LearnDash LMS - en to ru translation catalogue (1387 entries)

en: shows as button content.
ru: показывает содержание курса

en: Context
ru: Содержание урока

en: Post a comment
ru: Опубликовать комментарий

en: Collapse Comments
ru: Свернуть комментарии

en: Expand Comments
ru: Развернуть комментарии

[ctx: comments]
note: translators: single approved comment, multiple approved comments
en: %s Comment | %s Comments
ru[0]: %s комментарий
ru[1]: %s комментария
ru[2]: %s комментариев

[ctx: View Questions Button Label]
note: translators: View Questions Button Label.
en: View %s
ru: Просмотреть  %s

[ctx: placeholder: link to Imported Quiz.]
note: translators: placeholder: link to Imported Quiz
en: Import completed successfully: %s
ru: Импорт успешно завершен: %s

en: Answer is missing
ru: Ответ отсутствует

en: Reload
ru: Перегрузить

en: WordPress Active Theme
ru: Активные темы WordPress

en: Reset ALL LearnDash Data
ru: Сбросить ВСЕ данные LearnDash

en: WordPress Active Plugins
ru: Активные плагины WordPress

en: Templates
ru: Шаблоны

en: LearnDash Settings
ru: Настройки LearnDas

en: Server Settings
ru: Настройки сервера

en: Custom Field ID
ru: ID произвольного поля

en: Custom Field
ru: Произвольное поле

[ctx: placeholder: Post Type Plural label]
note: translators: placeholder: Post Type Plural label.
en: Back to %s
ru: Вернуться в %s

en: [learndash_login] shortcode output shown here
ru: [learndash_login] вывод шорткода показан здесь

en: Preview Action
ru: Предпросмотр действий

en: Logout Displayed as
ru: Выход из системы отображается как

en: Logout URL
ru: URL выхода из системы

en: Logout Settings
ru: Настройки выхода из системы

en: Login Settings
ru: Настройки входа

[ctx: placeholder: search term]
note: translators: placeholder: search term.
en: You searched for "%s"
ru: Вы искали "%s"

[ctx: placeholders: points current, points max]
note: translators: placeholders: points current, points max.
en: %1$s/%2$s Points Awarded
ru: %1$s/%2$s набранных баллов

[ctx: placeholder: commentd count]
note: translators: placeholder: commentd count.
en: %d Comments
ru: %d комментариев

[ctx: placeholders: assignment count approved, assignment count total]
note: translators: placeholders: assignment count approved, assignment count total.
en: %1$d/%2$d Approved
ru: %1$d/%2$d одобрено

note: translators: placeholder: Link to Registration article.
en: registration
ru: регистрация

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: %s page
ru: %s

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Next %s
ru: След. %s

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Next %s
ru: След. %s

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Previous %s
ru: Пред. %s

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Previous %s
ru: Пред. %s

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Back to %s
ru: Вернуться к %s

en: Success
ru: Успешно

en: Uploading
ru: Загрузка

en: You have errors on the following settings
ru: У вас есть ошибки в следующих настройках

en: Revisions
ru: Ревизии

en: Logout Displayed as Button
ru: Выход из системы отображается как кнопка

en: Logout Icon Placement
ru: Размещение иконки выхода из системы

en: Override default label "Logout"
ru: Переопределить надпись "Выход" по умолчанию

en: Logout Label
ru: Надпись выхода из системы

en: Override default logout URL.
ru: Переопределить URL выхода по умолчанию.

en: Logout URL Redirect
ru: URL перенаправления при выходе из системы

en: Controls the Logout functionality.
ru: Управляет функциональностью выхода из системы.

en: Link
ru: Ссылка

en: Button
ru: Кнопка

en: Display as Button or link
ru: Отображать как кнопку или ссылку

en: Login Displayed as
ru: Вход отображается как

en: None - No icon
ru: Ничего - Без иконки

en: Right - To right of label
ru: Справа - Справа от надписи

en: Left - To left of label
ru: Слева - Слева от надписи

en: Login Icon Placement
ru: Размещение иконки входа

en: Override default label "Login"
ru: Переопределить надпись по умолчанию "Вход"

en: Login Label
ru: Надпись входа

en: Override default login URL
ru: Переопределить URL входа по умолчанию

en: Login URL
ru: URL входа

en: Controls the Login functionality.
ru: Управляет функциональностью входа в систему.

en: This shortcode adds the login button on any page
ru: Этот шорткод добавляет кнопку входа на любую страницу

en: LearnDash Login
ru: LearnDash Вход

en: LD30 template only
ru: Только LD30 шаблон

en: Show Search
ru: Показать поиск

en: Format shortcode content into proper pararaphs.
ru: Отформатируйте содержимое шорткода в соответствующих абзацах.

en: Auto Paragraph
ru: Автоперенос

en: Display results after each submitted answer
ru: Отображать результаты после каждого отправленного ответа

en: Value should be zero or greater with up to 2 decimal places.
ru: Значение должно быть равно нулю или больше с точностью до 2 десятичных знаков.

en: e.g. 0
ru: напр. 0

en: Automatically Submit After
ru: Автоматически отправлять после

en: The video now starts automatically on page load
ru: Видео теперь запускается автоматически при загрузке страницы

en: Have some questions or need a helping hand? The LearnDash support team is standing by, ready to assist you!
ru: Есть вопросы или нужна помощь? Служба поддержки LearnDash всегда готова помочь вам!

en: Reporting
ru: Составление отчетов

en: Popular Support Topics
ru: Популярные темы поддержки

en: 404 Error on LearnDash Content
ru: 404 Ошибка в содержимом LearnDash

en: Hiding Post Meta Data
ru: Скрытие метаданных записи

en: Recommended WordPress Themes
ru: Рекомендуемые темы WordPress

en: Course Grid Add-on
ru: Дополнение Course Grid

en: User Profiles
ru: Профили пользователей

en: Registration & Login
ru: Регистрация и Вход

en: Popular Articles
ru: Популярные статьи

en: LearnDash Core Docs
ru: Документация ядра LearnDash

en: Getting Started Guide
ru: Руководство по началу работы

en: Getting Started
ru: Начало работы

en: Search documentation
ru: Поиск документации

en: Search the Documentation website. A new tab will be opened on submission.
ru: Поиск на сайте документации. Новая вкладка будет открыта при отправке.

en: Documentation
ru: Документация

en: Announcements
ru: Объявления

en: LearnDash News
ru: Новости LearnDash

en: LearnDash Tips
ru: LearnDash Советы

en: Tips and Tricks
ru: Советы и хитрости

en: How to Get Help [Article]
ru: Как получить помощь [Статья]

en: LearnDash YouTube Channel
ru: Канал LearnDash на YouTube

en: LearnDash Community Facebook Group
ru: LearnDash Сообщество в группе Facebook

en: User Profiles [Guide]
ru: Профили пользователей [Руководство]

en: Course Grid Add-on [Article]
ru: Дополнение Course Grid [Статья]

en: WooCommerce Integration [Article]
ru: Интеграция WooCommerce [Статья]

en: Stripe Integration [Article]
ru: Интеграция Stripe [Статья]

en: PayPal Settings [Article]
ru: Настройки PayPal [Статья]

en: LearnDash Login & Registration [Guide]
ru: LearnDash Вход & Регистрация [Руководство]

en: Certificate Documentation
ru: Документация по сертификату

en: Save license
ru: Сохранить лицензию

en: Full width
ru: Полная ширина

en: Extra-wide (1600px)
ru: Очень широкий (1600 пикселей)

en: Wide (1180px)
ru: Широкий (1180 пикселей)

en: Narrow (768px)
ru: Узкий (768 пикселей)

en: Default (960px)
ru: По умолчанию (960 пикселей)

en: Adjust the maximum width of the content area within Focus Mode
ru: Отрегулируйте максимальную ширину области содержимого в режиме фокусировки

en: Focus Mode Content Width
ru: Ширина содержимого режима фокусировки

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Add Section Heading
ru: Добавить заголовок раздела

en: Add answer
ru: Добавить ответ

en: New Section Heading
ru: Заголовок нового раздела

en: New answer
ru: Новый ответ

[ctx: placeholder: current page numer of total pages]
note: translators: placeholder: current page number of total pages
en: %1$d of %2$d
ru: %1$d из %2$d

en: Recommended at least 256M memory.
ru: Рекомендуется не менее 256 м памяти.

en: Registration successful, please check your email to set your password.
ru: Регистрация прошла успешно, проверьте свою электронную почту, чтобы установить пароль.

en: Lost Your Password?
ru: Забыли пароль?

en: Please check your email for the password reset link.
ru: Пожалуйста, проверьте свою электронную почту на наличие ссылки для сброса пароля.

en: Videos will automatically resize based on screen size
ru: Размер видео будет автоматически изменяться в зависимости от размера экрана.

en: registered useres only
ru: только зарегистрированные пользователи

en: Search or select a template…
ru: Поиск или выбор шаблона...

en: Subject:
ru: Тема:

en: Answer
ru: Ответ

en: Average score
ru: Средняя оценка

en: Custom fields
ru: Произвольные поля

en: TextArea
ru: Текстовая область

en: Display position
ru: Показать расположение

en: in a button
ru: в кнопке

en: below the "result text"
ru: под "текстом результата"

en: minute
ru: минута

en: oldest entry
ru: старая запись

en: newest entry
ru: новые записи

en: best user
ru: лучший пользователь

en: Sort list by
ru: Сортировать список по

en: Correct and incorrect answer mark
ru: Отметка правильного и неправильного ответа

en: Number answers
ru: Количество ответов

en: anonymous users only
ru: только анонимные пользователи

en: all users
ru: все пользователи

en: Time limit
ru: Ограничение по времени

en: Close
ru: Закрыть

en: Active Template
ru: Активный шаблон

en: answer
ru: ответ

en: Anonymous users only
ru: Только анонимные пользователи

en: Login to Enroll
ru: Войти чтобы записаться

en: Get Started
ru: Начать

[ctx: Recurring duration message]
note: translators: Recurring duration message.
en: Every %1$s %2$s
ru: Каждые %1$s %2$s

en: Price
ru: Цена

en: Not Enrolled
ru: Не записан

en: Current Status
ru: Текущее состояние

en: Registration confirmation will be emailed to you.
ru: Подтверждение регистрации будет отправлено вам по электронной почте.

en: Register an Account
ru: Зарегистрировать аккаунт

en: Invalid email.
ru: Неверный адрес электронной почты.

en: Invalid username.
ru: Неверное имя пользователя.

en: Registration requires a valid email.
ru: Для регистрации требуется действительный адрес электронной почты.

en: Registration requires a username.
ru: Для регистрации требуется имя пользователя.

en: Don't have an account? Register one!
ru: У вас нет аккаунта? Зарегистрируйтесь!

en: Register
ru: Регистрация

en: Incorrect username or password. Please try again
ru: Неверное имя пользователя или пароль. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Print Your Certificate
ru: Распечатайте сертификат

[ctx: Last activity date in infobar]
note: translators: Last activity date in infobar.
en: Last activity on %s
ru: Последняя активность %s

[ctx: placeholder: Progress percentage]
note: translators: placeholder: Progress percentage
en: %s%% Complete
ru: %s%% Завершено

en: Materials
ru: Материалы

[ctx: Lesson Complete Percentage]
note: translators: placeholder: Lesson Complete Percentage
en: %s%% Complete
ru: %s%% Завершено

en: Download Certificate
ru: Скачать сертификат

en: You've earned a certificate!
ru: Вы заслужили сертификат!

en: Group Leader
ru: Лидер группы

en: reset
ru: сбросить

en: Essays
ru: Эссе

en: No assignments at this time
ru: В настоящее время нет заданий

en: Expand
ru: Развернуть

[ctx: User Status Course Since]
note: translators: User Status Course Since.
en: Since %s
ru: С %s

[ctx: User Status Course Steps]
note: translators: User Status Course Steps.
en: %1$d/%2$d Steps
ru: %1$d/%2$d Шагов

[ctx: User Status Course Progress]
note: translators: User Status Course Progress
en: %s%% Complete
ru: %s%% Завершено

[ctx: Focus mode welcome placeholder]
note: translators: Focus mode welcome placeholder.
en: Hello, %s!
ru: Привет, %s!

