポート/エクスポート

[ctx: Quiz Submitted Essays Tab Label]
en: Submitted Essays
ja_JP: 提出済みエッセイ

[ctx: Settings Menu Label]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: Submitted Essays Menu Label]
en: Submitted Essays
ja_JP: 提出済みエッセイ

[ctx: Assignments Menu Label]
en: Assignments
ja_JP: 課題

[ctx: Certificates Menu Label]
en: Certificates
ja_JP: 証明書

en: Update User
ja_JP: ユーザーを更新

en: Search Users
ja_JP: ユーザー検索

en: Sending...
ja_JP: 送信中……

en: Both Email Subject and Message are required and cannot be empty.
ja_JP: Eメールの件名とメッセージの両方が必要で、空にすることはできません。

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Send
ja_JP: 送信

en: Email Message:
ja_JP: Eメールのメッセージ:

en: Email Subject:
ja_JP: Eメールの件名:

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Email
ja_JP: メールアドレス

en: Name
ja_JP: 名前

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Back
ja_JP: 戻る

en: per Page
ja_JP: ページごと

en: Report
ja_JP: レポート

en: Export Results
ja_JP: エクスポート結果

en: Export Progress
ja_JP: エクスポートの進行状況

en: List Users
ja_JP: ユーザー一覧

en: edit
ja_JP: 編集

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: The %s price type is set to "open". This means ALL are automatically enrolled.
ja_JP: %sの価格タイプは「オープン」に設定しています。これは、ALL が自動的に登録されることを意味します。

[ctx: Search Enrolled Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Search Enrolled %s
ja_JP: 登録済み%sを検索する

[ctx: Search All Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Search All %s
ja_JP: すべての%sを検索

[ctx: User Enrolled in Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: User Enrolled in %s
ja_JP: %sに登録しているユーザー

[ctx: Search Assigned Course Users]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search Assigned %s Users
ja_JP: 割り当てられた%sユーザーを検索

[ctx: Search All Course Users]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search All %s Users
ja_JP: すべての%sユーザーを検索する

[ctx: Course Users label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Users
ja_JP: %sユーザー

[ctx: Course Users Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Users
ja_JP: %sユーザー

en: Search
ja_JP: 検索

en: next  &rsaquo;
ja_JP: 次 &rsaquo;

en: &lsaquo; prev
ja_JP: &lsaquo; 前

en: Search:
ja_JP: 検索:

en: Last Updated:
ja_JP: 最終更新：