en: Menu
ru: Меню

en: No content found at this address
ru: Контент по этому адресу не найден

en: Leave a Comment
ru: Оставить комментарий

en: Waiting Review
ru: Ожидание отзыва

en: Download Assignment
ru: Скачать задание

en: Delete Assignment
ru: Удалить задание

en: No file selected
ru: Нет выбранных файлов

en: Browse
ru: Просмотрено

[ctx: No assignments message]
en: No assignments submitted at this time
ru: Нет отправленных заданий в настоящее время

en: You have an assignment awaiting approval.
ru: У вас есть задание, ожидающее утверждения

en: You have assignments awaiting approval.
ru: У вас есть задания, ожидающие утверждения.

en: You don't currently have access to this content
ru: В настоящее время у вас нет доступа к этому содержимому

en: This logo will appear in the Focus Mode and LearnDash Login form when enabled. Optional.
ru: Этот логотип будет отображаться в режиме фокусировки и форме входа в LearnDash при включении. Необязательно.

en: Logo Upload
ru: Загрузка логотипа

en: Default registration used
ru: Используется регистрация по умолчанию

en: Login & Registration
ru: Вход и Регистрация

en: Focus Mode
ru: Режим фокусировки

en: This color is used when there are warning, important messages.
ru: Этот цвет используется, когда есть предупреждения, важные сообщения.

en: Notifications, Warnings, etc...
ru: Уведомления, предупреждения и т. д...

en: Color used for all successful progress-related items (completed items, certificates, and progress bars).
ru: Цвет, используемый для всех элементов, связанных с успешным выполнением (завершенные элементы, сертификаты и индикаторы выполнения).

en: Progress Color
ru: Цвет прогресса

en: Main color used throughout the theme (buttons, action items, and highlights).
ru: Основной цвет, используемый во всей теме (кнопки, элементы действий и выделения).

en: Accent Color
ru: Цвет выделения

en: Theme LearnDash 3.0 Options
ru: Параметры темы LearnDash 3.0

en: No Pagination Match
ru: Нет совпадения по страницам

en: No attributes passed in
ru: Атрибуты не переданы

en: Your response is awaiting for approval.
ru: Ваш ответ ожидает одобрения.

en: User Status
ru: Статус пользователя

en: Login
ru: Войти

en: Logout
ru: Выйти

en: You must watch the video before accessing this content
ru: Вы должны посмотреть видео чтобы иметь доступ к этому содержимому

[ctx: In Progress item status]
en: Not Graded
ru: Не оценено

[ctx: In Progress item status]
en: Graded
ru: Оценено

[ctx: In Progress item status]
en: Complete
ru: Завершен

[ctx: In Progress item status]
en: In Progress
ru: В прогрессе

en: Legacy
ru: Устаревший

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s draft updated.
ru: Черновик %s обновлен.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s submitted.
ru: %s отправлен.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s saved.
ru: %s сохранен.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s published.
ru: %s опубликован.

[ctx: placeholder: Post Type Singular Label, Revision Title]
note: translators: placeholders: Post Type Singular Label, Revision Title.
en: %1$s restored to revision from %2$s.
ru: %1$s восстановлен до ревизии с %2$s.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label.
en: %s updated.
ru: %s обновлен.

en: Certificate draft updated.
ru: Черновик сертификата обновлен.

en: Certificate submitted.
ru: Сертификат отправлен.

en: Certificate saved.
ru: Сертификат сохранен.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Certificate restored to revision from %s
ru: Сертификат восстановлен до версии от %s

en: Number of allowed assignment uploads reached.
ru: Количество разрешенных загрузок заданий достигло предела.

en: Assignment successfully uploaded.
ru: Задание успешно загружено.

en: Assignment successfully deleted.
ru: Задание успешно удалено.

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: Could not delete the %s.
ru: Не удалось удалить %s.

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Updated
ru: %s обновлен

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Scheduled
ru: %s запланирован

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Reverted to Draft
ru: %s вернулся к черновику.

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Published Privately
ru: %s опубликован конфиденциально

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Published
ru: %s Опубликован(а)

[ctx: Add New Certificate Label]
en: Add New
ru: Добавить новый

en: Custom Button Label
ru: Надпись произвольной кнопки

note: translators: placeholders: Plugin name. Plugin update link.
en: here
ru: здесь

en: Submitted Essay Updated
ru: Отправленные эссе обновлены

en: Submitted Essay Scheduled
ru: Отправленное эссе запланировано

en: Submitted Essay Reverted to Draft
ru: Представленное эссе возвращено к черновику

en: Submitted Essay Published Privately
ru: Представленное эссе опубликовано в частном порядке

en: Submitted Essay Published
ru: Отправленное эссе опубликовано

en: Submitted Essay Not found in Trash
ru: В корзине не найдены отправленные эссе

en: Submitted Essay Not found
ru: Не найдены отправленные эссе

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: %s page
ru: %s страница

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Back to %s
ru: Вернуться к %s

[ctx: Essay answer grading option has not been set]
en: Not set
ru: Не устанавливать

[ctx: Essay answer grading option]
en: Graded, Full Points Awarded
ru: Оценено, начислены полные баллы

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, Full Points Awarded
ru: Не оценивается, начисляются все баллы

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, No Points Awarded
ru: Не оценивается, баллы не начисляются

[ctx: Submit essay answer as an upload]
en: File upload
ru: Загрузка файлов

[ctx: Submit essay answer in a text box]
en: Text entry
ru: Текстовая запись

[ctx: Type of essay answer]
en: Answer format
ru: Формат ответа

[ctx: Content type, e.g. lesson]
en: or add an existing one from the sidebar
ru: или добавить существующий из боковой панели

[ctx: Content type, e.g. lesson]
en: Add a new
ru: Добавить

[ctx: Displayed when the post type, e.g. course, has no content]
en: has no content yet.
ru: еще не имеет контента

[ctx: Total points]
en: TOTAL:
ru: ВСЕГО:

[ctx: Builder - Final quiz. Placeholder in JavaScript]
en: Final
ru: Финальные

[ctx: Amount of steps in this course or quiz]
en: in this
ru: в этом

[ctx: plural - Amount of steps in a course or quiz]
en: steps
ru: шагов

[ctx: singular - Amount of steps in a course or quiz]
en: step
ru: шаг

[ctx: No matching Lesson, Topic, Quiz or Question found]
en: Nothing matches your search
ru: Нет соответствий вашему поиску

[ctx: Select an option]
en: Select
ru: Выбрать

[ctx: Question settings. Placeholder in JavaScript]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: Sort matrix answer element]
en: Sort element
ru: Сортировать элементы

[ctx: Matrix answer Criteroion]
en: Criterion
ru: Критерии

[ctx: Undo action in the builder]
en: Undo
ru: Вернуть

[ctx: Builder - Add selected Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Add Selected
ru: Добавить выбранные

[ctx: Builder - Load more Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Load More
ru: Загрузить еще

[ctx: Builder - Refresh list of Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Refresh
ru: Обновить

[ctx: Lesson, Topic, Quiz or Question]
en: Start adding your first
ru: Начните добавлять свой первый

[ctx: Lesson, Topic, Quiz or Question posts]
en: View all
ru: Просмотреть все

[ctx: List of recent lessons, topics, quizzes or questions]
en: Recent
ru: Недавние

[ctx: Rename the current element in the builder interface]
en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: Move the current element down in the builder interface]
en: Move down
ru: Переместить вниз

[ctx: Move the current element up in the builder interface]
en: Move up
ru: Переместить вверх

[ctx: Add lesson, topic, quiz...]
en: Add
ru: Добавить

[ctx: Please wait while the form is loading]
en: Please wait...
ru: Пожалуйста подождите...

[ctx: Answer for a question]
en: Enter an answer
ru: Введите ответ

[ctx: Title for the new course, lesson, quiz]
en: Enter a title
ru: Введите название

en: Click here to edit the matrix
ru: Нажмите здесь, чтобы изменить матрицу

en: Edit answer settings
ru: Изменить настройки ответа

en: Answer updated
ru: Ответ обновлен

[ctx: nth sort answer correct]
en: <sup>th</sup>
ru: <sup>й</sup>

[ctx: Third sort answer correct]
en: 3<sup>rd</sup>
ru: 3<sup>й</sup>

[ctx: Second sort answer correct]
en: 2<sup>nd</sup>
ru: 2<sup>й</sup>

[ctx: First sort answer correct]
en: 1<sup>st</sup>
ru: 1<sup>й</sup>

en: Update Answer
ru: Обновить ответ

en: Click here to edit the answer
ru: Нажмите здесь чтобы изменить ответ

en: Solution hint
ru: Подсказка решения

en: Message for incorrect answer - optional
ru: Сообщение для неправильного ответа - необязательно

en: Currently same message is displayed as above.
ru: В настоящее время отображается то же сообщение, что и выше.

en: Use different message for incorrect answer
ru: Использовать разные сообщения для неправильного ответа

en: Message for correct answer - optional
ru: Сообщение для правильного ответа - необязательно

en: An error occurred while submitting your request. Please try again.
ru: Произошла ошибка при отправке вашего запроса. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

[ctx: Builder elements]
en: Collapse All
ru: Свернуть все

[ctx: Builder elements]
en: Expand All
ru: Развернуть все

[ctx: Builder actions dropdown]
en: Actions
ru: Действия

[ctx: Link back to the post type overview]
en: Back to
ru: Вернуться к

en: answers
ru: ответы

en: Section Headings
ru: Заголовки разделов

en: Section Heading
ru: Заголовок раздела

en: There was an unexpected error while loading. Please try refreshing the page. If the error continues, contact LearnDash support.
ru: Произошла непредвиденная ошибка при загрузке. Пожалуйста, попробуйте обновить страницу. Если ошибка не исчезнет, обратитесь в службу поддержки LearnDash.

en: View all docs
ru: Посмотреть все документы

en: Related help and documentation
ru: Сопутствующая помощь и документация

en: Need more help?
ru: Нужна дополнительная помощь?

[ctx: Button to add a certificate]
en: Add your first Certificate
ru: Добавьте ваш первый сертификат

[ctx: Placeholder text when no certificates have been created]
en: You don't have any Certificates yet
ru: У вас еще нет никаких сертификатов

[ctx: Assignment approval status]
en: Not Approved
ru: Не утверждено

[ctx: Assignment approval status]
en: Approved
ru: Утверждено

en: Use <strong class="description-red">[ ]</strong> to mark selectable items:<br /> <strong>Less true { <span class="description-red">[</span>A<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>B<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>C<span class="description-red">]</span> } More true</strong>
ru: Используйте <strong class="description-red">[ ]</strong> чтобы отметить выбранные элементы:<br /> <strong>Меньше правильных { <span class="description-red">[</span>A<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>B<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>C<span class="description-red">]</span> } Больше правильных</strong>

en: Use <strong class="description-red">{ }</strong> to mark an assessment:<br /> <strong>Less true <span class="description-red">{</span> [1] [2] [3] [4] [5] <span class="description-red">}</span> More true</strong>
ru: Используйте <strong class="description-red">{ }</strong> чтобы отметить оценку :<br /> <strong>Less true <span class="description-red">{</span> [1] [2] [3] [4] [5] <span class="description-red">}</span> More true</strong>

en: Use <strong class="description-red">[ ]</strong> to mark multiple correct answers:<br /> <strong>I {<span class="description-red">[</span>love<span class="description-red">][</span>hate<span class="description-red">]</span>} soccer.</strong>
ru: Используйте <strong class="description-red">[ ]</strong> чтобы пометить несколько правильных ответов:<br /> <strong>I {<span class="description-red">[</span>love<span class="description-red">][</span>hate<span class="description-red">]</span>} soccer.</strong>

en: Use <strong class="description-red">{ }</strong> to mark a gap and correct answer:<br /> <strong>I <span class="description-red">{</span>play<span class="description-red">}</span> soccer.</strong>
ru: Используйте <strong class="description-red">{ }</strong> чтобы отметить пропуск и правильно ответить:<br /> <strong>I <span class="description-red">{</span>play<span class="description-red">}</span> soccer.</strong>

[ctx: Question type description for Sort Answers]
en: Please sort the answers in the right order with the "move" button. The answers will be displayed randomly.
ru: Пожалуйста, сортируйте ответы в правильном порядке с помощью кнопки "Переместить". Ответы будут отображаться случайным образом.

[ctx: Question type description for Free Answers]
en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
ru: правильные ответы (по одному на строку) (ответы будут преобразованы в нижний регистр)

en: point
ru: балл

en: First time using LearnDash?
ru: Впервые используете LearnDash?

en: Active LD Theme
ru: Активная LD тема

en: Select a template to update or delete the title.
ru: Выберите шаблон для обновления или удаления названия.

note: translators: placeholder: Date preview, Time preview, Date format string, Time format string,
en: Default format: %1$s %2$s  %3$s %4$s
ru: Формат по умолчанию: %1$s %2$s  %3$s %4$s

en: Alter the look and feel of your Learning Management System
ru: Измените внешний вид вашей системы управления обучением

en: Design & Content Elements
ru: Оформление и элементы содержимого

en: Login Logo 2
ru: Логотип входа 2

en: Login Logo
ru: Логотип входа

en: Login / Registration Settings
ru: Настройки Входа / Регистрации

en: Controls the global pagination for the LD shortcodes as well as courseinfo widget. These can be overridden individually.
ru: Управляет общей пагинацией для LD шорткодов, а также виджетом информации о курсе. Они могут быть переопределены индивидуально.

en: Shortcodes & Widgets
ru: Шорткоды и Виджеты

[ctx: placeholder: default per page number]
note: translators: placeholder: default per page number.
en: Pagination defaults to %d
ru: Пагинация по умолчанию %d

en: Controls the pagination for the WordPress Profile LearnDash elements.
ru: Управляет нумерацией страниц для элементов LearnDash в профиле WordPress.

en: WP Profile
ru: WP Профиль

en: Global Pagination Settings
ru: Общие настройки пагинации

en: USER NOTIFICATIONS
ru: УВЕДОМЛЕНИЯ ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ

en: ADMIN NOTIFICATIONS
ru: УВЕДОМЛЕНИЯ АДМИНИСТРАТОРА

en: Supported variables
ru: Поддерживаемые переменные

[ctx: placeholder: admin email]
note: translators: placeholder: admin email.
en: This is the email address of the sender. If not provided the admin email %s will be used.
ru: Это адрес электронной почты отправителя. Если не указан, будет использоваться адрес электронной почты администратора %s.

en: This is the name of the sender. If not provided will default to the system email name.
ru: Это имя отправителя. Если не указано, по умолчанию используется системное имя электронной почты.

en: Admin is included in reports
ru: Администратор включен в отчеты

en: Admin is not included in reports
ru: Администратор не включен в отчеты

en:  Include admin users in reports, including ProPanel reporting.
ru: Включать пользователей с правами администратора в отчеты, включая отчеты ProPanel.

en: Admin must follow the progression and access rules
ru: Администратор должен следовать правилам продвижения и доступа

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Control options specific to the %s post type
ru: Параметры управления, относящиеся к типу записи %s

en: Manage WP Tags via the Actions dropdown
ru: Управление тегами WP с помощью раскрывающегося списка действия

en: WP Post Tags
ru: WP теги записей

en: WP Post Categories
ru: WP категории записей

[ctx: placeholder: default per page number]
note: translators: placeholder: default per page number.
en: Currently showing default pagination %d
ru: В настоящее время отображается пагинация по умолчанию %d

en: Steps Displayed
ru: Отображаемые шаги

en: Featured image
ru: Рекомендуемое изображение

en: Editor Supported Settings
ru: Поддерживаемые настройки редактора

[ctx: placeholder: URL for CPT Archive]
note: translators: placeholder: URL for CPT Archive.
en: Archive URL: %s
ru: URL архива: %s

en: re-save your permalinks
ru: повторно сохранить ваши постоянные ссылки

en: Archive Page
ru: Страница архива

en: Select a category to update or delete the title.
ru: Выберите категорию для обновления или удалите заголовок.

en: Category management
ru: Управление категориями

en: Control and customize the REST API endpoints.
ru: Управление и настройка конечными точками REST API.

en: MM
ru: ММ

en: Remove
ru: Удалить

en: Select image
ru: Выбрать изображение

en: Select/upload image
ru: Выбрать/загрузить изображение

en: remove image
ru: удалить изображение

note: translators: placeholder: Course.
en: Show Profile Header
ru: Показать заголовок профиля

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Default maximum file size supported is: %s
ru: Максимальный поддерживаемый размер файла по умолчанию: %s

en: Randomize Answers
ru: Случайные ответы

en: Point Value
ru: Значение балла

en: Randomize Order
ru: Случайный порядок

en: Sort by Category
ru: Сортировать по категории

en: Display a summary table before submission
ru: Показать сводную таблицу перед отправкой

en: Display results at the end only
ru: Отображать результаты только в конце

en: Display Back button
ru: Отображать кнопку "Назад"

en: Specific date
ru: Конкретная дата

en: Enrollment-based
ru: На основе зачисления

en: Immediately
ru: Немедленно

en: Data Deletion
ru: Удаление данных

en: days
ru: дней

en: Access Period
ru: Период доступа

en: Awarded on Completion
ru: Награжден по завершении

en: point(s)
ru: балл(ы)

en: Required for Access
ru: Требуется для доступа

en: All Selected
ru: Все выбранные

en: Any Selected
ru: Любой выбранный

en: Compare Mode
ru: Режим сравнения

en: Buy now
ru: Купить сейчас

en: Access Mode
ru: Режим доступа

en: Button URL
ru: URL кнопки

en: Correct / Incorrect Messages
ru: Сообщения Правильно / Неправильно

en: Custom Answer Feedback
ru: Произвольная обратная связь ответа

en: No. of Correct Answers
ru: Количество правильных ответов

en: Overall Score
ru: Общая оценка

en: Category Score
ru: Категория оценки

en: Enable the items you wish to display on the Result Page
ru: Включите элементы, которые вы хотите отобразить на странице результатов

en: Custom Results Display
ru: Произвольное отображение результатов

en: When enabled, the first message will be diplayed to ALL users. To customize the message based on earned score, add new Graduation Levels and set the 'From' field to the desired grade.
ru: Когда включено, первое сообщение будет отображаться для ВСЕХ пользователей. Чтобы настроить сообщение на основе полученной оценки, добавьте новые уровни оценки и установите в поле "От" желаемую оценку.

en: Result Message(s)
ru: Сообщения результатов

en: Controls how the results page will look
ru: Управляет тем, как будет выглядеть страница результатов

en: Results Page Display
ru: Отображение страницы результатов

en: Retries Applicable to
ru: Повторные попытки применимы к

en: You must input a whole number value or leave blank to default to 0.
ru: Вы должны ввести целое число или оставить значение по умолчанию равным 0.

en: Number of Retries Allowed
ru: Допустимое количество попыток

en: % score
ru: % оценка

en: Set the score needed to receive a certificate. This can be different from the "Passing Score".
ru: Установите оценку, необходимую для получения сертификата. Она может отличаться от "проходного балла".

en: Certificate Awarded for
ru: Сертификат присуждается за

en: Passing Score
ru: Проходной балл

en: Progression and Restriction Settings
ru: Настройки прогресса и ограничения

en: Allowed Users
ru: Разрешенные пользователи

en: Free form
ru: Свободная форма

en: Linear
ru: Линейный

en: Controls how users interact with the content and their navigational experience
ru: Управляет взаимодействием пользователей с контентом и его навигацией

en: Cannot be enabled while Video progression or Assignments are enabled
ru: Не может быть включен, пока активированы прогресс видео или задания.

en: Manually grade
ru: Оценка вручную

en: No grading or approval needed. The assignment will be automatically approved and full points will be awarded.
ru: Не требуется никакой оценки или утверждения . Задание будет автоматически одобрено и будет начислено полное количество баллов.

en: Auto-approve
ru: Одобрить автоматически

en: Grading Type
ru: Тип оценки

en: available point(s)
ru: доступные баллы

en: Award points for submitting assignments
ru: Начисленные балы за отправку заданий

en: Default maximum file size supported is controlled by your host.
ru: Максимальный размер файла по умолчанию поддерживаемый вашим хостингом.

en: File Size Limit
ru: Ограничение размера файла

en: Specify the type of files users can upload. Leave blank for any.
ru: Укажите тип файлов, которые пользователи могут загружать. Оставьте пустым для любых.

en: File Extensions
ru: Расширения файлов

en: Assignment Uploads
ru: Загрузки заданий

en: Users can pause, move backward and forward within the video
ru: Пользователи могут приостанавливать, перемещаться вперед и назад в видео

en: Only available for YouTube and local videos.
ru: Доступно только для YouTube и встроенных видео.

en: Video Controls Display
ru: Панель управления видео

en: After completing sub-steps
ru: После завершенных промежуточных шагов

en: Before completed sub-steps
ru: Перед завершенными промежуточными шагами

en: Display Timing
ru: Время показа

en: Input URL, iFrame, or shortcode here.
ru: Введите URL, iFrame или шорткод здесь.

en: Video Progression
ru: Прогресс видео

en: Allow the user to delete their own uploaded files. This is only possible up until the assignment has been approved.
ru: Разрешить пользователю удалять свои загруженные файлы. Это возможно только до тех пор, пока задание не будет утверждено.

en: Allow file deletion
ru: Разрешить удаление файла

en: Specify the maximum number of files a user can upload for this assignment.
ru: Укажите максимальное количество файлов, которые пользователь может загрузить для этого задания.

en: file(s) maximum
ru: максимум файлов

en: Mark Complete Button
ru: Кнопка отметки завершения

en: Completion delay
ru: Задержка при завершении

en: Order Direction
ru: Порядок сортировки

[ctx: placeholder: lesson order by, lesson order direction labels]
note: translators: placeholder: lesson order by, lesson order direction labels.
en: Using default sorting by %1$s in %2$s order
ru: Использование сортировки по умолчанию по %1$s в порядке %2$s

en: Currently showing default pagination
ru: В настоящее время показывает нумерацию страниц по умолчанию

en: Custom Pagination
ru: Произвольная нумерация страниц

en: Only visible to enrollees
ru: Видимый только для записанных

en: Always visible
ru: Всегда видимый

en: Add a list of needed documents or URLs. This field supports HTML.
ru: Добавьте список необходимых документов или URL. Это поле поддерживает HTML.

en: Select Certificate
ru: Выбрать сертификат

en: Search or select a certificate…
ru: Поиск или выбор сертификата...

en: Display and Content Options
ru: Параметры отображения и содержимого

en: Browser Cookie Answer Protection
ru: Защита ответа браузера от cookie-атак

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Admin
ru: Админ

en: Email Notifications
ru: Уведомления по электронной почте

en: Front-end Profile Display
ru: Отображение профиля в пользовательской части

[ctx: placeholder: links to Real Simple CAPTCHA]
note: translators: placeholder: links to Real Simple CAPTCHA.
en: This option requires additional plugin: %s
ru: Этот параметр требует дополнительного плагина: %s

en: Number of displayed entries
ru: Количество отображаемых записей

en: Automatic user entry
ru: Автоматический вход пользователя

en: Users can apply more than once to the leaderboard
ru: Пользователи могут подать заявку более одного раза в таблицу лидеров

en: Multiple Applications per user
ru: Несколько заявок на пользователя

en: All user
ru: Все пользователи

en: Who can apply?
ru: Кто может подать заявку?

en: seconds
ru: секунд

en: Cookie time limit
ru: Ограничение по времени для файлов cookie

en: Email trigger
ru: Триггер электронной почты

en: Protect the statistics from spam. Results will only be saved every X minutes.
ru: Защитите статистику от спама. Результаты будут сохраняться только каждые X минут.

en: IP-lock time limit
ru: IP-блокировка ограничения времени

en: Re-apply after
ru: Повторно подать заявку через

en: Controls data handling options, notifications and templates.
ru: Управляет параметрами обработки данных, уведомлениями и шаблонами.

en: Administrative and Data Handling Settings
ru: Административные настройки и параметры обработки данных

[ctx: Topic Settings]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: Course Settings]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: Toggles visibility of the LearnDash Bootcamp section]
en: Show LearnDash Bootcamp
ru: Показать учебный лагерь LearnDash

en: View more
ru: Посмотреть больше

en: Something went wrong connecting to www.learndash.com. Please reload the page.
ru: Что-то пошло не так при подключении к www.learndash.com. Пожалуйста, перезагрузите страницу.

en: Important Resources
ru: Важные ресурсы

en: Adding a User Profile Page
ru: Добавление страницы профиля пользователя

en: Setting-up User Registration
ru: Настройка регистрации пользователя

en: Additional Resources:
ru: Дополнительные ресурсы:

en: Contact Support
ru: Связаться со службой поддержки

en: Getting Started [Guide]
ru: Начало работы [Руководство]

en: LearnDash Documentation
ru: LearnDash Документация

en: Additional Resources
ru: Дополнительные ресурсы

en: In this video we will briefly explain the layout of LearnDash, our free add-ons, and where you can go to read more details about our features.
ru: В этом видео мы кратко расскажем о макете LearnDash, наших бесплатных дополнениях и о том, куда вы можете обратиться, чтобы узнать больше информации о наших функциях.

en: You do not have sufficient permissions to change the license information.
ru: У вас недостаточно прав для изменения информации о лицензии.

[ctx: License key]
en: Enter your license key here
ru: Введите свой лицензионный ключ здесь

[ctx: License email]
en: Enter your Email here
ru: Введите адрес электронной почты здесь

note: translators: placeholder: Link to the license page on the LearnDash website.
en: on your account.
ru: на вашем аккаунте.

[ctx: Link to the license page on the LearnDash website]
note: translators: placeholder: Link to the license page on the LearnDash website.
en: You can also find them listed %1$s
ru: Вы также можете найти их в списке %1$s

en: We know you are excited to get started, but before you do it is very important that you first add your license details below!
ru: Мы знаем, как вы взволнованы, чтобы начать, но прежде чем вы это сделаете, очень важно, чтобы вы сначала добавили детали вашей лицензии ниже!

en: Welcome to LearnDash!
ru: Добро пожаловать в LearnDash!

[ctx: Bootcamp headline]
en: Enter Your License
ru: Введите вашу лицензию

en: Hide LearnDash Bootcamp
ru: Скрыть Учебный лагерь LearnDash

[ctx: LearnDash Bootcamp Title]
en: LearnDash Bootcamp
ru: LearnDash Учебный лагерь

[ctx: placeholder: link to purchase LearnDash]
note: translators: placeholder: Link to purchase LearnDash.
en: Please enter your email and a valid license or %s a license now.
ru: Пожалуйста, введите адрес электронной почты и действующую лицензию или %s лицензию сейчас

en: Mark Incomplete
ru: Отметить незавершенным

en: LearnDash Overview
ru: LearnDash Обзор

en: Shortcodes
ru: Шорткоды

[ctx: Lesson Settings]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: Question Settings]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: Quiz Settings]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Primary %s
ru: Первичный %s

en: Please go back and complete the previous step.
ru: Пожалуйста вернитесь и завершите предыдущий шаг.

[ctx: placeholder: commentd count]
note: translators: placeholder: comments count.
en: Comments (%d)
ru: Комментариев (%d)

en: View
ru: Просмотреть

en: Edit date
ru: Изменить дату

en: Set Enrolled Date:
ru: Установить дату зачисления:

en: Select Template
ru: Выбрать шаблон

en: Quick Links
ru: Быстрые ссылки

en: Statistic time format
ru: Формат времени в статистике

en: WordPress default
ru: WordPress по умолчанию

en: Result in percent
ru: Результат в процентах

en: Message
ru: Сообщение

en: From Email
ru: Email отправителя

en: From Name
ru: Имя отправителя

en: Mail To
ru: Письмо для

en: Template deleted.
ru: Шаблон обновлен.

en: Template updated.
ru: Перевод обновлен.

en: Select a template
ru: Выбрать шаблон

en: Category deleted.
ru: Категория удалена.

en: Category updated.
ru: Категория обновлена.

en: Select a category
ru: Выбрать категорию

en: Label to replace "questions" (plural).
ru: Надпись для замены "вопросы" (мн. число).

en: Label to replace "question" (singular).
ru: Надпись для замены "вопрос" (ед. число).

en: Controls if comments are enabled.
ru: Управляет включением комментариев.

en: Comments enabled
ru: Комментарии включены

en: Public
ru: Публичный

en: Controls access to view single Assignments on the front-end.
ru: Управляет доступом для просмотра отдельных заданий в пользовательской части.

en: Publicly Viewable
ru: Публично доступный для просмотра

en: Control the LearnDash Assignment Custom Post Type Options.
ru: Управляйте параметрами пользовательского типа записей в заданиях LearnDash.

en: Assignment Custom Post Type Options
ru: Назначить пользовательские параметры типа записи

en: Import/Export
ru: Импорт/Экспорт

en: LearnDash Import/Export
ru: LearnDash Импорт/Экспорт

en: [ld_topic_list] shortcode output shown here
ru: [ld_topic_list] вывод шорткода показан здесь

en: [ld_quiz_list] shortcode output shown here
ru: [ld_quiz_list] вывод шорткода показан здесь

en: [ld_lesson_list] shortcode output shown here
ru: [ld_lesson_list] вывод шорткода показан здесь

en: Show Progress Bar
ru: Показать панель прогресса

en: Grid Settings
ru: Настройки сетки

en: Available
ru: Доступен

en: Recommended
ru: Рекомендовано

[ctx: placeholder: Language directory]
note: translators: placeholder: Language directory.
en: All translations are stored into the directory: %s
ru: Все переводы хранятся в каталоге: %s

en: LearnDash Certificates Options
ru: Параметры сертификата LearnDash

[ctx: placeholder: Quiz Title]
note: translators: Quiz Title.
en: Revert: %s
ru: Восстановить: %s

en: new template name
ru: новое название шаблона

en: Select a templates to save or new
ru: Выбрать шаблоны для сохранения или новый

en: Save as Template
ru: Сохранить как шаблон

en: Select a Template to load
ru: Выберите шаблон для загрузки

[ctx: placeholder: Question Title]
note: translators: Question Title.
en: Revert: %s
ru: Вернуть: %s

en: Use Template
ru: Использовать шаблон

en: Each Sort Element must be unique, and only one-to-one associations are supported.
ru: Каждый сортируемые элемент должен быть уникальным, и поддерживаются только связи один-к-одному.

en: Answer Type
ru: Тип ответа

en: Template
ru: Шаблон

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$s: %2$d of %3$d Users
ru: %1$s: %2$d of %3$d Пользователей

en: Rename WPProQuiz DB Tables
ru: Переименовать WPProQuiz DB таблицы

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count, Questions label]
note: translators: placeholders: result count, total count, Questions label.
en: %1$s: %2$d of %3$d %4$s
ru: %1$s: %2$d из %3$d %4$s

en: Incomplete
ru: Незавершенный

en: Complete
ru: Завершить

en: Continue previous upgrade processing?
ru: Продолжить предыдущую обработку обновления?

en: Upgrade
ru: Обновить

en: passed
ru: пройден

en: percentage
ru: процент

en: points
ru: баллов

en: date
ru: дата

en: total
ru: всего

en: score
ru: оценка

en: name
ru: имя

[ctx: placeholder: Total of question points]
note: translators: placeholder: Total of question points.
en: Total Points: %s
ru: Всего баллов: %s

[ctx: placeholders: post type labels like Question]
note: translators: placeholders: post type labels like Question.
en: Are you sure you want to move this %s to Trash?
ru: Вы уверены, что хотите переместить этот %s в корзину?

[ctx: placeholders: post type labels like Question, second Quiz]
note: translators: placeholders: post type labels like Question, second Quiz.
en: Are you sure you want to remove this %1$s from the %2$s?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот %1$s из %2$s?

en: Recommended at least 100M memory.
ru: Рекомендуется не менее 100 Мб памяти.

[ctx: placeholders: Post Type singular label]
note: translators: placeholders: Post Type singular label.
en: Add %s content.
ru: %s - Добавить контент

[ctx: placeholders: Post Type singular label]
note: translators: placeholders: Post Type singular label.
en: Add %s title
ru: Добавить название %s

[ctx: placeholders: default per page]
note: translators: placeholders: default per page.
en: Default %d. Set to zero for all.
ru: По умолчанию %d. Установите 0 для всех.

en: Sorry, you are not allowed to view this item.
ru: К сожалению, вы не можете просматривать этот элемент.

[ctx: placeholder: default per page]
note: translators: placeholder: default per page.
en: Leave empty for default (%d) or 0 to show all items.
ru: Оставьте пустым по умолчанию (%d) или 0, чтобы показать все элементы.

en: [usermeta] shortcode output shown here
ru: [usermeta] вывод шорткода показан здесь

en: [user_groups] output shown here
ru: [user_groups] вывод шорткода показан здесь

en: [ld_user_course_points] shortcode output shown here
ru: [ld_user_course_points] вывод шорткода показан здесь

en: LearnDash Student
ru: Учащийся LearnDash

en: LearnDash Profile
ru: Профиль LearnDash

en: [ld_profile] shortcode output shown here
ru: [ld_profile] вывод шорткода показан здесь

en: LearnDash Payment Buttons
ru: Кнопки оплаты LearnDash

en: [learndash_payment_buttons] shortcode output shown here
ru: [learndash_payment_buttons] вывод шорткода показан здесь

en: [courseinfo] shortcode output shown here
ru: [courseinfo] вывод шорткода показан здесь

en: [learndash_course_progress] shortcode output shown here
ru: [learndash_course_progress] вывод шорткода показан здесь

en: [ld_course_list] shortcode output shown here
ru: [ld_course_list] вывод шорткода показан здесь

en: Show Content
ru: Показать содержание

en: Show Grid
ru: Показать сетку

en: per page
ru: на странице

en: Show Thumbnail
ru: Показать миниатюру

en: Label Before
ru: Надпись после

en: [ld_course_expire_status] shortcode output shown here
ru: [ld_course_expire_status] вывод шорткода показан здесь

en: Label After
ru: Надпись перед

en: Show Preview
ru: Предварительный просмотр

en: [course_content] shortcode output shown here
ru: [course_content] вывод шорткода показан здесь

note: translators: placeholder: Group.
en: Settings
ru: Настройки

en: Check Updates
ru: Проверить обновления

en: You must first complete the following:
ru: Сначала вы должны завершить следующее:

en: Show Profile Link
ru: Показать ссылку профиля

en: Invalid user ID.
ru: Неверный ID пользователя.

en: Invalid User ID.
ru: Неверный ID пользователя.

en: Invalid user ID. #1
ru: Неверный ID пользователя. #1

en: Filter returned results by step type.
ru: Фильтровать возвращаемые результаты по типу шага.

en: Returned values.
ru: Возвращаемые значения.

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
ru: Запрашиваемый номер страницы больше, чем количество доступных страниц.

en: You need to define a search term to order by relevance.
ru: Вам необходимо определить поисковый запрос по релевантности.

en: Essay URL
ru: URL эссе

en: Assignment URL
ru: URL задания

en: Order Date
ru: Дата заказа

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Billing State
ru: Состояние счета

en: Billing City
ru: Город биллинга

en: Billing Address
ru: Платежный адрес

en: IP Address
ru: IP адрес

en: State
ru: Состояние

en: City
ru: Город

en: Street Address
ru: Адрес улицы

en: Cardholder Name
ru: Имя владельца карты

en: Invoice
ru: Выставленный счет

en: Last Name
ru: Фамилия

en: First Name
ru: Имя

en: Order Email
ru: Email заказа

en: Order Total
ru: Весь заказ

en: Order Item
ru: Заказ товара

en: Transaction Type
ru: Тип транзакции

en: Essay Upload Dir
ru: Каталог загрузки эссе

en: Directory not writable
ru: Каталог не доступен для записи

en: Directory does not exists
ru: Каталог не существует

en: Assignment Upload Dir
ru: Каталог загрузки задания

[ctx: placeholder: percent complete]
note: translators: placeholder: percent complete
en: %s%% Complete
ru: %s%% Завершено

[ctx: placeholders: Translation Name, Translation Locale]
note: translators: placeholders: Translation Name, Translation Locale.
en: <h2>Updating translations for %1$s (%2$s)...</h2>
ru: <h2>Обновление перевода для %1$s (%2$s)...</h2>

[ctx: placeholder: human relative date time]
note: translators: placeholder: Human relative date time.
en: %s ago
ru: %s тому назад

en: Date Taken (default) - Order by date taken
ru: Дата создания (по умолчанию) - Сортировка по дате

[ctx: placeholder: Default per page]
note: translators: placeholder: Default per page number.
en: Default per page controls all shortcodes and widget. Default is %d. Set to zero for no pagination.
ru:  Контролирует все шорткоды и виджеты на странице по умолчанию. По умолчанию %d. Установите на ноль для нумерации страниц.

en: DESC (default) - highest to lowest values
ru: DESC (по умолчанию) - от максимальных к минимальным значениям

[ctx: placeholders: default per page]
note: translators: placeholders: Default amount shown per page
en: Default is %d. Set to zero for no pagination.
ru: По умолчанию %d. Установите на ноль для отключения пагинации.

en: Review
ru: Обзор

[ctx: placeholders: Language Name, Language code]
note: translators: placeholders: Language Name, Language code.
en: Translation updated: %1$s (%2$s)
ru: Перевод обновлен: %1$s (%2$s)

[ctx: placeholder: plugin title]
note: translators: placeholder: plugin title.
en: %s: Translations
ru: %s: Переводы

en: Directory successfully renamed.
ru: Каталог успешно переименован.

[ctx: placeholder: user name]
note: translators: placeholder: user name.
en: User statistics: %s
ru: Статистика пользователя: %s

en: -- Select --
ru: -- Выбрать --

en: Progress Order
ru: Порядок прогресса

en: Registered per page
ru: Зарегистрированных на странице

en: Author:
ru: Автор:

en: Version:
ru: Версия:

en: Plugin Installation
ru: Установка плагина

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
ru: Другие заметки

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
ru: Отзывы

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
ru: Изменения

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
ru: Скриншоты

[ctx: Plugin installer section title]
en: FAQ
ru: Вопросы-Ответы

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
ru: Установка

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
ru: Описание

[ctx: placeholder: points awarded values (30/100) 30%]
note: translators: placeholder: points awarded values (30/100) 30%.
en: Points Awarded: %s
ru: Заработано баллов: %s

en: Progress order by:
ru: Порядок выполнения:

en: ASC (default) - lowest to highest values
ru: ASC (по умолчанию) - от минимального до максимального значения

en: ID - Order by post id
ru: ID - сортировать по id записи

en: Registered per page:
ru: Зарегистрированных на странице:

en: Download the original strings (POT) File.
ru: Скачать оригинальные строки (POT) файла.

en: Unable to rename the update to match the existing directory.
ru: Невозможно переименовать обновление в соответствии с существующим каталогом.

en: Activate Plugin
ru: Активировать плагин

en: Return to LearnDash Add-ons Page
ru: Вернуться на страницу дополнений LearnDash

en: Third Party
ru: Сторонние

note: Description of the plugin
en: LearnDash LMS Plugin - Turn your WordPress site into a learning management system.
ru: LearnDash LMS Plugin - Превратите свой сайт WordPress в систему управления обучением.

en:  . Points:
ru: . Баллы:

en:  question(s)
ru: вопросов

en:  out of
ru:  из

en: Score
ru: Баллы

en: Rank:
ru: Рейтинг:

en: comments
ru: комментарии

[ctx: profile remove quiz link label]
en: (remove)
ru: (удалить)

[ctx: profile edit quiz link label]
en: (edit)
ru: (изменить)

en: (m)
ru: (м)

[ctx: Pending Certificate Status Label]
en: Pending
ru: В ожидании

en: Edit profile
ru: Изменить профиль

en: page
ru: страница

en: Delete this uploaded Assignment
ru: Удалить это загруженное задание

en: Files you have uploaded
ru: Загруженные Вами файлы

[ctx: placeholder: comma list of file extentions]
note: translators: placeholder: comma list of file extentions.
en: Allowed file types: %s
ru: Разрешенные типы файлов: %s

note: translators: Date when content will be available.
en: <span class="ld-display-label">Available on:</span> <span class="ld-display-date">%s</span>
ru: <span class="ld-display-label">Доступен на:</span> <span class="ld-display-date">%s</span>

[ctx: Course progress details link]
en: (details)
ru: (детали)

[ctx: profile edit course link label]
en: (edit)
ru: (изменить)

en: Certificate
ru: Сертификат

en: Status:
ru: Статус:

en: Return to
ru: Вернуться к

en: Set all parent steps as incomplete?
ru: Установить все родительские шаги как незавершенные?

en: Set all children steps as incomplete?
ru: Установить все дочерние шаги как незавершенные?

en: Read more.
ru: Читать далее

en: special filter
ru: специальный фильтр

en: History
ru: История

en: (view)
ru: (просмотреть)

en: only anonymous users
ru: анонимных

en: only registered users
ru: зарегистрированных

en: all
ru: все

en: Which users should be displayed:
ru: Каких пользователей отображать:

en: Reset entire statistic
ru: Сбросить всю статистику

en: Reset user statistics
ru: Сброс статистики пользователя

en: Reset statistics
ru: Сбросить статистику

en: Sub-Total:
ru: Промежуточный итог:

en: Points scored
ru: Баллов набрано

en: Time
ru: Время

en: Hints used
ru: Подсказок использовано

en: average
ru: средний

en: Anonymous user
ru: Анонимный пользователь

en: Select a test:
ru: Выбрать тест:

en: Please select user name:
ru: Пожалуйста, выберите имя пользователя:

en: Overview
ru: Общие сведения

en: Users
ru: Пользователи

en: Activate statistics
ru: Активировать статистику

en: Stats not enabled
ru: Статистика не включена

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
ru: Импортируйте только файлы *.wpq или *.xml  и только из известных источников.

en: Start export
ru: Начать экспорт

en: or
ru: или

en: Format:
ru: Формат:

en: Choose the respective Quiz, which you would like to export and press on "Start export"
ru: Выберите соответствующий тест, который вы хотите экспортировать и нажмите на кнопку "Начать экспорт"

en: Export
ru: Экспорт

en: Add field
ru: Добавить поле

en: One entry per line
ru: Одна запись в строке

en: Edit list
ru: Изменить список

en: Yes/No
ru: Да/Нет

en: Radio
ru: Радио-кнопка

en: Drop-Down menu
ru: Выпадающее меню

en: Checkbox
ru: Флажок

en: Textarea
ru: Текстовая область

en: Text
ru: Текст

en: Required?
ru: Обязательный?

en: Field name
ru: Имя поля

en: Display Position
ru: Отображать расположение

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
ru: Если вы включите этот параметр, произвольные поля будут включены.

en: Custom fields enable
ru: Произвольные поля включены

en: The statistic function have to be enabled.
ru: Функция статистики должна быть включена.

en: Custom Fields
ru: Произвольные поля

en: (0 = All on one page)
ru: (0 = все на одной странице)

en: Check -> continue
ru: Проверить -> продолжить

en: Normal
ru: Нормальный

en: In a button
ru: На кнопке

en: Below the result text
ru: Под текстом результата

en: don't display
ru: не отображать

en: Entries
ru: Записи

en: How many entries should be displayed
ru: Сколько записей должно быть отображено

en: minutes
ru: минут

en: User can apply after:
ru: Пользователь может подать заявку после:

en: Users can apply multiple times
ru: Пользователи могут подать заявку несколько раз

en: Sort list by?
ru: Сортировать список по?

en: Plugin is not installed.
ru: Плагин не установлен.

en: Plugin has been detected.
ru: Плагин был обнаружен.

en: This option requires additional plugin:
ru: Для этого параметра требуется дополнительный плагин:

en: display captcha
ru: показывать капчу

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
ru: Если вы включите эту опцию, зарегистрированные пользователи будут автоматически внесены в таблицу лидеров

en: insert automatically
ru: вставлять автоматически

en: Registered users only
ru: Только для зарегистрированных пользователей

en: Who can sign up to the list
ru: Кто может подписаться на список

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
ru: Таблица лидеров работает независимо от функции внутренней статистики.

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
ru: Таблица лидеров позволяет пользователям вносить результаты в общедоступный список и таким образом делиться результатами.

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
ru: Если вы включены этот параметр, в вопросе будет отображена категория.

en: Display category
ru: Показать категорию

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
ru: Если включить этот параметр, ответы не будут выделяться цветом как правильные или неправильные.

en: Correct / Incorrect Answer Marks
ru: Правильный / Неправильный ответ

en: Hide correct- and incorrect message
ru: Скрыть правильные и неправильные сообщения

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
ru: Если этот параметр активирован, все ответы пронумеруются (только для одиночного и множественного выбора).

en: Number Answers
ru: Количество ответов

en: Show points
ru: Показать баллы

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
ru: Если вы включите этот параметр, итоговая оценка больше не будет отображаться на странице результатов.

en: Hide score - display
ru: Скрыть оценку - показать

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
ru: Если вы включите этот параметр, результаты каждой категории будут отображаться на странице результатов.

en: Show category score
ru: Показать оценку категории

en: Statistics-function must be enabled.
ru: Функционал статистики должен быть включен.

en: Show average points
ru: Показать средние баллы

en: Add graduation
ru: Добавить оценку

en: Delete graduation
ru: Удалить оценку

en: percent
ru: проценты

en: from:
ru: отправитель:

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
ru: Допускается 10,15% или 10.15% (макс. два знака после десятичной точки)

en: Values can also be mixed up
ru: Значения также могут быть смешаны.

en: Maximal 15 levels
ru: Максимально 15 уровней

en: Hint:
ru: Подсказка:

en: Activate graduation
ru: Активировать оценивание

en: Results text
ru: Текст результатов

en: Autostart
ru: Автозапуск

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
ru: Настройки электронной почты можно редактировать в общих настройках.

en: for all users
ru: для всех пользователей

en: for registered users only
ru: только для зарегистрированных пользователей

en: Admin e-mail notification
ru: Уведомление админа

en: Prerequisites
ru: Предварительные требования

en: in percent
ru: в процентах

en: User identification has been reset.
ru: Идентификация пользователя была сброшена.

en: Reset the user identification
ru: Сбросить идентификацию пользователя

en: Anonymous user only
ru: Только анонимный пользователь

en: All users
ru: Все пользователи

en: This option applies to:
ru: Этот параметр применяется к:

en: View Profile Statistics
ru: Просмотреть статистику профиля

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
ru: в минутах (рекомендуется 1440 минут = 1 день)

en: Statistics IP-lock
ru: Статистика IP-блокировки

en: 0 = no limit
ru: 0 = без ограничений

en: Seconds
ru: Секунд

en: Display answers randomly
ru: Показать ответы случайным образом

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
ru: Скрыть кнопку "Просмотреть вопрос" в пользовательской части

en: Hide "View question" button
ru: Скрыть кнопку "Просмотреть вопрос"

en: Hide title
ru: Скрыть название

en: Save order
ru: Сохранить порядок

en: Total
ru: Итого

en: "Different points - mode 2" enabled
ru: "Различные баллы - режим 2" включен

en: "Different points - mode 2" disable
ru: "Различные баллы - режим 2" отключить

en: "Different points for each answer" enabled
ru: "Различные баллы для каждого ответа" включен

en: Explanation of points calculation
ru: Объяснение подсчета баллов

en: Disable correct and incorrect
ru: Отключить правильно и неправильно

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
ru: Отключает различие между правильно и неправильно.

en: Different points - modus 2 activate
ru: Разные баллы - активировать режим 2

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
ru: Если активирован "Разные баллы за каждый ответ", вы можете активировать специальный режим.<br> Это меняет расчет баллов

en: Single choice options
ru: Параметры одиночного выбора

en: Graded, Full Points Awarded
ru: Оценен, начислены полные баллы

en: Not Graded, Full Points Awarded
ru: Не оценивается, начисляются все баллы

en: Not Graded, No Points Awarded
ru: Не оценивается, баллы не начисляются

en: The user can only progress if the essay is marked as "Graded" and if the user has enough points to move on.
ru: Прогресс возможен только в том случае, если эссе отмечено как "Оценено" и у пользователя достаточно баллов для продолжения.

en: Upload
ru: Загрузить

en: Text Box
ru: Текстовый блок

en: How should the user submit their answer?
ru: Как пользователь должен отправить свой ответ?

en: Examples:
ru: Примеры:

en: The number of options in the maximum score.
ru: Количество вариантов в максимальной оценке.

en: Here you can create an assessment question.
ru: Здесь вы можете создать оцениваемый вопрос.

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
ru: напр. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" дает 1 балл а "ball" 3 балла.

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
ru: правильные ответы (по одному на строку) (ответы будут преобразованы в нижний регистр)

en: Criterion
ru: Критерии

en: Add Media
ru: Добавить медиа

en: Delete answer
ru: Удалить вопрос

en: Allow HTML
ru: Разрешить HTML

en: Answer:
ru: Ответ:

en: Options
ru: Параметры

en: Save as template
ru: Сохранить как шаблон

en: Create new template
ru: Создать новый шаблон

en: template name
ru: название шаблона

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
ru: Позволяет регулировать ширину левого столбца, а правый столбец будет автоматически заполнять оставшуюся часть свободного пространства. Увеличьте это, чтобы позволить разместить более длинный текст условия. По умолчанию 20%.

en: Percentage width of criteria table column:
ru: Процентная ширина столбца таблицы условий:

en: Add new answer
ru: Добавить новый ответ

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
ru: Пожалуйста, отсортируйте ответы в правильном порядке с помощью кнопки "Переместить". Ответы будут отображаться случайным образом.

en: Answers
ru: Ответы

en: Essay / Open Answer
ru: Эссе / Открытый ответ

en: Assessment
ru: Оценка

en: Fill in the blank
ru: Заполнение пропусков

en: "Matrix Sorting" choice
ru: "Матричная сортировка" выбор

en: "Sorting" choice
ru: "Сортировка" выбор

en: "Free" choice
ru: "Свободный" выбор

en: Multiple choice
ru: Множественный выбор

en: Single choice
ru: Одиночный выбор

en: Answer type
ru: Тип ответа

en: Activate hint for this question?
ru: Активировать подсказку для этого вопроса?

en: Here you can enter solution hint.
ru: Здесь вы можете ввести подсказку.

en: Message with the incorrect answer
ru: Сообщение с неправильным ответом

en: Same text for correct- and incorrect-message?
ru: Один и тот же текст для правильного-и неправильного-сообщения?

en: Message with the correct answer
ru: Сообщение с правильным ответом

en: Message with the correct / incorrect answer
ru: Сообщение с правильным / неправильным ответом

en: Create
ru: Создать

en: Create new category
ru: Создать новую категорию

en: You can manage categories in global settings.
ru: Вы можете управлять категориями в общих настройках

en: Category
ru: Категория

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
ru: Показать набранные баллы в правильном и неправильном сообщении?

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
ru: Если вы включите этот параметр, вы сможете вводить разные баллы для каждого ответа.

en: Different points for each answer
ru: Разные баллы за каждый ответ

en: (required)
ru: (обязательно)

en: (optional)
ru: (опционально)

en: load template
ru: загрузить шаблон

en: Start import
ru: Начать импорт

en: Successfully
ru: Успешно

en: Error
ru: Ошибка

en: Import
ru: Импорт

en: Repair database
ru: Восстановить базу данных

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
ru: Если у вас проблемы с ajax в пользовательской части, пожалуйста, активируйте это.

en: Is required only in rare cases.
ru: Требуется только в редких случаях.

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Do not load the Javascript-files in the footer
ru: Не загружать Javascript-файлы в подвале

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
ru: Некоторые темы изменяют внутренний порядок фильтров, что может вызвать проблемы. Посредством дополнительного кода [raw] это можно предотвратить.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around LDAdvQuiz shortcode ( [LDAdvQuiz X] ) into [raw] [LDAdvQuiz X] [/raw]
ru: Если активно, короткий код [raw] автоматически добавляется к короткому коду LDAdvQuiz ( [LDAdvQuiz X] ), превращая его в [raw] [LDAdvQuiz X] [/raw].

en: Automatically add [raw] shortcode
ru: Автоматическое добавление шорткода [raw]

en: Please note
ru: Пожалуйста, обратите внимание

en: User e-mail settings
ru: Сообщение пользователю

en: Category-Overview
ru: Описание рубрики

en: IP-address of the user
ru: IP-адрес пользователя

en: Reached points
ru: Набранные баллы

en: Quiz-Name
ru: Название теста

en: User-ID
ru: ID пользователя

en: Allowed variables
ru: Допустимые переменные

en: Message body:
ru: Тело сообщения:

en: Activate
ru: Активировать

en: Subject
ru: Тема

en: From Email:
ru: Email отправителя:

en: From Name:
ru: Имя отправителя:

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
ru: Укажите несколько адресов через запятую, например: wp@test.com, test@test.com

en: To:
ru: Кому:

en: Admin e-mail settings
ru: Настройки e-mail админа

en: Time format:
ru: Другой формат:

en: Select example:
ru: Выберите шаблон:

en: Statistic time format
ru: Формат времени для статистики

en: Documentation on date and time formatting
ru: Документация по формату даты и времени

en: Leaderboard time format
ru: Формат времени для списка лучших

en: Global settings
ru: Общие настройки

en: Settings in case of problems
ru: Настройки на случай проблем

en: E-Mail settings
ru: Настройки сообщений

en: back to overview
ru: назад к просмотру

en: Table is loading
ru: Таблица загружается

en: Result
ru: Результат

note: translators: placeholder: page number
en: Page %d
ru: Страница %d

en: Next
ru: Далее

en: Check
ru: Проверить

en: Hint
ru: Подсказка

en: Incorrect
ru: Неверно

en: Grading can be reviewed and adjusted.
ru: Оценка может быть пересмотрена и отредактирована.

en: Correct
ru: Верно

en: This response will be reviewed and graded after submission.
ru: Этот ответ будет рассмотрен и оценен после отправки.

en: This response will be awarded full points automatically, but it will be reviewed and possibly adjusted after submission.
ru: За этот ответ будут автоматически начислены полные баллы, но куратор курса может впоследствии их изменить.

en: This response will be awarded full points automatically, but it can be reviewed and adjusted after submission.
ru: За этот ответ будут автоматически начислены полные баллы, но куратор курса может впоследствии их изменить.

en: Essay type not found
ru: Тип эссе не найден

en: Upload your answer to this question.
ru: Загрузите свой ответ на этот вопрос.

en: Type your response here
ru: Введите свой ответ здесь

en: Sort elements
ru: Сортировать элементы

[ctx: placeholder: Quiz Category]
note: translators: placeholder: Quiz Category.
en: Category: %s
ru: Категория: %s

[ctx: placeholder: total quiz points]
note: translators: placeholder: total quiz points.
en: %s point(s)
ru: %s балл(ов)

en: Question
ru: Вопрос

en: Show leaderboard
ru: Показать таблицу лидеров

en: Your score
ru: Ваша оценка

en: Average Score
ru: Средняя оценка

en: Time has elapsed
ru: Время истекло

en: Answered
ru: Отвечено

en: Time Limit
ru: Ограничение по времени

en: Information
ru: Информация

en: You must specify a date.
ru: Вы должны указать дату.

en: You must specify an email address.
ru: Вы должны указать адрес электронной почты.

en: You must specify a text.
ru: Вы должны указать текст.

en: You must specify a number.
ru: Вы должны указать число.

en: You must fill out this field.
ru: Вы должны заполнить это поле.

en: Captcha
ru: Капча

en: Delete all entries
ru: Удалить все записи

en: Apply
ru: Применить

en: cancel
ru: отмена

en: save
ru: сохранить

en: Delete
ru: Удалить

en: Results
ru: Результаты

en: Entered on
ru: Введен на

en: User
ru: Пользователь

en: UR = unregistered user, R = registered user
ru: UR = незарегистрированный, R = зарегистрированный

en: Type
ru: Тип

en: How many entries should be shown on one page:
ru: Сколько записей показывать на странице:

en: Oldest entry
ru: Старые записи

en: Newest entry
ru: Новые записи

en: Best user
ru: Лучший пользователь

en: Sort by:
ru: Сортировать по:

en: XML could not be loaded.
ru: Не получилось загрузить XML.

en: File is not compatible with the current version
ru: Файл несовместим с текущей версией

en: File have wrong format
ru: Недопустимый формат файла

en: File was not uploaded
ru: Файл не был загружен

en: You entered wrong captcha code.
ru: Вы ввели неверный защитный код.

en: Your name can not exceed 15 characters.
ru: Ваше имя не должно превышать 15 символов.

en: You can not enter again.
ru: Вы не можете подписаться повторно.

en: You signed up successfully.
ru: Вы успешно подписались.

en: No name or e-mail entered.
ru: Имя или e-mail не указаны.

en: Ungraded
ru: Обновлено

en: Deleted user
ru: Удалённый пользователь

en: Anonymous
ru: Анонимный

en: No category
ru: Нет рубрики

en: Not categorized
ru: Без рубрики

en: File cannot be processed
ru: Не возможно запустить файл

note: translators: placeholder: questions, quiz.
en: All fields have to be filled.
ru: Все поля должны быть заполнены.

en: Today
ru: Сегодня

en: Cannot delete only answer
ru: Невозможно удалить только ответ

en: You must specify a template name.
ru: Необходимо указать название шаблона.

en: Not all fields completed.
ru: Не все поля заполнены.

en: This entry should really be deleted?
ru: Удалить запись, уверены?

en: You must specify a name.
ru: Необходимо указать название.

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
ru: "Различные баллы для каждого ответа" невозможен для "свободного" выбора

en: No data available
ru: Нет доступных данных

note: translators: placeholder: quiz.
en: Do you really want to reset the statistic?
ru: Вы действительно хотите сбросить статистику?

en: No number in the field "Points" or less than 0
ru: Нет числа в поле " Баллы" или меньше 0

en: No number in the field "Points" or less than 1
ru: Нет числа в поле " Баллы" или меньше 1

note: translators: placeholder: quiz.
en: The percent values in result text are incorrect.
ru: Значения процентов в тексте результата неверны.

en: No answer deposited!
ru: Нет ответа на хранение!

note: translators: placeholder: question.
en: Correct answer was not selected!
ru: Правильный ответ не был выбран!

note: translators: placeholder: quiz.
en: Title is not filled!
ru: Название не заполнено!

en: An error has occurred.
ru: Возникла ошибка.

en: You are not allowed to access this file.
ru: У Вас нет доступа к этому файлу.

en: PayPal - The safer, easier way to pay online.
ru: PayPal - простой и безопасный способ платежей в Интернет.

en: Visitor
ru: Посетитель

en: This parameter determines the information to be shown by the shortcode.
ru: Этот параметр определяет информацию, которая будет отображаться с помощью шорткода.

en: Field
ru: Поле

en: Student
ru: Учащийся

en: Enter specific User ID
ru: Введите ID указанного пользователя

note: translators: placeholder: Course.
en: Time Spent
ru: Время потрачено

en: Percentage
ru: Процент

en: Total Points
ru: Всего баллов

en: Timestamp
ru: Временная метка

en: Pass
ru: Пройден

en: Score
ru: Баллы

en: Payment Buttons
ru: Кнопки оплаты

en: Profile
ru: Профиль

note: translators: placeholder: course.
en: DESC - highest to lowest values
ru: DESC - от максимальных к минимальным значениям

note: translators: placeholder: course.
en: ID - Order by post id.
ru: ID - Сортировать по id записи.

en: Group
ru: Группа

en: Columns
ru: Столбцы

en: Yes (default)
ru: Да (по умолчанию)

en: Number
ru: Количество

en: ASC - lowest to highest values
ru: ASC -  от самого низкого до самого высокого значений

en: DESC - highest to lowest values (default)
ru: DESC - от максимальных к минимальным значениям (по умолчанию)

en: Order
ru: Порядок

en: Menu - Order by Page Order Value
ru: Меню - Упорядочить по значению страницы

en: Date - Order by post date
ru: Дата - Сортировать по дате публикации

en: Title - Order by post title
ru: Название - Сортировать по названию записи

en: ID - Order by post id. (default)
ru: ID - сортировать по id записи. (по умолчанию)

en: Order by
ru: Сортировать по

en: The label prefix shown after access has expired
ru: Надпись префикса отображается после истечения срока доступа

en: Label after
ru: Надпись после

en: Label before
ru: Надпись перед

en: Decimals
ru: Десятичные

en: Format
ru: Формат

en: Show
ru: Показать

en: Enter specific User ID. Leave blank for current User.
ru: Введите конкретный ID пользователя. Оставьте поле пустым для текущего пользователя.

en: User ID
ru: ID пользователя

en: Message shown to user
ru: Сообщение показываемое пользователю

en: Refresh
ru: Обновить

en: Updated
ru: Обновлено

en: The language directory is not writable
ru: Каталог языка не доступен для записи

en: Refresh Translations
ru: Обновить переводы

en: Enable Nested URLs
ru: Включить вложенные URL

en: LearnDash Permalinks
ru: Ссылки LearnDash

en: LearnDash Taxonomy Permalinks
ru: Ссылки таксономии LearnDash

en: Check to enable the PayPal sandbox.
ru: Отметьте, чтобы подключить тестовую запись PayPal для фиктивных покупок.

en: Use PayPal Sandbox
ru: Тестовая запись PayPal

en: Enter the URL used for IPN notifications.
ru: Введите URL мгновенного платежного уведомления PayPal.

en: PayPal Notify URL
ru: URL уведомления PayPal

en: Enter the URL used for completed purchases (typically a thank you page).
ru: Введите URL переадресации при совершении покупки с PayPal (обычно это страница благодарности).

en: Enter the URL used for purchase cancellations.
ru: Введите URL переадресации для отмены покупки с PayPal.

en: PayPal Cancel URL
ru: URL отмены покупки

note: translators: placeholder: Link to PayPal Country Codes.
en: Country Codes
ru: Коды стран

en: PayPal Country
ru: Страна PayPal

note: translators: placeholder: Link to PayPal.
en: Currency Codes
ru: Коды валют

en: PayPal Currency
ru: Валюта PayPal

en: Enter your PayPal email here.
ru: Введите свой e-mail PayPal здесь.

en: PayPal Email
ru: Email PayPal

en: Are you sure want to reset the PayPal values?
ru: Вы действительно хотите сбросить значения PayPal?

en: Admin User Settings
ru: Настройки администратора

en: Label to replace "Click Here to Continue" button.
ru: Надпись для замены кнопки "Нажмите здесь для продолжения"

en: Click Here to Continue (Button)
ru: Нажмите здесь для продолжения (Кнопка)

en: Label to replace "Mark Complete" button.
ru: Надпись для замены кнопки "Отметить завершенным".

en: Mark Complete (Button)
ru: Отметить завершенным (Кнопка)

en: Label to replace "Take this Course" button.
ru: Надпись для замены кнопки "Пройти этот курс"

en: Take this Course (Button)
ru: Пройти этот курс (Кнопка)

en: Label to replace "quizzes" (plural).
ru: Надпись для замены "тесты" (мн. число).

en: Label to replace "quiz" (singular).
ru: Надпись для замены "тест" (ед. число).

en: Label to replace "topics" (plural).
ru: Надпись для замены "темы" (мн. число).

en: Label to replace "topic" (singular).
ru: Надпись для замены "тема" (ед. число).

en: Label to replace "lessons" (plural).
ru: Надпись для замены "уроки" (мн. число).

en: Label to replace "lesson" (singular).
ru: Надпись для замены "урок" (ед. число).

en: Label to replace "courses" (plural).
ru: Надпись для замены "курсы" (мн. число).

en: Label to replace "course" (singular).
ru: Надпись для замены "курс" (ед. число).

en: Are you sure want to reset the custom labels?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить пользовательские надписи?

en: Exclude
ru: Исключить

en: Exclude From Search
ru: Исключить из поиска

en: Enabled
ru: Включен

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Options
ru: Сохранить параметры

en: Translations
ru: Переводы

en: PayPal Settings
ru: Настройки PayPal

en: LMS License
ru: Лицензия LMS

en: General
ru: Общие

en: Custom Labels
ru: Произвольные надписи

note: translators: placeholder: Courses.
en: See <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">the full list of available orderby options here.</a>
ru: Смотрите <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">полный список возможных вариантов сортировки здесь.</a>

[ctx: Course Shortcodes Label]
note: translators: Course Shortcodes Label
en: Shortcodes
ru: Шорткоды

en: Builder
ru: Конструктор

en: Dismiss this notice.
ru: Сертификат опубликован

en: Certificate Shortcodes
ru: Шорткоды сертификатов

en: Add-ons
ru: Аддоны

en: LearnDash Add-ons
ru: LearnDash аддоны

en: Insert Shortcode
ru: Вставить шорткод

en: Reset Settings
ru: Сбросить настройки

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: You are not currently logged in.
ru: Вы не вошли в систему.

en: The password for the post if it is password protected.
ru: Пароль для записи, если она защищена паролем.

en: Sorry, you are not allowed to edit this user.
ru: Извините, вы не можете редактировать этого пользователя.

[ctx: Previous Quiz Button Label]
en: View Previous Answers
ru: Просмотреть предыдущие ответы

en: Loading
ru: Загружаю

en: close
ru: закрыть

en: Invalid essay uploaded file type.
ru: Недопустимый тип загруженного файла эссе.

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Delete Permanently
ru: Удалить навсегда

en: Points awarded
ru: Заработано баллов

en: Points available
ru: Доступно баллов

en: Edit
ru: Изменить

en: Graded
ru: Оценено

en: Not Graded
ru: Не оценено

en: Essay Grading Status
ru: Статус оценки эссе

en: Comments
ru: Комментарии

en: Essay Upload
ru: Загрузка эссе

en: See upload below.
ru: Смотрите загрузку ниже.

en: Submitted By
ru: Отправлно

en: View uploaded file
ru: Посмотреть загруженный файл

note: translators: placeholder: Not Graded Essay count.
en: Not Graded <span class="count">(%s)</span> | Not Graded <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Не оценено <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Не оценены <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Не оценены <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Custom Essay post type status: Not Graded]
en: Not Graded
ru: Не оценено

note: translators: placeholder: Graded Essay count.
en: Graded <span class="count">(%s)</span> | Graded <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Оценено <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Оценены <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Оценено <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Custom Essay post type status: Graded]
en: Graded
ru: Оценено

en: Search Submitted Essays
ru: Поиск отправленных эссе

en: View Submitted Essay
ru: Просмотреть отправленные работы

en: Edit Submitted Essay
ru: Изменить отправленное эссе

en: New Submitted Essay
ru: Новое отправленное эссе

en: Add New Submitted Essay
ru: Добавить новое отправленное эссе

en: All Submitted Essays
ru: Все отправленные эссе

en: Submitted Essays
ru: Отправленные эссе

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Submitted Essay
ru: Отправленное эссе

[ctx: Post Type General Name]
en: Submitted Essays
ru: Отправленные эссе

en: User Description
ru: Описание пользователя

en: User URL
ru: URL пользователя

en: User Email
ru: Электронная почта пользователя

en: User Nickname
ru: Никнейм пользователя

en: User Last Name
ru: Фамилия пользователя

en: User First Name
ru: Имя пользователя

en: User Nicename
ru: Никнейм пользователя

en: User Display Name
ru: Отображаемое имя пользователя

en: User Login
ru: Логин пользователя

en: Use Paypal
ru: Используйте Paypal

en: Complete Your Purchase
ru: Завершить покупку

en: No users.
ru: Пользователей нет.

en: Action
ru: Действие

en: M j, Y @ G:i
ru: j M Y в G:i

en: Custom field deleted.
ru: Особое поле обновлено.

note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label.
en: Custom field updated.
ru: Особое поле обновлено.

en: PDF Page Orientation
ru: Ориентация PDF страницы

en: PDF Page Size
ru: Размер страницы PDF

en: Portrait
ru: Портрет

en: Landscape (default)
ru: Пейзаж (по умолчанию)

en: LearnDash Certificate Options
ru: Параметры сертификата LearnDash

en: PRINT YOUR CERTIFICATE
ru: ПЕЧАТЬ СЕРТИФИКАТА

en: Update License
ru: Обновить лицензию

en: License Key:
ru: Лицензионный ключ:

en: Your license is valid.
ru: Ваша лицензия действительна.

note: translators: placeholder: Link to purchase LearnDash.
en: buy
ru: купить

en: License Settings
ru: Настройки лицензии

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ru: У вас недостаточно прав для доступа к этой странице.

en: The uploaded file type is not allowed.
ru: Недопустимый тип загружаемого файла.

en: Uploaded file size exceeds allowed limit.
ru: Размер загружаемого файла превышает допустимый предел.

en: Parent:
ru: Исходник:

en: No assignment found in Trash
ru: Задания не найдены в корзине

en: No assignment found
ru: Задания не найдены

en: Search Assignments
ru: Поиск заданий

en: View Assignment
ru: Просмотреть задание

en: Edit Assignment
ru: Изменить задание

en: Assignments
ru: Задания

en: Assignment download.
ru: Загрузить задание

en: Assignment Points.
ru: Баллы за задание.

en: Points not enabled
ru: Баллы не включены

en: Update & Approve
ru: Обновить и Одобрить

en: Assignment
ru: Задание

en: Approve
ru: Согласовать

en: Unable to write to directory. Is this directory writable by the server?
ru: Не могу создать директорию. Свойства записи включены на сервере?

en: Video URL
ru: URL видео

en: Not Started
ru: Не начат

en: In Progress
ru: В процессе

[ctx: placeholder: LD Category label]
note: translators: placeholder: LD Category label
en: Select %s
ru: Выбрать %s

en: Select category
ru: Выбрать категорию

en: Categories
ru: Рубрики

en: Associated Content
ru: Связанный контент

en: Install
ru: Установить

en: -- Install Translation --
ru: -- Установить перевод --

en: Available Translations
ru: Доступные переводы

en: Remove translation from server
ru: Удалить транзакцию из сервера

en: Update
ru: Обновить

en: Update translation from LearnDash
ru: Обновление перевода от LearnDash

en: Download PO File from your server.
ru: Загрузите PO-файл с вашего сервера.

en: Download POT File from your server.
ru: Загрузите файл POT с вашего сервера.

en: Download
ru: Загрузить

en: Locale
ru: Локаль

en: Installed Translations
ru: Установленные переводы

en: Options Updated.
ru: Настройки изменены

en: Options Reset.
ru: Сброс настроек

en: Click for Help!
ru: Нужна подсказка?

en: Minute
ru: Минута

en: Hour
ru: Час

en: Year
ru: Год

en: Day
ru: День

en: Month
ru: Месяц

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Required
ru: Обязательный

en: Loading...
ru: Загружаю...

en: LearnDash Categories
ru: Рубрики LearnDash

en: Export &raquo;
ru: Экспорт &raquo;

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
ru: Проверка безопасности - Если Вы видите эту ошибку, выйдите из учётной записи и зайдите на сайт снова.

en: No attempts
ru: Нет попыток

en: year(s)
ru: лет

en: month(s)
ru: месяцев

en: week(s)
ru: недель

en: day(s)
ru: дней

en: Click the Export button below to export the transaction list.
ru: Нажмите кнопку "Экспорт" ниже, чтобы загрузить список покупок.

en: Transactions
ru: Покупки

en: Certificates
ru: Сертификаты

note: translators: placeholder: quiz.
en: Preview
ru: Просмотр

en: Associated Settings
ru: настройки связи

en: Passing Percentage
ru: Проходной процент

en: Minimum score required to award a certificate, between 0 and 1 where 1 = 100%.
ru: Минимальное количество набранных баллов, необходимых для получения сертификата (от 0 до 1, где 1 = 100%).

en: Certificate Threshold
ru: Порог для сертификата

en: Repeats
ru: Пересдачи теста

en: Example: pdf,xls,zip
ru: Например: pdf, xls, zip

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Enter maximim file upload size. Example: 100KB, 2M, 2MB, 1G. Maximum upload file size: %s
ru: Введите максимальный размер загружаемого файла. Пример: 100КБ, 2М, 2МБ, 1ГБ. Максимальный размер загружаемого файла: %s

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Maximum upload file size: %s
ru: Максимальный размер загружаемого файла: %s

en: Allowed File Size
ru: Разрешенный размер файла

en: Example: pdf, xls, zip
ru: Например: pdf, xls, zip

en: Allowed File Extensions
ru: Разрешенные расширения файлов

en: Assign the max amount of points someone can earn for this assignment.
ru: Назначьте максимальное количество баллов, которое кто-то может заработать за это задание.

en: Set Number of Points for Assignment
ru: Установить количество баллов для задания

en: Allow this assignment to be assigned points when it is approved.
ru: Позволить этому заданию начислять баллы при его утверждении.

en: Award Points for Assignment
ru: Набранный баллы за задание

en: Allow Student to Delete own Assignment(s)
ru: Разрешить учащимся удалять собственные задания

en: Enter the maximum number of assignment uploads allowed. Default is 1. Use 0 to unlimited.
ru: Введите максимальное количество разрешенных загрузок. По умолчанию 1. Используйте 0 для неограниченного.

en: Default is 1
ru: По умолчанию 1

en: Limit number of uploaded files
ru: Ограничить количество загружаемых файлов

en: Check this if you want to auto-approve the uploaded assignment
ru: Отметьте это если хотите чтобы загруженные задания утверждались автоматически

en: Auto Approve Assignment
ru: Автоматическое утверждение задания

en: Check this if you want to make it mandatory to upload assignment
ru: Отметьте это если хотите сделать обязательной загрузку задания.

en: Upload Assignment
ru: Загрузить задание

en: Associated Certificate
ru: Связанный сертификат

en: Expire Access After (days)
ru: Срок действия истекает после (дней)

en: Leave this field unchecked if access never expires.
ru: Не надо выделять, если срок действия курса не ограничен.

en: Expire Access
ru: Срок действия

en: Leave this field unchecked if points not used.
ru: Оставьте это поле неотмеченным если баллы не используются

en: ALL - The student must complete all the prerequisites
ru: ВСЕ - учащийся должен выполнить все необходимые условия

en: ANY (default) - The student must complete at least one of the prerequisites
ru: ЛЮБОЕ (по умолчанию) - учащийся должен выполнить хотя бы одно из обязательных условий.

en: Leave this field unchecked if prerequisite not used.
ru: Оставьте это поле неотмеченным если предварительные требования не используются

en: Custom
ru: Произвольно

en: Use Default
ru: Стандартно

en: This field is auto-populated with the UserIDs of those who have access to this course.
ru: Это поле заполняется автоматически идентификаторами пользователей, у которых есть доступ к курсу.

en: Billing Cycle for the recurring payments in case of a subscription.
ru: Период подписки для повторных платежей в случае его продления.

en: Billing Cycle
ru: Период подписки

en: Optional
ru: Необязательно

en: Custom Button URL
ru: URL кнопки

en: Is it open to all, free join, one time purchase, or a recurring subscription?
ru: Курс открыт для всех или нет, бесплатный, платный или доступен только по подписке?

en: Recurring
ru: По подписке

en: Buy Now
ru: Платный

en: Free
ru: Бесплатный

en: Closed
ru: Закрытый

en: Open
ru: Открытый

[ctx: Add New Quiz Label]
en: Add New
ru: Добавить новый

[ctx: Add New Topic Label]
en: Add New
ru: Добавить новую

en: Click Here to Continue
ru: Нажмите здесь для продолжения

en: Mark Complete
ru: Отметить завершенным

en: Take this Course
ru: Изучить курс

en: Quizzes
ru: Тесты

en: Quiz
ru: Тест

en: Topics
ru: Темы

en: Topic
ru: Тема

en: Lessons
ru: Уроки

en: Lesson
ru: Урок

en: Courses
ru: Курсы

en: Course
ru: Курс

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Search %s
ru: Поиск %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: View %s
ru: Просмотреть %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: New %s
ru: Новый %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Edit %s
ru: Изменить %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Add New %s
ru: Добавить %s

en: Add New
ru: Добавить

en: Title:
ru: Название:

en: Access to certificate page is disallowed.
ru: Доступ к странице сертификатов закрыт.

en: Completed
ru: Завершено

en: Enter the number of posts to display per page.
ru: Введите количество записей для отображения на странице.

en: Posts Per Page
ru: Сколько записей на странице

en: Descending
ru: По убыванию

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Sort Direction
ru: Направление сортировки

en: Choose the sort order.
ru: Выберите порядок сортировки.

en: Menu Order
ru: Порядок меню

en: Date
ru: Дате

en: Select a choice...
ru: Выберите выбор ...

en: select
ru: выбрать

en: Sort By
ru: Сортировать по

en:  Options
ru:  Настройки

en: #2: Invalid post data
ru: #2: Неверные данные записи

en: #1: Invalid post data
ru: #1: Неверные данные записи

en: Move
ru: Переместить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Ok
ru: Ок

en: Edit Title
ru: Изменить название

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Move %s
ru: Переместить %s

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Move %s to Trash
ru: Переместить %s в корзину

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: View %s (new window)
ru: Новый %s в новом окне)

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Edit %s Settings (new window)
ru: Изменить настройки %s (в новом окне)

en: Last Page
ru: Последняя страница

en: Next Page
ru: Следующая страница

en: Previous Page
ru: Предыдущая страница

en: First Page
ru: Первая страница

en: Search...
ru: Поиск...

en: New
ru: Новый

en: Expand/Collape Section
ru: Развернуть/Свернуть раздел

[ctx: placeholder: will be post type label like Course, Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: will be post type label like Course, Lesson, Topic.
en: Are you sure you want to move this %s to Trash?
ru: Вы уверены, что хотите переместить этот %s в корзину?

[ctx: placeholders: will be post type labels like Course, Lesson, Topic]
note: translators: 'placeholders: will be post type labels like Course, Lesson, Topic'.
en: Are you sure you want to remove this %1$s from the %2$s? (This will also remove all sub-items)
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот %1$s из %2$s? (При этом будут также удалены все подпункты)

[ctx: placeholder: number of steps]
note: translators: placeholder: number of steps.
en: Total Steps: %s
ru: Всего шагов: %s

en: Collapse All
ru: Свернуть всё

en: Expand All
ru: Развернуть всё

en: Filter
ru: Фильтр

en: Groups
ru: Группы

en: Count
ru: Подсчет

en: Changelog
ru: Список изменений

en: Leaderboard
ru: Рейтинг успеваемости

en: Statistics
ru: Статистика

en: Questions
ru: Вопросы

en: Approval Status
ru: Статистика одобрений

en: loading
ru: загрузка

en: Show more details
ru: Показать больше деталей

en: filter
ru: фильтр

en: approve
ru: одобрить

en: Not Approved
ru: Не одобрено

en: Approved
ru: Одобрено

note: translators: placeholder: Points label.
en: Points
ru: Баллы

en: Shortcode
ru: Короткий код

[ctx: Quiz Passed Report label: YES]
en: YES
ru: ДА

[ctx: Quiz Passed Report label: NO]
en: NO
ru: НЕТ

[ctx: Course Complete Report label: YES]
en: YES
ru: ДА

[ctx: Course Complete Report label: NO]
en: NO
ru: НЕТ

en: ERROR: Cannot create working folder. Check that the parent folder is writable
ru: ОШИБКА: не удается создать рабочую папку. Убедитесь, что родительская папка доступна для записи

[ctx: placeholders: result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$d of %2$s Users
ru: %1$d из %2$s пользователей

[ctx: placeholder: Completed date]
note: translators: placeholder: Course Completed Data.
en: Completed: %s
ru: Завершен: %s

[ctx: Course Expires on date]
note: translators: placeholder: Course Expires Date.
en: Expires: %s
ru: Истекает: %s

en: (access expired)
ru: (доступ истек)

[ctx: placeholder: Started date]
note: translators: placeholder: Started Date.
en: Started: %s
ru: Начат: %s

en: view
ru: просмотреть

en: Started / Completed
ru: Начатые / Завершенные

en: Steps
ru: Шаги

note: translators: placeholder: Status label, Status value.
en: Status
ru: Статус

en: Title
ru: Названию

en: Plugin
ru: Плагин

en: Path
ru: Путь

en: Update available
ru: Доступно обновление

en: Details
ru: Детали

en: Theme
ru: Тема

en: Table Name
ru: Имя таблицы

en: Database Tables
ru: Таблицы базы данных

en: The following is the search order paths for override templates, relative to site root:
ru: Ниже приведены пути порядка поиска для шаблонов переопределения относительно корня сайта:

en: Template Path
ru: Путь шаблона

en: Template Name
ru: Название шаблона

en: Object Cache
ru: Кэш объекта

en: Using Permalinks
ru: Использование постоянных ссылок

en: Site Language
ru: Язык сайта

en: Is Multisite
ru: Мультисайт

en: WordPress Settings
ru: Настройки WordPress

en: Protocols
ru: Протоколы

en: Version
ru: Версия

en: MySQL version
ru: Версия MySQL

en: Translation Files
ru: Файлы перевода

en: Nested URLs
ru: Вложенные URL

en: Include in Reports
ru: Включить в отчеты

[ctx: placeholder: datetime]
note: translators: placeholder: datetime.
en: last run %s
ru: Последний запуск %s

en: Please run the Data Upgrade.
ru: Пожалуйста, запустите обновление данных.

en: DB Version
ru: Версия БД

en: No
ru: Нет

[ctx: placeholder: date]
note: translators: placeholder: date.
en: last check: %s
ru: последняя проверка: %s

en: Yes
ru: Да

en: Learndash Version
ru: Версия LearnDash

en: Please upgrade.
ru: Пожалуйста, обновите.

en: Value
ru: Значение

en: Setting
ru: Настройка

en: Are you sure that you want to remove ALL LearnDash data?
ru: Вы уверены, что хотите удалить ВСЕ данные LearnDash?

en: Submit
ru: Отправить

en: Copy Failed
ru: Копирование не удалось

en: Copy Success
ru: Успешное копирование

en: Copy System Info
ru: Скопировать информацию о системе

en: Support
ru: Поддержка

en: Last run: none
ru: Последний запуск: нет

[ctx: placeholders: date/time, user name]
note: translators: placeholders: date/time, user name.
en: Last run: %1$s by %2$s
ru: Последний запуск: %1$s от %2$s

note: translators: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page.
en: LearnDash Data Upgrade
ru: Обновление данных LearnDash

en: Data Upgrades
ru: Обновление данных

en: Click to toggle
ru: Нажмите, чтобы переключить

en: User Reports
ru: Отчёты пользоватлей

[ctx: Learndash Report Menu Label]
en: Reports
ru: Отчеты

[ctx: Transactions Tab Label]
en: Transactions
ru: Транзакции

[ctx: Quiz Leaderboard Tab Label]
en: Leaderboard
ru: Таблица лидеров

[ctx: Quiz Statistics Tab Label]
en: Statistics
ru: Статистика

[ctx: Quiz Import/Export Tab Label]
en: Import/Export
ru: Импорт/Экспорт

[ctx: Quiz Submitted Essays Tab Label]
en: Submitted Essays
ru: Отправленные эссе

[ctx: Settings Menu Label]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: Submitted Essays Menu Label]
en: Submitted Essays
ru: Отправленные эссе

[ctx: Assignments Menu Label]
en: Assignments
ru: Задания

[ctx: Certificates Menu Label]
en: Certificates
ru: Сертификаты

en: Update User
ru: Обновить пользователя

en: Search Users
ru: Поиск пользователей

en: Sending...
ru: Отправляю...

en: Both Email Subject and Message are required and cannot be empty.
ru: Тема и сообщение электронной почты являются обязательными и не могут быть пустыми.

en: Reset
ru: Сбросить

en: Send
ru: Отправить

en: Email Message:
ru: Текст сообщения:

en: Email Subject:
ru: Тема сообщения:

en: Actions
ru: Действия

en: Name
ru: Имя

en: Username
ru: Логин

en: Back
ru: Назад

en: per Page
ru: на странице

en: Report
ru: Отчёт

en: Export Results
ru: Экспортировать результаты

en: Export Progress
ru: Экспорт прогресса

en: List Users
ru: Список пользователей

en: edit
ru: изменить

en: Search
ru: Поиск

en: next  &rsaquo;
ru: далее  &rsaquo;

en: &lsaquo; prev
ru: &lsaquo; пред

en: Search:
ru: Поиск:

en: Last Updated:
ru: Последнее обновление:
